Uwagi dotyczące przygotowania wizytacji kanonicznej
W celu ustalenia programu wizytacji (można przedstawić własną propozycję) należy skonsultować się z Sekretarzem Księdza Arcybiskupa na 3-4 tygodnie przed wyznaczonym terminem wizytacji.
Do ustalenia programu wizytacji konieczna jest lista szkół, szpitali i ewentualnie innych ważnych placówek (wg rozeznania ks. Proboszcza) działających na terenie parafii oraz lista grup i organizacji przyparafialnych.
W programie należy uwzględnić również domy zakonne znajdujące się na terenie parafii.
Zazwyczaj stałymi punktami programu wizytacji są: Msza św. dla chorych i starszych połączona z udzieleniem Sakramentu chorych, Msza św. połączona z udzieleniem Sakramentu bierzmowania, wizyta i modlitwa na cmentarzu parafialnym, wizyta w szkołach i szpitalach, spotkanie z Radą Parafialną i grupami duszpasterskimi oraz krótkie spotkania z Księżmi Wikariuszami, Katechetami i na koniec z ks. Proboszczem.
W szkołach ks. Arcybiskup kieruje krótkie słowo do dzieci i młodzieży, a następnie spotyka się z gronem pedagogicznym.
W szpitalach ma miejsce nawiedzenie kaplicy szpitalnej, odwiedziny chorych i spotkanie z lekarzami i personelem szpitala.
Wizyta na cmentarzu parafialnym połączona jest zazwyczaj z procesją, która ma trzy stacje modlitewne (za zmarłych kapłanów, za poległych w obronie Ojczyzny i za wszystkich parafian).
W czasie wizytacji jednodniowych ks. Arcybiskup odprawia Mszę św. połączoną z udzieleniem Sakramentu bierzmowania. Pozostałym Mszom św. ks. Arcybiskup zazwyczaj przewodniczy (obrzędy wstępne, homilia i obrzędy zakończenia), liturgię eucharystyczną celebruje natomiast jeden z kapłanów pracujących w parafii.
Mszę św., podczas której udzielany będzie Sakrament bierzmowania należy przygotować korzystając z propozycji "Liturgii Eucharystycznej połączonej z udzieleniem Sakramentu bierzmowania".