Współpraca z IPN w działaniach edukacyjnych o ks. Streichu

Abp Stanisław Gądecki i zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma podpisali 4 kwietnia 2025 r. porozumienie o współpracy na polu edukacyjnym w zakresie najnowszej historii Polski, a w szczególności postaci ks. Stanisława Streicha, kapłana męczennika, którego beatyfikacja odbędzie się 24 maja w Poznaniu.

„Ksiądz Stanisław Streich zapłacił wysoką cenę za patriotyzm” – mówił podczas uroczystej wymiany dokumentów w domu arcybiskupów poznańskich prezes IPN.

Porozumienie zawarte pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej i archidiecezją poznańską zakłada przygotowanie wystaw, prezentacje filmu edukacyjnego, organizację zajęć edukacyjnych, wykładów i warsztatów, udostępnienie ikonografii i archiwów.

Prezes Szpytma podkreślił w swoim przemówieniu, że Kościół katolicki na ziemi wielkopolskiej bronił polskości w czasach zaborów, a ks. Stanisław Streich stał się symbolem obrony ważnych dla Polaków wartości.

Z kolei abp Stanisław Gądecki dziękował pracownikom IPN-u za zaangażowanie w sprawy pamięci, którą trzeba kultywować i bez której nie ma przyszłości naszego narodu. „To, co robią w dokumentacji i edycji książek historycznych jest rzeczą nieocenioną, starają się bowiem wydobywać prawdę po dziesiątkach lat zakłamania, które panowały” – mówił abp Gądecki.

Odnosząc się do postaci ks. Stanisława Streicha administrator apostolski archidiecezji poznańskiej przypomniał, że był on kapłanem zaangażowanym na rzecz biednych. „Jego charytatywna działalność była niezwykle bogata, przyniosła dużą ulgę miejscowej ludności. To był człowiek nadzwyczajny z powodu swojej heroicznej wiary” – mówił abp Gądecki.