Jak pomagamy w czasie epidemii

Wolontariat kryzysowy, zbiórka żywności, kupno respiratora dla szpitala zakaźnego - to tylko niektóre inicjatywy, które mają na celu wsparcie duchowe i materialne w czasach pandemii.

1. „Wolontariat kryzysowy”.

Osoby potrzebujące wsparcia, a więc z osłabioną odpornością, chorzy, starsi i niepełnosprawni, otrzymują niezbędną i najpilniejszą pomoc. Senior może zadzwonić na miejską infolinię Poznań KONTAKT, gdzie zostanie mu przydzielony konkretny wolontariusz. Będzie on przychodził do niego dwa razy w tygodniu, odbierał pieniądze i robił zakupy spożywcze, kupował produkty higieniczne i chemiczne oraz leki o wartości do 200 zł. Wszystko opracowane jest tak, by uniknąć zarażenia wirusem i aby senior nie wychodził z domu.

Akcja „Wolontariat kryzysowy” jest prowadzona przy współpracy Miasta Poznań, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, harcerzy oraz innych Organizacji Pożytku Publicznego. Za koordynację działań po stronie wolontariuszy odpowiedzialne jest Centrum Wolontariatu Caritas.

Osoby, które potrzebują takiej pomocy, mogą zadzwonić pod nr miejskiej infolinii Poznań KONTAKT 61 646 33 44. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-20.

Nabór wolontariuszy: tel. 605 333 825.

 

2. Jadłodajnie

Jadłodajnie Caritas w Poznaniu, z uwagi na stan epidemii, zmieniły formę wydawania posiłków. Ubodzy i bezdomni otrzymują posiłki na wynos. Cztery jadłodajnie Caritas, prowadzone przez siostry elżbietanki, urszulanki SJK, albertynki i franciszkanki Rodziny Maryi codziennie wydają ok. 1000 posiłków dla potrzebujących.

Nie przestają funkcjonować łaźnia, schronisko i ogrzewalnia dla bezdomnych przy ul. Krańcowej w stolicy Wielkopolski, gdzie potrzebujący mogą skorzystać z zabiegów higienicznych. Przestrzegamy wszystkich wymogów higienicznych i zasad wprowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny, tak by zapewnić potrzebującym konieczną pomoc, ale by nie doszło do ewentualnego zarażenia.

W okresie przed Świętami Wielkanocnymi rozdaliśmy, jak co roku, kilka tysięcy paczek dla potrzebujących.

 

3. Środki finansowe

Do 18 kwietnia zebraliśmy następujące środki finansowe przeznaczone na pomoc służbie medycznej:

  • 100 000 PLN zbiórka Caritas na Respirator Bennett 980 dla Szpitala Zakaźnego im. Strusia
  • 103 636, 91 PLN  jałmużna postna kapłanów dla Szpitala Zakaźnego im. Strusia
  • 30 664 PLN ofiara od Nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej dla Szpitala Zakaźnego im. Strusia
  • 30 000 PLN zbiórka Caritas na dezynfekcje karetek szpitali przy ul. Szpitalnej i ul. Przybyszewskiego
  • 60 000 PLN zbiórka caritas na środki higieniczne i dezynfekujące dla 4 Domów Pomocy Społecznej: Wieleń oraz przy ul. Niedziałkowskiego, Sielskiej i św. Rocha w Poznaniu

 

4. „Ksiądz na sygnale”

Pod takim hasłem funkcjonuje specjalna infolinia, uruchomiona przez archidiecezję poznańską. W ten sposób chcemy wyjść naprzeciw wszystkim, którzy potrzebują duchowego wsparcia, rozmowy i umocnienia w związku z panującą w Polsce i na świecie pandemią koronawirusa. Przez cały tydzień, w godz. od 10.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 20.00, pod numerem telefonu 61 102 0000 można porozmawiać z kapłanami. Sytuacja, w której mamy ograniczony dostęp do życia sakramentalnego, a życie duszpasterskie w parafiach praktycznie nie istnieje, wśród wielu ludzi rodzą się pytania dotyczące sakramentu pokuty, Komunii Świętej duchowej, przeżywania transmisji Mszy Świętej on-line, liturgii domowej. Wielu ludzi potrzebuje duchowej rozmowy i umocnienia. Mamy nadzieję, że rozmowa z kapłanem przez telefon – na ile to możliwe – przyniesie odpowiedzi na nurtujące pytania oraz będzie duchowym umocnieniem dla wszystkich, którzy z tej formy pomocy skorzystają.

 

5. Kontakt telefoniczny z kapłanami

Kapłani są do dyspozycji swoich parafian, udostępniają numery telefonów lub maile, w celu wsparcia duchowego, rozmowy, czy poratowania w kryzysach.

 

6. Wolontariat

Wiele osób za pośrednictwem Archidiecezji Poznańskiej zaangażowanych jest w wolontariat wspomagający służby medyczne. Przykładem ofiarnego wsparcia pozostają benedyktyni w Lubiniu, którzy udali się do Kalisza, gdzie brakuje pielęgniarzy w domu opieki społecznej dotkniętym koronawirusem. Decyzję o posłudze chorym benedyktyni podjęli po lekturze Pisma Świętego i rozważaniu poświęconemu "sferom komfortu", w których współczesny człowiek gotów jest żyć. Wpisuje się ona w działania wielu ludzi, którzy w czasie epidemii pomagają chorym. Wśród wolontariuszy, którzy dobrowolnie podjęli pracę w ośrodku, jest też harcerka z Poznania. W centrum opieki długoterminowej leczeni są m.in. pacjenci onkologiczni. Sytuacja w ośrodku jest dramatyczna, a zakażenie stwierdzono także wśród personelu medycznego. Piętnastu pacjentów zakażonych koronawirusem przewieziono już do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu.

7. Pomoc dla ludności w Rwandzie i w Kamerunie w czasach epidemii

Pod patronatem misyjnym Archidiecezji Poznańskiej prowdzimy zbiórkę ofiar na zakup żywności dla pięciuset najuboższych osób z Kibeho w Rwandzie, gdzie pallotyni prowadzą misję. Zakaz przemieszczania się prowadzi tam do plagi głodu. https://zrzutka.pl/gatmn7

Żywy Różaniec archidiecezji poznańskiej, w związku z epidemią COVID-19, przekazał 25 tys. zł na zakup materiałów medycznych i opatrunkowych dla 6 ośrodków medycznych w Afryce, w Kamerunie. Pieniądze zostały przekazane za pośrednictwem poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” i zostaną w całości przeznaczone na zakup środków medycznych. W czasie pandemii koronawirusa, jeszcze bardziej potrzebna jest pomoc w utrzymaniu ośrodków medycznych prowadzonych przez misjonarzy w Afryce. Lokalne społeczności są zagrożone przez brak żywności i wody, oraz brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. W chwili obecnej zaczyna brakować maseczek i materiałów higienicznych w istniejących szpitalach i ośrodkach zdrowia. Pieniądze od Żywego Różańca pomogą w zakupie brakujących środków.

W diecezji Doumé -Abong-Mbang, opisują sytuację zdrowotną w następujący sposób: „Państwo nie daje żadnej subwencji. Na walkę z Covid-19 nasz Ośrodek otrzymał 1 kombinezon, kilka masek i kilka plakatów. Sami zabiegaliśmy o materiały: maski, żel, rękawiczki, mydło, specjalne wiaderka do mycia rąk dla pacjentów. I trzeba było przepłacać, bo już tylko na tzw. czarnym rynku, po znajomościach, trzeba było kupić. Pomoc, jaką Redemptoris Missio organizuje dla nas, jest jak cud z nieba!!! Za otrzymane pieniądze, ośrodki będą mogły zakupić materiały wyżej wymienione, trochę leków,  pozwoli to przyjść z pomocą najuboższym,  kontynuować edukację i informację o Covid-19. Naszym priorytetem jest również zabezpieczyć nasz personel, aby nikt  nie został zarażony”.