BIOGRAM METROPOLITY POZNAŃSKIEGO ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO

a.         Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie (wówczas woj. poznańskie) dnia 19 października 1949 roku, w rodzinie rzemieślniczej, z rodziców Leona i Zofii. Ochrzczony został w tamtejszym kościele parafialnym pw. św. Trójcy przez miejscowego proboszcza ks. Józefa Jabłońskiego (6 listopada 1949).

W strzeleńskiej parafii uczestniczył w katechizacji prowadzonej najpierw przez SS. Elżbietaniki (Darię i Zbigniewę Kwaśnik), następnie przez księdza proboszcza J. Jabłońskiego oraz księży wikariuszy: B. Dalaszyńskiego, K. Pilarskiego, F. Dietricha, R. Komczyńskiego, P. Frankowa, A. Frąckowiaka.  Tam  też - z rąk biskupa Lucjana Bernackiego - otrzymał sakrament bierzmowania, przyjmując imię Paweł (11.05.1961).

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w  Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie (31 maja 1967 roku), dnia 5 czerwca 1967 roku został przyjęty do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, gdzie w latach 1967-1973 studiował filozofię i teologię. Egzaminy philosophicum złożył dnia 25.06.1969, a rigorosum dnia 2.06.1973. Pierwszą tonsurę otrzymał w kaplicy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego dnia 15 listopada 1969. Niższe święcenia ostiariatu i lektoratu (16.11.1969) oraz egzorcystatu i akolitatu przyjął w bazylice prymasowskiej z rąk bpa Jana Czerniaka (8.11.1970). Z rąk bpa Lucjana Bernackiego - również w bazylice prymasowskiej - otrzymał wyższe święcenia subdiakonatu -  (12.03.1972), a diakonatu - z rąk bpa Jana Czerniaka (7.05.1972). Tam też - pod kierunkiem ks. prof. Felicjana Kłonieckiego - napisał pracę dyplomową pt.: Herodeion w świetle historii, geografii i archeologii. Święcenia kapłańskie z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyjął w bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, dnia 9 czerwca 1973 roku.

b.         Bezpośrednio po studiach seminaryjnych - decyzją kardynała Stefana Wyszyńskiego - został skierowany do Rzymu na dalsze studia specjalistyczne z zakresu biblistyki. Zamieszkał w Papieskim Instytucie Polskim na Via Pietro Cavallini, 38. Studiował na Pontificium Institutum Biblicum de Urbe, uzyskując licencjat (9.02.1977) na podstawie pracy: Lo stato primitivo e la versione lucana della parabola degli invitati che si scusano (Lc 14,16-24), napisanej pod kierunkiem ks. prof. Jacques Dupont. Następnie - celem pogłębienia studiów archeologicznych i judeochrześcijańskich - udał się do Jerozolimy na Studium Biblicum Franciscanum (1976/77), studiując pod kierownictwem ojców profesorów Bellarmina Bagattiego, Elpidiusa Pax'a, Emanuela Testy, Stanislao Loffredy, Michele Picirillo, Augustusa Spijkerman’a. Po powrocie do Rzymu ukończył rok doktorancki (22 maja 1978 roku) i na podstawie pracy: La liberazione e salvezza nel secondo libro dei Maccabei, napisanej pod kierownictwem prof. P. Zeraffy na Pontificia Studiorum Universitas a S.Thoma Aq. in Urbe, zdobył doktorat z teologii biblijnej (summa cum laude; 16 czerwca 1982 roku).

W okresie studiów - prócz starożytnych języków biblijnych - uczył się języków nowożytnych: włoskiego na Università Italiana per Stranieri w Perugii - 1973; francuskiego na Institut Catholique de Paris i na École Pratique dell'Alliance Française w Paryżu - 1974; angielskiego w Brighton Overseas Students Center i The London School of English - 1975; niemieckiego na Goethe Institut w Passau - 1976 i 1977.

Podczas studiów - w czasie wakacyjnych - służył pomocą duszpasterską w różnych parafiach na terenie Italii (Castel Guelfo; Serramazzoni, Mo.; Palau na Sardynii; Renazzo, Bo.), we Francji (Maison de Retraite, Paris, Arcueil-Cachan), Niemczech (St. Margaretha - Heroldsberg b. Nürnberg; St.Alto - Műnchen- Unterhaching; Kreuzerhöhung w  Schmelz-Hűttersdorf; St.Kilian - Lebenhan; St. Bernhard - Pforzheim; St. Stephanus, Selm-Bork), W.Brytanii (Matki Kościoła w London-Ealing; MB.Częstochowskiej i św.Kazimierza w London-Devonia; M.B. Ostrobramskiej, Bristol), USA (St. Florian w Detroit-Hamtramck; Sacred Heart - Grand Rapids).

c.         Po powrocie z zagranicznych studiów, podjął - począwszy od 10 września 1982 r. - pracę dydaktyczną z zakresu nauk biblijnych w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie (archeologia biblijna, historia Starego i Nowego Testamentu, wstęp ogólny do Pisma św., ewangelie synoptyczne, pisma Janowe, teologia biblijna) oraz prowadzenie lektoratów języka angielskiego i włoskiego. Ponadto wykładał egzegezę Starego Testamentu w Prymasowskim Instytucie Teologicznym dla świeckich w Gnieźnie i Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim (1983-1992). Od 12 września 1986 do 12 czerwca 1989 roku pełnił funkcję wicerektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Służył pomocą duszpasterską w kościele rektorskim św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie. Odpowiedzialny za organizację pielgrzymek diecezjalnych do Ziemi Świętej, Egiptu i Jordanii. Członek Rady Ekonomicznej PWSD, sekretarz administracyjny periodyku Studia Gnesnensia. Dnia 25.01.1989 został mianowany przez kard. Józefa Glempa członkiem  Biblijnej Komisji Przygotowawczej do II Synodu Plenarnego. W lecie 1989 roku uczestniczył w programie studiów organizowanym przez Cardinal Bernardin Center for the Study of Eastern European Jewery na Spertus College of Judaica w Chicago, poświęconym żydowskiej teologii, liturgii i kulturze oraz amerykańskiemu pluralizmowi religijnemu. Na przełomie 1989/1990 prowadził badania w École Biblique et Archeologique w Jerozolimie. Uczestniczył w zjazdach, kolokwiach i sympozjach naukowych. Do tej pory jest autorem 1338 artykułów z zakresu biblistyki, dialogu z judaizmem, homilii, rozważań i 36 książek.

d.         Dnia 1 lutego 1992 została podana do publicznej wiadomości informacja o mianowaniu go przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej i jej ordynariusza Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski (tego samego dnia Ojciec święty mianował bpa Cz. Domina na ordynariat koszalińsko-kołobrzeski, oraz przyjął rezygnację bpów: I. Jeża, W. Miziołka, W. Skomoruchy, F. Musiela, J. Groblickiego i S. Smoleńskiego).

Konsekracja biskupia miała miejsce w archikatedrze prymasowskiej w Gnieźnie dnia 25 marca 1992 r. Był to dzień reorganizacji struktur diecezjalnych i metropolitalnych Kościoła katolickiego w Polsce, która dotyczyła również stolicy prymasowskiej w Gnieźnie. Głównym konsekratorem był Kardynał Józef Glemp  (był to ostatni akt urzędowego posługiwania Kardynała Glempa w charakterze ordynariusza  gnieźnieńskiego. Od tego dnia - zachowując tytuł Prymasa Polski - Kard. Glemp został wyłącznie arcybiskupem warszawskim). Współkonsekratorami byli - bp Bogdan Wojtuś i bp Gerard Bernacki. Nowy biskup pomocniczy gnieźnieński został związany ze stolicą tytularną Rubiconu (Rubicensis; Lanzarote, metropol. Sevilla w Hiszpanii, otrzymaną po zmarłym José Sanchez Gonzalez,  biskupie Sigüenza-Guadalajara).

Nowy ordynariusz archidiecezji gnieźnieńskiej, arcybiskup Henryk J. Muszyński, mianował bpa Gądeckiego  (4.04.1992) wikariuszem generalnym archidiecezji gnieźnieńskiej. Oprócz zwykłej działalności duszpasterskiej w diecezji (wizytacje parafii, udzielania posług i święceń kleryków, sakramentaliów i sakramentów, uroczystości parafialnych i ogólnokościelnych), Ordynariusz zlecił mu troskę o sprawy katechizacji i szkół katolickich, duszpasterstwa młodzieży, duszpasterstwo zakonów i permanentną formację kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej. Został więc przewodniczącym Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich (od 1.05.1996), Dyrektorem Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów (od 27.09.1999), członkiem Archidiecezjalnego Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej (od 31.10.1997) i Rady Duszpasterskiej (od 5.01.1993). Ponadto został przewodniczącym Rady Wydawniczej Gaudentinum (29.12.1994) a następnie sekretarzem Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Tysiąclecia Śmierci św. Wojciecha (4.03.1996), z czym było związane  m.in. przygotowanie II pielgrzymki Ojca św. do Gniezna (w 1997 roku).

W wymiarze struktur Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław wszedł w skład Komisji ds. Katolickiej Agencji Informacyjnej i został członkiem Rady Programowej KAI (14.03.1992). Potem został mianowany członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa (2.12.1994-1.05.1996).

Dnia 20.06.1992 został Wiceprzewodniczącym Komisji KEP ds. Dialogu z Judaizmem, a dnia 10.03.1994 - Przewodniczącym tejże Komisji (w miejsce abp Henryka Muszyńskiego). Po reformie struktur Episkopatu Polski (1.05.1996), został Przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, która to Rada obejmowała odtąd trzy gremia: Komitet do Dialogu z Judaizmem, Komitet do Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, Komitet do Dialogu z Niewierzącymi. Był inicjatorem Dnia judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Należał do Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Został członkiem honorowym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (12.03.2007)  

Na płaszczyźnie Kościoła powszechnego został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami przy Papieskiej Radzie ds. Jedności chrześcijan (23.02.1995), stąd jego udział w wielu konferencjach, spotkaniach, sesjach, sympozjach  poświęconych tej tematyce w kraju i zagranicą (1995-2002). 

e.         Po dziesięciu latach posługi biskupiej w archidiecezji gnieźnieńskiej, dnia 28 marca 2002 roku bp Gądecki został mianowany – w wieku 52,4 lat - przez Jego Świątobliwość Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce 2 kwietnia 2002 r. Uroczysty ingres do archikatedry poznańskiej odbył się 20 kwietnia 2002 roku. Dnia 29 czerwca 2002 roku na Placu św. Piotra z rąk Ojca świętego otrzymał paliusz metropolitalny.

W trakcie swego posługiwania w archidiecezji poznańskiej arcybiskup zreformował dotychczasową strukturę Kurii Metropolitalnej, zwołał (23.11.2008) i doprowadził do końca synod archidiecezji poznańskiej (2012), powołał do życia Radę Społeczną przy Arcybiskupie Poznańskim, zaangażował się na rzecz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, przyczynił się do utworzenia Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, w dniach 15-16 kwietnia zorganizował - z udziałem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej - główne uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski, w których brało udział Zgromadzenie Narodowe,  następnie w roku 2018 przygotował jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich, czemu - w dniu 23 kwietnia - przewodniczył arcybiskup metropolita Pragi, kardynał Dominik Duka.  

W dniu 28 listopada 2002 roku został wybrany członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, a dnia 18 marca 2004 roku - na wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Od 24 czerwca 2006 roku pełnił przez dwie kadencje funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, a od 19 czerwca 2009 roku członka Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Dnia 8-9 października 2013 r.  wybrany Przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Dnia 8-9 października 2013 r. zatwierdzony na członka Komisji Nauki Wiary (Sekcja Nauk Biblijnych). Dnia 12 marca 2014 r. został wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Wybrany także na drugą kadencję (do 12 marca 2024 r.)

Ojciec Święty Franciszek 8 maja 2014 r. mianował go członkiem Kongregacji (dziś Dykasterii) Nauki Wiary. Metropolita poznański uczestniczył też w Synodach Biskupów w Rzymie poświęconych głoszeniu słowa Bożego (2008), nowej ewangelizacji (2012) oraz rodzinie (2014 i 2015), młodzieży (2018), synodalności (2023). 

Dnia 8 października 2016 r. w Monaco został wybrany wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarium Episcoporum Europae, CCEE). 

Konsekrował biskupów pomocniczych poznańskich: Damiana Bryla (2013) i Szymona Stułkowskiego (2019). Jako współkonsekrator uczestniczył podczas sakry biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka (2003), biskupa diecezjalnego diecezji Miracema do Tocantins Philipa Dickmansa (2008), biskupa koadiutora diecezji Porto Nacional Romualda Kujawskiego (2008) i nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Tomasza Grysy (2022).

Włączony przez Radę Suwerenną w dniu 12 czerwca 2014 r. do kategorii Wielkiego Krzyża Konwentualnego ad honorem Zakonu Maltańskiego. Członek polskich Kawalerów Maltańskich, obdarzony medalem Tuitio fidei et obsequium pauperum związku Polskich Kawalerów Maltańskich. W 2016 został afiliowany do Zakonu Braci Mniejszych przez ministra generalnego ojca Michaela Perry. W 2017 r. włączony do konfraterni Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika (Paulinów). Złoty medal Kustosza Ziemi Świętej Piotra Baptysty Pizzaballa Amor Christi crucifixi traxit nos.

Został laureatem Menory Dialogu przyznanej przez Stowarzyszenie Coexist (2007). Uhonorowany Nagrodą ks. Idziego Radziszewskiego, przyznaną przez Towarzystwo Naukowe KUL (2016). Medalem Towarzystwa Biblijnego w Polsce (2016). Otrzymał medal W służbie Bogu i Ojczyźnie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego (2019). Nagrodą Homo Dei Pro Redemptione (2022). Tytułem Przyjaciel Światowych Dni Młodzieży (2023). Medalem Akcji Katolickiej Za Dzieło Apostolstwa (2024) medalem Amicus noster organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wyróżniony tytułem Ambasadora Życia i Rodziny.

W roku swej nominacji biskupiej otrzymał tytuł honorowego obywatela rodzinnego Strzelna (1992), z którego zrezygnował w 1999 r. w związku z nieprzyznaniem tego wyróżnienia papieżowi Janowi Pawłowi II. Odznaka honorowa sybiraka od Zarządu Głównego Sybiraków (2008). Medal Wierni tradycji Powstania Wielkopolskiego. Odznaczenie Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej (2009) i medal Labor vincit omnia oraz statuetkę z okazji 100-lecia niepodległości RP przyznane przez Towarzystwo Hipolita Cegielskiego. Medal Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Non sibi sed Patriae natus sum, odznaka honorowa Semper vigilant Związku Ochotniczych Straży Pożarnych (2008), medal z okazji 20-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej z inicjatywy Komendanta Głównego PSP (2012), odznaczenie Bractw Kurkowych Okręgu Poznańskiego (2019). Medal Związku Piłsudczyków RP, z okazji 35-rocznicy powstania Związku (2024).    


LIFE OF ARCHBISHOP STANISŁAW GĄDECKI METROPOLITAN OF POZNAŃ

a. Stanisław Gądecki was born in Strzelno (then Poznań Voivodeship) on October 19, 1949, in a family of craftsmen, to parents Leon and Zofia Siupka.

After obtaining his secondary school certificate at the Secondary School in Strzelno (May 31, 1967), he was admitted to the Primate's Higher Seminary in Gniezno (June 5, 1967), where in years 1967-1973 he studied philosophy and theology. He passed his philosophicum exams (June 25, 1969) and rigorosum (June 2, 1973). Then he received his first tonsure in the chapel of the Primate's Major Seminary (November 15, 1969). He was ordained a lector (November 16, 1969) as well as an exorcist and acolyte in the Primate's Basilica by Bishop Jan Czerniak (November 8, 1970). From the hands of Bishop Lucjan Bernacki - also in the Primate's Basilica - he received higher orders of subdeacon - (March 12, 1972), and of the diaconate - from the hands of Bishop Jan Czerniak (May 7, 1972). There, under the supervision of Rev. Prof. Felicjan Kłoniecki, he wrote his diploma thesis entitled: Herodeion in the light of history, geography and archaeology. He was ordained a priest by Cardinal Stefan Wyszyński in the Primate's Basilica of the Assumption of the Blessed Virgin Mary in Gniezno, on the Eve of Pentecost (June 9, 1973).

b. Immediately after his seminary studies – by the decision of Cardinal Stefan Wyszyński – he was sent to Rome for further specialist studies in the field of biblical studies. He lived in the Pontifical Polish Institute on Via Pietro Cavallini, 38 and studied at the Pontificium Institutum Biblicum de Urbe, obtaining a bachelor's degree (February 9, 1977) on the basis of the thesis: Lo stato primitivo e la versione lucana della parabola degli invitati che si scusano (Lc 14:16-24), written under the supervision of Rev. Prof. Jacques Dupont. Then, in order to deepen his archaeological and Judeo-Christian studies, he went to Jerusalem for the Studium Biblicum Franciscanum (1976/77), studying under the direction of Professor Bellarmino Bagatti, Elpidius Pax, Emanuel Testa, Stanislao Loffreda, Michele Picirillo. On his return to Rome, he completed his doctoral year (May 22, 1978) and on the basis of his thesis: La liberazione e salvezza nel secondo libro dei Maccabei, written under the supervision of Prof. P. Zeraffa at the Pontificia Studiorum Universitas a S. Thoma Aq. in Urbe, he obtained a doctorate in biblical theology (summa cum laude; June 16, 1982).

During his studies - apart from ancient biblical languages - he learned modern languages: Italian at the Università Italiana per Stranieri in Perugia - 1973; French at the Institut Catholique de Paris and at the École Pratique dell'Alliance Française in Paris - 1974; English at the Brighton Overseas Students Centre and The London School of English - 1975; German at the Goethe Institut in Passau - 1976 and 1977.

During his studies - during the holidays monthes - he provided pastoral help in various parishes in Italy (Castel Guelfo; Serramazzoni, Mo.; Palau in Sardinia; Renazzo, Bo.), France (Maison de Retraite, Paris, Arcueil-Cachan), Germany (St. Margaretha - Heroldsberg b. Nürnberg; St.Alto -Műnchen-Unterhaching; Kreuzerhöhung in Schmelz-Hűttersdorf; St.Kilian - Lebenhan; St. Bernhard - Pforzheim; St. Stephanus, Selm-Bork), Great Britain (Mothers of the Church in London-Ealing; MB. Częstochowa and St. Kazimierz in London-Devonia; M.B. Ostrobramska, Bristol), USA (St. Florian in Detroit-Hamtramck; Sacred Heart - Grand Rapids).

c. After returning from his studies abroad - starting from September 10, 1982 - he began teaching biblical studies at the Primate's Major Seminary in Gniezno (biblical archaeology, history of the Old and New Testaments, general introduction to the Holy Scriptures, Synoptic Gospels, John's writings, biblical theology) and teaching English and Italian languages. In addition, he taught Old Testament exegesis at the Primate's Theological Institute for the laity in Gniezno and the Primate's Institute of Christian Culture in Bydgoszcz and at the Higher Seminary of the Missionaries of the Holy Family in Kazimierz Biskupi (1983-1992). From September 12, 1986 to June 12, 1989, he was the vice-rector of the Primate's Higher Seminary in Gniezno.

He provided pastoral assistance in the rector's church of St. John the Baptist in Gniezno. Responsible for the organization of diocesan pilgrimages to the Holy Land, Egypt and Jordan. Member of the Economic Council of the PWSD, administrative secretary of the periodical Studia Gnesnensia. On January 25, 1989 he was appointed by Cardinal Józef Glemp as a member of the Biblical Preparatory Commission for the Second Plenary Synod. In the summer of 1989, he participated in a study program organized by the Cardinal Bernardin Center for the Study of Eastern European Jewery at the Spertus College of Judaica in Chicago, devoted to Jewish theology, liturgy and culture, and American religious pluralism. At the turn of 1989 and 1990, he conducted research at the École Biblique et Archeologique in Jerusalem. He participated in conventions, colloquia and scientific symposia. So far, he is the author of 1338 articles and 36 books in the field of biblical studies, dialogue with Judaism, homilies, reflections.

d. On February 1, 1992, information was made public about his appointment by the Holy Father John Paul II as auxiliary bishop of the Archdiocese of Gniezno and its Ordinary, Cardinal Józef Glemp, Primate of Poland.

The episcopal consecration took place in the Primate's Archcathedral in Gniezno on March 25, 1992. It was the day of the reorganization of the diocesan and metropolitan structures of the Catholic Church in Poland, which also concerned the primate's capital in Gniezno. The main consecrator was Cardinal Józef Glemp (it was the last act of Cardinal Glemp's official ministry as the Ordinary of Gniezno). The co-consecrators were Bishop Bogdan Wojtuś and Bishop Gerard Bernacki. The new auxiliary bishop of Gniezno was associated with the titular see of Rubicon (Rubicensis; Lanzarote, metropol. Sevilla in Spain, received after the late José Sanchez Gonzalez, bishop of Sigüenza-Guadalajara).

The new Ordinary of the Archdiocese of Gniezno, Archbishop Henryk J. Muszyński, appointed Bishop Gądecki (April 4, 1992) as Vicar General of the Archdiocese of Gniezno. In addition to his usual pastoral activity in the diocese (parish visitations, ministering and ordaining seminarians, sacraments, parish and church celebrations), the Ordinary entrusted him with the care of catechesis and catholic schools, youth ministry, pastoral care of religious orders and permanent formation of priests of the Archdiocese of Gniezno. He became the chairman of the Department of Catechesis and Catholic Schools (May 1, 1996), the Director of the Archdiocesan Pastoral Study for Priests (September 27, 1999), a member of the Archdiocesan College of Consultors, the Priestly Council (October 31, 1997) and the Pastoral Council (January 5, 1993). In addition, he became the chairman of the Gaudentinum Publishing Council (December 29, 1994) and then the secretary of the International Organizing Committee for the Millennium of the Death of St. Adalbert (March 4, 1996), which was related, m.in others, to the preparation of the second pilgrimage of the Holy Father to Gniezno (in 1997).

In the dimension of the structures of the Polish Episcopal Conference, bishop Stanisław became a member of the Commission for the Catholic Information Agency and became a member of the Program Council of the Catholic Information Agency (March 14, 1992). Then he was appointed a member of the Polish Episcopal Commission for Clergy (December 2, 1994 to May 1, 1996).

On June 20, 1992 he became the Vice-Chairman of the Commission of the Polish Episcopal Conference for Dialogue with Judaism, and on March 10, 1994 - the Chairman of this Commission (in place of Archbishop Henryk Muszyński). After the reform of the structures of the Polish Episcopate (May 1, 1996), he became the Chairman of the Polish Episcopal Council for Religious Dialogue, which from then on included three bodies: the Committee for Dialogue with Judaism, the Committee for Dialogue with Non-Christian Religions, and the Committee for Dialogue with Non-Believers. He was the initiator of the Day of Judaism in the Catholic Church in Poland. He was a member of the Committee for the Construction of the Museum of the History of Polish Jews in Warsaw. He became an honorary member of the Polish Council of Christians and Jews (March 12, 2007)

At the level of the universal Church, he was appointed by the Holy Father John Paul II as a consultor to the Pontifical Commission for Religious Relations with Jews at the Pontifical Council for Promoting Christian Unity (February 23, 1995), hence his participation in many conferences, meetings, sessions, symposia devoted to this subject in Poland and abroad (1995-2002).

e. After ten years of episcopal ministry in the Archdiocese of Gniezno, on March 28, 2002, he was appointed – at the age of 52.4 – by His Holiness John Paul II as the Archbishop of Poznań. The canonical assumption of the diocese took place on April 2, 2002. The ceremonial ingress to the Poznań archcathedral took place on 20 April 2002. On June 29, 2002, in St. Peter's Square, he received the metropolitan pallium from the hands of the Holy Father John Paul II.

During his ministry in the Archdiocese of Poznań, the Archbishop reformed the existing structure of the Metropolitan Curia, convened (November 23, 2008) and brought to an end the Synod of the Archdiocese of Poznań (2012), established the Social Council of the Archbishop of Poznań, engaged in ecumenism and interreligious dialogue, contributed to the creation of the Poznań Ecumenical Group, on April 15-16 he organized - with the participation of the Secretary of State of the Holy See Card. Parolin - the main celebrations of the 1050th anniversary of the Baptism of Polish, in which the National Assembly participated, then in 2018 he prepared the jubilee of the 1050th anniversary of the first bishopric on Polish land, which - on April 23 - was presided over by the Archbishop of Prague, Cardinal Dominik Duka.

On November 28, 2002, he was elected a member of the Permanent Council of the Polish Episcopate, and on March 18, 2004 - vice-president of the Polish Episcopal Conference. From 24 June 2006 he was the chairman of the Pastoral Commission of the Polish Episcopal Conference for two terms, and from  June 19, 2009 a member of the Joint Commission of the Government of the Republic of Poland and the Polish Episcopal Conference. On October 8-9, 2013, he was elected the Chairman of the National Organizing Committee of the 1050. Anniversary of the Baptism of Polish in 2016.

On March 12, 2014 he was elected the chairman of the Polish Episcopal Conference. Also elected for a second term (until March 12, 2024)

On May 8, 2014, the Holy Father Francis appointed him a member of the Congregation (today the Dicastery) for the Doctrine of the Faith. The Metropolitan of Poznań also participated in the Synods of Bishops in Rome devoted to the proclamation of the word of God (2008), new evangelization (2012) and the family (2014 and 2015), youth (2018) and synodality (2023).

On October 8, 2016 he was elected in Monaco Vice-President of the Council of European Bishops' Conferences (Consilium Conferentiarium Episcoporum Europae, CCEE).

He consecrated auxiliary bishops of Poznań: Damian Bryl (2013) and Szymon Stułkowski (2019). As a co-consecrator, he participated in the consecration of the auxiliary bishop of Gniezno Wojciech Polak (2003), the diocesan bishop of the diocese of Miracema do Tocantins Philip Dickmans (2008), the coadjutor bishop of the diocese of Porto Nacional Romuald Kujawski (2008) and the apostolic nunzio to Madagascar Tomasz Grysa (2022).

Included by the Sovereign Council on 12 June 2014 in the category of Grand Conventual Cross ad honorem of the Order of Malta. Member of the Polish Knights of Malta, awarded the medal Tuitio fidei et obsequium pauperum of the Association of Polish Knights of Malta. In 2016, he was affiliated to the Order of Friars Minor by the Minister General, Father Michael Perry. In 2017, he was included in the confraternity of the Order of St. Paul the First Hermit (Pauline Fathers). He obtained Gold Medal from  the Custos of the Holy Land Pierbapttista Pizzaballa Amor Christi crucifixi traxit nos.

He was awarded the Menorah of Dialogue by the Coexist Association (2007). He was honoured with the Rev. Idzi Radziszewski Award, given by the Scientific Society of the Catholic University of Lublin (2016). Medal of the Bible Society in Poland (2016). He received the medal In the service of God and Homeland of the Military Ordinariate of the Polish Army (2019). From Homo Dei Pro Redemptione Award (2022). Friend of World Youth Day (2023). Medal of Catholic Action for the Work of the Apostolate (2024), Amicus noster medal of the organization Aid to the Church in Need, also awarded the title of Ambassador of Life and Family.

In the year of his episcopal nomination he received the title of honorary citizen of his hometown of Strzelno (1992), from which he resigned in 1999 due to the fact that Pope John Paul II was not awarded in Strzelno this distinction. Honorary badge of the Sybiraks from the Main Board of the Sybiraks (2008). Medal Faithful to the Tradition of the Greater Poland Uprising. Distinction of the Outstanding Personality of Organic Work (2009), The Labor vincit omnia medal and a statuette on the occasion of the 100th anniversary of the independence of the Republic of Poland awarded by the Hipolit Cegielski Society. Medal of the Society for the Protection of Monuments Non sibi sed Patriae natus sum, honorary badge Semper vigilant of the Association of Volunteer Fire Brigades (2008), medal on the occasion of the 20th anniversary of the establishment of the State Fire Service on the initiative of the Chief Commander of the State Fire Service (2012), decoration of the Fowler Brotherhoods of the Poznań District (2019). Medal of the Piłsudski Association of the Republic of Poland, on the occasion of the 35th anniversary of the establishment of the Association (2024).