Poznańska Droga Krzyżowa

Nie chcemy i nie możemy usunąć krzyża z przestrzeni publicznej – mówił na zakończenie Poznańskiej Drogi Krzyżowej 7 marca 2019 r. bp Grzegorz Balcerek. Poznaniacy tłumnie wzięli udział w nabożeństwie na ulicach miasta.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli z bazyliki kolegiackiej przez Stary Rynek i plac Wolności na plac Adama Mickiewicza, gdzie znajduje się pomnik Poznańskiego Czerwca. Na zakończenie Drogi Krzyżowej bp Balcerek przekonywał, że umieszczenie krzyża w miejscach publicznych nie jest naruszaniem świeckości państwa.

„Nie chcemy i nie możemy usunąć krzyża z przestrzeni publicznej, bo Jezus nie umarł ukryty w zakrystii, ale jego krzyż stał pośrodku biegu spraw codziennych. I nie jest to żadna nietolerancja czy naruszanie świeckości państwa, podobnie jak nie jest nią posługiwanie się hasłem „Bóg Honor Ojczyzna” w przestrzeni publicznej. Jesteśmy takimi samymi obywatelami jak ci, którzy nie wierzą. Nie odbieramy im prawa do ich manifestacji, ale sami chcemy spełnić to, co jest istotą naszej wiary – głosić Chrystusa” – mówił bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy przypomniał, że w czasie II wojny światowej polscy żołnierze z Armii Andersa przyczynili się do odbudowania III i IV stacji jerozolimskiej Drogi Krzyżowej. „W tamtych trudnych czasach panowania zła i niewyobrażalnych cierpień Polaków, właśnie w tym nabożeństwie szukali umocnienia duchowego” – mówił bp Balcerek.

„Celem nabożeństwa Drogi Krzyżowej obok wyznania wiary jest okazanie miłości Chrystusowi. Droga Krzyżowa jest też nabożeństwem pokutnym za nasze grzechy osobiste i grzechy innych. Dzisiaj, kiedy odprawiamy ją publicznie, chcemy pokutować także za grzechy popełniane w naszym mieście Poznaniu” – podkreślił poznański biskup pomocniczy.

Bp Balcerek przypomniał, że wierni archidiecezji poznańskiej czekają na nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego, dlatego rozważania Drogi Krzyżowej akcentowały obecność Matki Bożej w ostatniej ziemskiej drodze Chrystusa.

„W godzinie, kiedy dosłownie i przenośnie, ciemności zalały świat, kiedy zło zdawało się triumfować, a dobro wyglądało na definitywnie pokonane, Chrystus z wyżyn krzyża oddał nas Maryi Bolesnej i oddał nam Ją, Niepokalaną, jako naszą duchową Matkę. Ona jest Matką nie tylko na czas chwały i radości, ale także na czas ciemności duchowej, czas klęsk i prześladowań” – mówił bp Balcerek.

Rozważania Drogi Krzyżowej i kazanie bp. Grzegorza Balcerka tłumaczone były na język migowy dla Głuchych i Słabosłyszących.

Rozważania Drogi Krzyżowej przygotował ks. prof. Piotr Ostański.