Troska o przygotowanie do sakramentu bierzmowania należy do wspólnoty parafialnej, zwłaszcza do rodziców, którzy przez przykład życia i posłuszeństwo Bożemu prawu wprowadzają kandydatów w atmosferę dojrzałej wiary. Aby kandydat do bierzmowania był świadom obowiązków wynikających z bierzmowania, sakrament ten winien być udzielany młodzieży uczęszczającej do ósmej klasy szkoły podstawowej.

Przygotowanie do bierzmowania winno odbywać się w parafii zamieszkania kandydata i trwać trzy lata. Parafia zamieszkania jest właściwym miejscem udzielania sakramentu bierzmowania. W sytuacjach wyjątkowych może się odbyć poza parafią, jednak zawsze za wiedzą i zgodą księdza proboszcza parafii zamieszkania.

Bierzmowanie dorosłych w Katedrze Poznańskiej

W roku 2024 bierzmowanie dla dorosłych w Katedrze Poznańskiej odbędzie się w następujących terminach:

  • 25 lutego     
  • 19 maja     
  • 1 września     
  • 1 grudnia    

Sakrament bierzmowania w Katedrze udzielany jest podczas Mszy św. niedzielnej o godz. 14.00. Kandydaci mają obowiązek przybyć  pół godziny wcześniej, tj. o godzinie 13.30, z właściwie wypełnionym dokumentem do bierzmowania (adres parafii chrztu, podpis księdza proboszcza, pieczęć parafialna) od własnego księdza proboszcza, po spowiedzi i ze świadkiem.

UWAGA!

  1. Przygotowanie do bierzmowania osoby, która ma przyjąć ten sakrament w katedrze, spoczywa na proboszczu parafii, w której ta osoba aktualnie zamieszkuje. Prosimy, aby ksiądz Proboszcz dobrze rozeznał sytuację życiową kandydata do bierzmowania - czy czasami nie żyje w związku niesakramentalnym (mając tylko kontrakt cywilny, albo nawet bez takiego kontraktu). Kapłani spowiadający w katedrze na chwilę przed bierzmowaniem stawiani są niekiedy w sytuacji, w której nie mogą udzielić rozgrzeszenia. W przypadku zatem żyjących w związkach niesakramentalnych, osoby takie powinny przyjąć bierzmowanie w pierwszym możliwym terminie po ślubie.
  2. Spowiedź kandydata i świadka do bierzmowania winna odbyć się wcześniej - przed przybyciem do katedry w dniu bierzmowania. Są bowiem sytuacje, kiedy penitentowi należy poświęcić więcej czasu. To zaś niemożliwe jest w katedrze tuż przed bierzmowaniem.
  3. Spowiedź św. w katedrze jest przewidziana tylko dla sytuacji nadzwyczajnych i ewentualnie pozostałych gości.
  4. Kandydat do bierzmowania winien przybyć do katedry z dokumentem kierującym go do bierzmowania, wypisanym na zatwierdzonym druku, z dokładnie wypełnionymi rubrykami, a szczególnie dokładnym adresem parafii chrztu św. Dokument winien być sygnowany pieczęcią i podpisem proboszcza, który kieruje kandydata do bierzmowania.