Przekazujemy kilka informacji na temat pielgrzymki:

 

1.      Termin od 18 sierpnia (wylot i przylot z Warszawy) do 25 sierpnia 2017 r.

 

2.      Cena 690 USD i 1990 zł. W tej cenie są wliczone wszystkie opłaty oraz trzy posiłki dziennie.

 

3.      Zgłoszenia na pielgrzymkę można dokonać w Kurii Metropolitalnej u Księdza Kanclerza tel. 61/851-28-00 lub 601 772-833. Wstępne zgłoszenie do końca br.

 

4.      Przy zgłoszeniu trzeba podać następujące dane:

 

-        imię i nazwisko

-        data i miejsce urodzenia

-        adres zameldowania z kodem pocztowym

-        numer i seria dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport)

-        termin ważności dokumentu

-        telefon kontaktowy

-        wpłata 500 zł

 

5.      Pielgrzymkę obsługuje Biuro pielgrzymkowo-turystyczne Ad Astra z Ornontowic.

 

Wpłat w złotówkach można dokonywać na konto: 

Archidiecezja Poznańska

ul. Ostrów Tumski 2

61-109 Poznań

nr konta 09 1090 1362 0000 0001 0553 9706

z dopiskiem: Armenia 2017

 

Wpłat w dolarach można dokonywać na konto: 

Ad Astra, Kamila Banaś, ul. Świerkowa 13, 43-178 Ornontowice

nr konta 46 2490 0005 0000 4600 5854 7634  

Swift banku: ALBPPLPW

z dopiskiem: Armenia 2017 z Poznania, imię i nazwisko uczestnika

 

 

 ARMENIA

 

Termin:

18 - 25 sierpień 2017r.

 

I DZIEŃ - WARSZAWA - EREWAŃ 

Przelot na trasie Warszawa - Erewań (wylot możliwy w późnych godzinach wieczornych). Zakwaterowanie w Erewaniu.

 

II DZIEŃ - EREWAŃ - ECZMIADZYN - ZVARTNOTS

Erewań - Plac Republiki - centralne miejsce stolicy, Parlament, pałac Prezydencki, Ormiańska Galeria Narodowa. Uniwersytet, Teatr, pomnik architekta miasta Aleksandra Tamaniana. Za pomnikiem znajdują się wysokie monumentalne schody pokrywające całe zbocze „Kaskada - kompleks architektoniczno-artystyczny". Muzeum Matenadaran - muzeum i instytut starych rękopisów. Eczmiadzyn - serce Kościoła Ormiańskiego - według tradycji właśnie tu św. Grzegorzowi Oświecicielowi ukazał się Chrystus i uderzył złotym młotem w miejsce, gdzie miał stanąć nowy kościół. Stąd nazwa Eczmiadzyn - miejsce, gdzie zstąpił Jednorodzony. Budowlę zaczęto wznosić na początku IV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni. Zvartnots - ruiny świątyni i pałacu, wpisane na listę UNESCO.

 

III DZIEŃ - ASHTARAK - SAGHMOSSAVANK - HOVHANNAVANK

Ashtarak - jedno z najstarszych ormiańskich miast, z maleńkim kościółkiem - Karmravour, bogatym w unikalne pozostałości fresków. Saghmossavank - malowniczo usytuowany na dnie kanionu Ashtarak średniowieczny zespół klasztorny, którego nazwę można przetłumaczyć jako „klasztor psalmów". Według tradycji -  kiedy pierwszy kościół kompleksu został wybudowany, księża przez 40 dni odmawiali psalmy. Hovhannavank - jedno z największych założeń sakralnych na terenie Armenii. Klasztor usytuowany bezpośrednio przy krawędzi kanionu rzeki Kasagh. Monumentalny kompleks składa się dwóch kościołów i jednej kaplicy kommemoratywnej połączonych za pomocą Gavitu. Niewielka, znajdująca się po północnej stronie zespołu bazylika pochodzi z V wieku. Kościół został przebudowany w VI wieku i później wielokrotnie restaurowany. Budowla charakteryzuje się nietypowym, łukowym sklepieniem opartym na pilastrach.

Wieczorem wizyta w wytwórni koniaku, połączona z degustacją i możliwością zakupu.

 

IV DZIEŃ -  SANAHIN - HAGPAT - DILIJAN

Sanahin - jeden z największych w Armenii zespołów klasztornych (ośrodek naukowy IV-XVI wieku) oraz rywalizujący z nim kompleks klasztorny w Hagpat (X-XIII wieku). Zdobienia i detale architektoniczne klasztorów wykazują duże podobieństwo, co może sugerować, że zostały one stworzone przez rzemieślników wywodzących się z tej samej szkoły. Obydwa wpisane są na listę UNESCO. Dilijan - jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych Armenii. Miejscowi twierdzą, że gdyby w raju były góry, lasy i mineralne źródła to raj wyglądałby właśnie jak Dilijan. Ze względu na naturalne piękno tego miejsca jest ono nazywane „Małą Armeńską Szwajcarią". Nocleg w Dilijan.

 

V DZIEŃ - GOSHAVANK - NORATUS - EREWAŃ 

Goshavank - zespół klasztorny z XII-XIII wieku, unikatowy na skalę całego kraju kompleks architektoniczny, położony w górnym odcinku rzeki Agstey. Jezioro Sewan - zwane perłą Armenii. To ogromne jezioro zajmuje prawie 5 % powierzchni całego kraju. Usytuowane jest na wysokości 2000 m n.p.m., będąc największym górskim jeziorem na świecie oraz drugim w kolejności w kategorii najwyżej położonych zbiorników słodkowodnych. Noratus - nekropolia, gdzie zachowało się prawie 1000 średniowiecznych nagrobków - chaczkarów, największe w kraju skupisko tego rodzaju kamiennych krzyży. Zakwaterowanie w Erewaniu.

 

VI DZIEŃ - KHOR VIRAP - NORAVANK - ARENI

Khor Virap - klasztor wyróżniający się bogatą historią, zarówno religijną jak i świecką. Zbudowany został w Artashat podczas panowania dynastii Arshakids i pełnił wówczas funkcję lochów. Usytuowany jest w dolinie naprzeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego. Miejsce to związane jest także ze Św. Grzegorzem Oświecicielem, który uczynił chrześcijaństwo religią państwową w Armenii. Noravank - zwany również „Nowym klasztorem", położony w urzekającej scenerii skalnych ścian otaczającego go wąwozu. Kompleks otoczony jest fortyfikacjami pochodzącymi z XVII i XVIII wieku. Okres największej prosperity klasztoru przypada na XIII i XIV wiek, wtedy to zbudowane zostały kościoły dedykowane Astnavatsin (ormiańska nazwa Marii Theotokos) oraz świętemu Karapetowi (ormiańska nazwa odnosząca się do Jana Chrzciciela). Po drodze wizyta w winiarni Areni, możliwość skosztowania lokalnego wina, wytwarzanego ze specjalnych szczepów winorośli.

 

VII DZIEŃ - GARNI - GEGHARD

Garni - cytadela i pogańska świątynia są pięknymi zabytkami i dobrymi przykładami hellenistycznej oraz antycznej sztuki armeńskiej. Na północny wschód od Garni, w wyższej części kanionu rzeki Azat, znajdziemy wspaniały przykład tutejszej architektury średniowiecza - zespół klasztorny Geghard, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jest to kolejny armeński monastyr, którego duża część została wykuta w skałach. Nazwa oznacza „Klasztor włóczni", która miała zranić Jezusa Chrystusa w trakcie jego ukrzyżowania. Została ona sprowadzona tutaj przez Apostoła Tadeusza i złożona razem z innymi relikwiami.

 

VIII DZIEŃ - EREWAŃ - WARSZAWA

Przelot na trasie Erewań - Warszawa (wylot możliwy we wczesnych godzinach porannych).

 

 Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzania


 

CENA ZAWIERA:

- przelot na trasie Warszawa - Erewań - Warszawa

- 7 noclegów w hotelu 4*/pokoje dwuosobowe, dopłata do pokoju jednoosobowego 190 USD/

- wyżywienie 3 razy dziennie /śniadanie, obiad, obiadokolacja/

- przejazdy autokarem wg programu

- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

- opiekę polskojęzycznego pilota

- opiekę lokalnego przewodnika

- opiekę duchową kapłana

- ubezpieczenie KL i NNW /zawiera ubezpieczenie od chorób przewlekłych/