Uroczystość Świętych Piotra i Pawła
Abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, przewodniczył w bazylice archikatedralnej Mszy św. z okazji uroczystości patronalnej katedry i miasta Poznania (29.06.2025).
„Wchodząc do tej katedry, wchodzimy niejako w przestrzeń Piotra i wchodzimy do niej najpierw, aby wyznać nasze grzechy i otrzymać przebaczenie, a w tym Roku Świętym, i zwłaszcza dzisiaj, aby otrzymać odpust zupełny. Przychodzimy także po to, aby odnowić naszą wiarę, aby – jak Piotr – powiedzieć Chrystusowi: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego, Ty masz słowa życia wiecznego»” – mówił w homilii nuncjusz apostolski na Madagaskarze.
Nawiązał do treści dzisiejszych czytań. Zwrócił uwagę na temat wolności Kościoła, obecny w czytaniach w wymiarze historycznym, i w wymiarze duchowym. Abp Grysa podkreślił, że widoczny jest on przede wszystkim w pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich, „które z wielkim bogactwem szczegółów opisują, w jaki sposób Piotr został wyprowadzony z więzienia przez anioła pańskiego”. „Następnie święty Paweł, który pisze Drugi List do Tymoteusza także z więzienia, a właściwie z aresztu domowego w Rzymie, daje świadectwo o tym, jak to Pan stanął przy nim i wzmocnił go, i wybawił go z wielu przeciwności” – mówił ks. arcybiskup.
Zaznaczył, że w Ewangelii Chrystus zapewnia, że „Kościół zbudowany na fundamencie, na skale, którą jest Piotr, na wyznaniu wiary Piotra, jest tak mocny, że bramy piekielne go nie przemogą”.
Abp Grysa zauważył, że Kościół będzie prześladowany, ale gwarancją wolności Kościoła jest Chrystus.
Podkreślił, że dzisiaj w Rzymie Ojciec Święty nałoży paliusze 54 arcybiskupom metropolitom, w tym trzem pochodzącym z Polski. Wśród nich będzie abp Zbigniew Zieliński, metropolita poznański. Zauważył, że paliusz trzeba widzieć także w kontekście wolności Kościoła. „Jest on bowiem znakiem komunii ze Stolicą Piotrową, która gwarantuje pasterzom oraz wspólnotom im powierzonym, że nie są same, że wobec prześladowań ze strony władzy miejscowej, narodowej czy ponadnarodowej, czy też wobec ingerencji politycznych mogą zawsze liczyć na Piotra, mogą zawsze liczyć na wsparcie Stolicy Apostolskiej” – mówił ks. arcybiskup.
Zachęcał zgromadzonych, aby pragnęli żyć wiarą, mężnie ją wyznawali i postępowali według jej zasad. „Tak, abyśmy u kresu naszego życia mogli powiedzieć za świętym Pawłem: w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” – powiedział.