Szczegóły organizacyjne: ks. Jan Glapiak, tel. 61 8512 815; 667 15 65 25

PROGRAM  PIELGRZYMKI  DO  RUMUNII

(Bukovina i Transylvania) w dniach 13-21.6.2018 r.

DZIEŃ  I
Wyjazd z Poznania o godz. 3:30. Wylot z Warszawy do Bukaresztu o godz. 10:10 – 12:55.
Zwiedzanie Bukaresztu: gmach Parlamentu - spuścizny po Ceausescu. Biała Cerkiew, Pałac Królewski, Ateneum, Filharmonia, gmach Uniwersytetu. Spacer Aleją Zwycięstwa. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ II
Śniadanie. Przejazd do Transylwanii słynną Drogę Transfogaraską. Po drodze postój w Curtea de Arges, dawnej stolicy Wołoszczyzny i miejscu pochówku królów rumuńskich. Przejazd do Sibiu. Zakwaterowanie    w hotelu. Spacer po starym mieście: kościół farny św. Trójcy, XVI wieczna wieża Ratuszowa, kościół ewangelicki z charakterystyczną wieżą Ferula, barokowy pałac Brukenthala, żelazny most Kłamców, XIII-to wieczna wieża Schodów, prawosławna katedra Trójcy Świętej. Tradycyjna rumuńska obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ III
Śniadanie. Zwiedzanie Alba Julia: cytadela Alba Carolina (najlepiej ufortyfikowana twierdza w Europie wzniesiona przez cesarza Karola IV,), gotycka Katedra z grobowcami księcia Jana Hunyadego i królowej Izabelli Jagiellonki, cerkiew koronacyjna królów Rumunii. Przejazd do stolicy Siedmiogrodu – Kluż Napoka - centrum intelektualnego i akademickiego Transylwanii . Stare miasto z gotyckim, największym w Rumunii kościołem św. Michała, Msza Św. , Pałac Banffy, Uniwersytet i kościół reformowany, Plac Avrama Iancu z prawosławną katedrą i Teatrem Narodowym. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ IV
Śniadanie, przejazd do Sapanty – „Wesoły cmentarz”- najdziwniejszy zabytek na liście UNESCO oraz Monastyr Sapanta-Peri z najwyższą drewnianą wieżą w Marmaroszu. Przejazd do doliny Izy, która znana jest z unikalnych, drewnianych bram i kościołów – nawiedzenie drewnianej cerkwi pw. Ofiarowania Maryi w Świątyni, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz pięknego żeńskiego monastyru z cerkwią pw. Dwunastu Apostołów w Barsenie.  Przejazd na obiadokolację i nocleg do Borsy.

DZIEŃ V
Śniadanie Przejazd do klasztoru Moldovita i zaliczanego do najpiękniejszych w Europie, wpisanego na listę UNESCO Monasteru Sucevita. Przejazd do najstarszej polskiej wioski na Bukovinie - Kaczyka. Msza Św. w  Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszym w Rumunii Sanktuarium MB. Po drodze na nocleg postój w miejscowości Voronet - nawiedzenie obronnego monastyru z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ VI
Śniadanie. Przejazd do największego sanktuarium pielgrzymkowego Szeklerów w Miercurea Ciuc – Msza Św.  Przejazd do Sighisoary – jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast  w tej części Europy.  Zwiedzanie cytadeli: mury obronne, wieża zegarowa, zabytkowe kamienice (wśród nich Dom Draculi i Dom pod Jeleniem). Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ VII
Zwiedzanie Braszowa: rynek miejski z ratuszem, Msza Św. W Czarnym Kościele będącym najdalej wysuniętą na wschód gotycką katedrą Europy, piękna żydowska synagoga, ewangelicki kościół św. Bartłomieja, XIX-wieczna prawosławna katedra i cerkiew św. Mikołaja. Spacer Strada Sforii – najwęższą ulicą Europy. Przejazd do najbardziej znanego rumuńskiego zamku – zamku Bran, zwanego zamkiem Drakuli. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ VIII
Po śniadaniu zwiedzanie zamku chłopskiego w Rasnovie. Przejazd do Sinaia. Nawiedzenie XVII wiecznego Monastyru oraz letniej rezydencji królów Rumunii - Zamku Peleș.  Przejazd na obiadokolację  i nocleg.

DZIEŃ IX
Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Bukareszcie i wylot do Warszawy (16:35 - 17:20) Przejazd do Poznania i zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

PROGRAM RAMOWY – KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE


CENA PIELGRZYMKI:  790 PLN + 590 EURO  (program alternatywny dla grupy 18-22 os)

Cena zawiera:  transfer z Poznania do Warszawy, przelot samolotem, opłaty lotniskowe, bagaż  o wymiarach 55 X 40 X 23 cm i wadze do 10kg, przejazd klimatyzowanym mikrobusem, noclegi w hotelach 3 i 4* (pokoje 2 osobowe), wyżywienie wypisane w programie, opiekę pilota, ubezpieczenie KL i NNW;

Cena nie zawiera: biletów wstępów, lokalnych opłat i miejscowych przewodników na co dodatkowo przeznaczyć trzeba 120 euro, dodatkowych ubezpieczeń od kosztów rezygnacji, dopłaty do pokoju jednoosobowego (210 euro), dodatkowego bagażu do wagi 20kg (250 zł), wydatków osobistych.