„Pielgrzymi nadziei” – XVI Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie

O wielkich i małych nadziejach, o tym, czym różni się optymizm od nadziei oraz o nadziei chrześcijańskiej, nadziei w perspektywie biblijnej i o nadziei w trudnej sytuacji życiowej rozmawiali uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego, które odbyło się w stolicy Wielkopolski. Celem wydarzenia było wprowadzenie w treści nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, któremu będzie towarzyszyć hasło tożsame z hasłem Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei” (21.09.2024).

W poznańskim spotkaniu uczestniczyli abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek i za pośrednictwem transmisji online bp Andrzej Czaja, biskup opolski i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.  Wśród zgromadzonych byli także Andrzej Kamiński, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, oraz Zygmunt Pirogowicz, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, a także przedstawiciele parafialnych rad duszpasterskich, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, katechiści i katecheci, nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz członkowie Akcji Katolickiej m.in. z archidiecezji poznańskiej i szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezji kaliskiej, płockiej i siedleckiej.

Ogólnopolskie forum zainaugurowała Msza św. w poznańskim kościele pw. św. Rocha, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. „Potrzebujemy małych i większych nadziei, które dzień po dniu podtrzymują nas w drodze. Każde poważne i prawe działanie człowieka jest czynną nadzieją w takim sensie, że i my musimy wypełnić nasze wielkie pragnienia, wywiązać się z zadania, które ma znaczenie dla naszego życia” – przekonywał metropolita poznański. Zaznaczył, że człowiek potrzebuje też wielkiej nadziei, którą jest Pan Bóg. „Bez wielkiej nadziei, która musi przewyższać wszystkie pozostałe nadzieje, te małe będą niewystarczające. Tą wielką nadzieją może być tylko i wyłącznie Bóg, który ogarnia wszechświat i który może nam zaproponować to, czego sami nie możemy osiągnąć. Fundamentem nadziei jest Pan Bóg, który ma ludzkie oblicze i który umiłował nas do końca, każdą osobę i ludzkość jako całość” – podkreślił.

Następnie uczestnicy forum zgromadzili się w auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej. W słowie rozpoczynającym wydarzenie abp Stanisław Gądecki podkreślił, że celem tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce będzie szukanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób towarzyszyć ludziom młodym, zagubionym i tym, których nie ma w Kościele, by wzmacniać w nich łaskę wiary.

Bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, nie mógł osobiście przybyć do Poznania z uwagi na powódź, która dotknęła m.in. diecezję opolską. W swoim wystąpieniu za pośrednictwem transmisji online zwrócił uwagę, że tegoroczny program ma pomóc w owocnym przeżywaniu szczególnego czasu łaski, w łączności z całym Kościołem powszechnym. Podkreślił, że „potrzebujemy bardzo żywej i mocnej nadziei, czyli zakotwiczenia życia w Bogu, aby wyzwolić się od zniewalającego przywiązania do tego, co doczesne i od tzw. światowej duchowości, w której nie ma miejsca dla Boga, ponieważ sens życia człowieka sprowadza się do zaspokajania jego doczesnych potrzeb, pragnień i dążeń, rozwijając skrajny egocentryzm i instrumentalne traktowanie drugiego, także samego Boga”. Bp Czaja przypomniał, że „nadzieja dana Kościołowi od Boga jest ostoją spokojnego pielgrzymowaniu do domu Ojca mimo najróżniejszych zawirowań w świecie i między wyznawcami Chrystusa, stanowi skuteczny środek zaradczy chroniący chrześcijanina przed skupianiem się na tym, co złe, bolesne i trudne”.

W swoim wystąpieniu „Optymizm i nadzieja” abp Adrian Galbas przekonywał, że „Rok Jubileuszowy może być okazją dla Kościoła i dla każdego w Kościele do pracy nad nadzieją”. „Jeśli mamy być jako Kościół nadziejodajni, co jest naszą misją i wielkim błogosławieństwem dla świata, to musimy być nadzieją pełni” – przekonywał. Metropolita katowicki podjął też refleksję na temat nadziei chrześcijańskiej. „Kiedy do rzeczownika nadzieja dodamy przymiotnik chrześcijańska, to myślimy o Chrystusie. Abym mógł w Nim pokładać nadzieję, a nawet więcej, abym mógł uznać Chrystusa za moją nadzieję, muszę mieć osobiste doświadczenie bycia przez Niego uratowanym albo mieć wewnętrzne przekonanie płynące ze świadectwa innych, że Chrystus jest w stanie to zrobić” – tłumaczył. Nadzieja chrześcijańska w odróżnieniu od świeckiej dotyczy przyszłości wiecznej, którą Bóg obiecał człowiekowi w Jezusie Chrystusie. Podkreślił, że „nie ma chrześcijaństwa i chrześcijańskiej nadziei bez konsekwentnego głoszenia życia wiecznego. Bez niej nasze małe nadzieje dotyczące doczesności są niekompletne, niejasne i niewystarczające”.

Referat pt. „Nadzieja w Perspektywie biblijnej” zaprezentował ks. prof. Waldemar Chrostowski. „Człowiek, który chce mieć nadzieję, potrzebuje usłyszeć imię Boże i zawierzyć Bogu” – mówił ceniony biblista. Podkreślił, że wrogiem nadziei są ludzie praktykujący wiarę, ale nie wierzący. „To nie dotyczy tylko świeckich. Ten groźny rak przenika do Kościoła i dotyczy tych, którzy powinni być wiarygodnymi świadkami nadziei” – przekonywał.

Uczestnicy poznańskiego spotkania wysłuchali też świadectwa małżeństwa Doroty i Adriana o chorobie i śmierci ich córki Emilii. Dziewczynka żyła zaledwie pół roku. „Najgorsza była bezsilność, że nic nie mogliśmy zrobić, aby jej pomóc. Daliśmy jej miłość. Wierzymy, że czeka na nas w niebie. Mamy nadzieję na spotkanie z nią po drugiej stronie” – mówiła Dorota.