Ingres Metropolity Poznańskiego do katedry

Teraz staję tu w Poznaniu i proszę o przyjęcie mnie do swojego grona, a jak powiedziałem w Koszalinie, tak i tu w Poznaniu, rozpoczynając posługę w archidiecezji, powtarzam: «Pozostaję do Waszej dyspozycji». Jak mówi się w moim rodzinnym mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku – powiedział podczas ingresu do katedry poznańskiej abp Zbigniew Zieliński.

W uroczystej Mszy św. sprawowanej 1 maja 2025 r., we wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika, uczestniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

W uroczystości ingresu uczestniczyli m.in. ustępujący arcybiskup poznański Stanisław Gądecki, przedstawiciele prezydium Konferencji Episkopatu Polski – przewodniczący abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, wiceprzewodniczący abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, sekretarz generalny bp Marek Marczak, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Damian Bryl z sufraganalnej diecezji kaliskiej, biskupi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – bp Edward Dajczak,  bp Paweł Cieślik i bp Krzysztof Zadarko.

W Mszy św. wzięli udział rodzina i przyjaciele abp. Zielińskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych Wielkopolski, senatorowie, posłowie, rektorzy wyższych uczelni w Poznaniu, przedstawiciele służb mundurowych i środowisk kulturalnych, licznie zgromadzeni kapłani i klerycy, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy.

Uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją w katedrze poznańskiej rozpoczęło się w progu katedry, gdzie abp Zieliński ucałował krzyż, który podał mu prepozyt Kapituły Katedralnej bp Grzegorz Balcerek, oraz pokropił zgromadzonych wodą święconą. Bullę nominacyjną odczytał ks. prał. Ireneusz Dosz, kanclerz Kurii.

Abp Stanisław Gądecki, zwracając się do abp. Zbigniewa Zielińskiego na początku uroczystości, przypomniał, że ingres „to wprowadzenie w posługę miłości we wspólnocie Ludu Bożego i misji, wprowadzenie w posługę kogoś, kto potrafi patrzeć sercem podobnie jak Chrystus Pasterz i stróż dusz waszych”. „Gdy Pan Bóg przez decyzję Kościoła, powiedział Ci jak Abrahamowi wyjdź z twojej ziemi do kraju, który Ci ukażę, Ty odpowiedziałeś odważnie na to wezwanie, bo wiedziałeś, że możesz liczyć na opiekę Trójcy Świętej, że możesz liczyć na pomoc Maryi” – powiedział abp Gądecki.

Zaznaczył, że abp Zieliński nie jest sam w swojej pracy ewangelizacyjnej, bo wspierać go „będzie wiara tutejszych biskupów, kapłanów, diakonów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich ludzi świeckich, osób zaangażowanych w dzieła miłosierdzia, uznając w Tobie ojca oraz okazując ci szacunek i posłuszeństwo”.

Momentem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie abp. Zielińskiemu pastorału przez abp. Antonio Guido Filipazziego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, oraz abp. Stanisława Gądeckiego. Pastorał z herbem Poznania należy do najbardziej reprezentatywnych pastorałów diecezji. Został wykonany dla abp. Walentego Dymka ok. 1946 roku. Następnie abp Zieliński został wprowadzony przez abp. Antonio Guido Filipazziego na katedrę, czyli miejsce, skąd biskup naucza, uświęca wiernych, wypełnia urząd pasterza i troszczy się o wzrost wiary. Wyrazy czci i oddania, tzw. homagium, złożyli mu biskupi współpracownicy, przedstawiciele kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

W homilii metropolita poznański odniósł się do hasła „Ut unum sint – Aby byli jedno”, umieszczonego w herbie biskupim. „Nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Tym bardziej, że przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka w postaci różnorakiej walki, daje o sobie znać ze zdwojoną mocą” – zauważył abp Zieliński.

Arcybiskup poznański przekonywał, że dziś „obok jawnych aktów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie”. W tym kontekście przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Gdańskiej Zaspie – „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi”. „Chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi. Dlatego rozpoczynając posługę w Kościele poznańskim wdzięczny jestem każdemu za jednoczący dar tej Eucharystii” – mówił abp Zieliński.

Metropolita poznański nawiązał też do bogatego dziedzictwa archidiecezji poznańskiej. Wspomniał pierwszego biskupa na ziemiach polskich Jordana, a także męczenników ostatnich dziesięcioleci, wśród nich ks. Stanisława Streicha, którego beatyfikacja odbędzie się wkrótce. „W duchu tego dziedzictwa, staję pośród Was z wolą wypełnienia powierzonego mi zadania i z nadzieją na życzliwą współpracę” – mówił abp Zieliński.

Na zakończenie uroczystości abp. Antonio Guido Filipazzi podziękował abp. Gądeckiemu za posługę nie tylko na rzecz archidiecezji, Kościoła w Polsce i na świecie, oraz na rzecz Stolicy Apostolskiej. Abp. Zielińskiemu życzył owocnej posługi, zwracając się do Chrystusa, Dobrego Pasterza, słowami: „niech powstanie i pasie w Twojej mocy, Panie w majestacie Twojego imienia”. „Dziś możemy zrozumieć, czym naprawdę jest stolica biskupia. Jest to przede wszystkim jego urząd nauczania, uświęcania, jest to urząd, który trwa przez wieki, podczas gdy piastujący go ludzie, jeden po drugim, następują po sobie” – mówił nuncjusz apostolski w Polsce.

Życzył, by św. Józef, w którego uroczystość, 19 marca, została ogłoszona nominacja nowego metropolity poznańskiego i w którego wspomnienie odbywa się ingres, otaczał metropolitę poznańskiego „w tej szczególnej godzinie i w tych trudnych czasach opiekował się [nim], jak opiekował się Jezusem i Jego Dziewiczą Matką”.

Życzenia złożył też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Tadeusz Wojda podkreślił, że archidiecezji poznańskiej, pierwszej w Polsce, przewodniczyli wielcy duchowi przewodnicy, m.in.: bp Jordan, kard. Mieczysław Ledóchowski, kard. August Hlond i abp Stanisław Gądecki, charakteryzujący się bogactwem wiary i ducha. Wyraził nadzieję, że metropolita poznański będzie mógł realizować „swoje wizje i plany duszpasterskie wpisujące się w program Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego, zwłaszcza teraz, gdy łódź Kościoła przemierza wzburzone morze, z pomocą wielkich błogosławionych i poprzedników”.

Abp Zieliński, dziękując uczestnikom uroczystości i odwołując się do swojego zawołania biskupiego: „Ut unum sint”, wyraził przekonanie, że jedność Kościoła zaczyna się od wspólnoty kapłańskiej i że to doświadczenie będzie mu dalej towarzyszyło. Wyraził też słowa podziękowania rodzinie, przyjaciołom, „wszystkim wśród, których żyłem, którzy nadawali i nadają kształt mojemu życiu”.

List gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał jego kapelan ks. kan. Zbigniew Kras. „Życzę Bożego błogosławieństwa w sprawowaniu zaszczytnej i odpowiedzialnej posługi metropolity poznańskiego. Jestem przekonany, że przymioty duchowe, głęboka wiedza i doświadczenie Ekscelencji są rękojmią, iż metropolita poznańska, otoczona pasterską opieką Księdza Arcybiskupa, rozpocznie kolejny znakomity rozdział w swojej ponadtysiącletniej historii” – napisał prezydent  Duda.

Podczas uroczystości śpiewał Poznański Chór Katedralny pod dyr. ks. Szymona Bajona. Missa de Angelis, specjalnie skomponowane na ingres abp. Zbigniewa Zielińskiego fanfara i śpiew Ut unum sint oraz Alleluja z oratorium Mesjasz G.F. Haendla złożyły się na muzykę w liturgii Mszy św. ingresowej.

Uroczystości były transmitowane przez TVP3, Telewizję TRWAM, Radio Maryja, Radio Emaus i w mediach społecznościowych katedry poznańskiej.

Homilia Metropolity Poznańskiego