„Wojna w Ukrainie to nie tylko jest jej sprawa, ale i Polski, a także całej Europy. Od wygranej lub przegranej Ukrainy zależy nasz los” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej w Poznaniu. Konferencja poświęcona była zakończonej wczoraj Wizycie Solidarności, jaką złożyła delegacja polskich biskupów we Lwowie i Kijowie w dniach 17-20 maja br. Obok metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wzięli w niej udział: abp Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński, oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Przewodniczący KEP przypomniał, że Kościół w imię Ewangelii pragnie zawsze być po stronie słabszych. „Gdy trwa wojna Dawida z Goliatem, to trzeba stanąć po stronie słabszego” – zaznaczył.

„Musimy solidaryzować się z narodem, który został tak boleśnie doświadczony, zwłaszcza że mówi się, że jest to wojna bratobójcza. Rosjanie podkreślają, że Ukraińcy są naszymi braćmi, a najbardziej uderzają w Ukraińców rosyjskojęzycznych. Tak jak to przy każdej wojnie bywa, kraj, który nie umie się zjednoczyć wewnętrznie, to wtedy potrzebuje zewnętrznego agresora, aby się zjednoczyć. I tak się akurat stało. Ukraińcy przestali o Rosjanach myśleć jako o braciach” – mówił abp Gądecki.

Abp Gądecki zaznaczył także, że celem wizyty był znak solidarności Kościoła w Polsce z losem Kościołów w Ukrainie i zwrócenie uwagi na potrzebę modlitwy za pomordowanych. Biskupi polscy byli w Buczy i Irpieniu, gdzie mogli naocznie doświadczyć, jak blisko Kijowa doszli Rosjanie, zatrzymali się 15 km przed granicami miasta. „Cud ocalił Kijów od całkowitego zniszczenia” – powiedział przewodniczący KEP.

Przewodniczący KEP przedstawił także główne etapy wizyty. We Lwowie 18 maja biskupi spotkali się z miejscowymi hierarchami: abp Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego, oraz arcybiskupem i metropolitą lwowskim UGKK Ihorem Woźniakiem.

W Kijowie 19 maja polscy biskupi spotkali się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem oraz zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniuszem. Delegacja odwiedziła również katedrę św. Zofii i katedrę patriarchalną Zmartwychwstania Chrystusa UKGK. Odwiedzili też w Irpień i Buczę, podkijowskie miasta zniszczone przez Rosjan.

W konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie odprawili Mszę św. i spotkali się z biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego Ołeksandrem Jazłowieckim oraz ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim.

(KAI)