Tornister Pełen Uśmiechów dla Białorusi

Abp Stanisław Gądecki poświęcił 24 sierpnia 2019 r. 500 plecaków i przyborów szkolnych dla uczniów z Białorusi, zebranych w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. , prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dary zostaną przekazane Caritas Diecezji Grodzieńskiej, za pośrednictwem której tornistry trafią do polskich i białoruskich dzieci i młodzieży.

W uroczystości, która odbyła się w budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu, wzięli udział przedstawiciele dzieci i młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas, prowadzący zbiórkę.

„Ten, który umie się dzielić, staje się większym człowiekiem, rośnie w sensie duchowym, niż tego, który tego nie umie. Wolontariusze Caritas mają szansę rozwoju duchowego przez czyn, a nie przez słowa. W ten sposób otwierają swoje serca” – powiedział abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że wzajemna pomoc jest szansą na rozwój duchowy człowieka.

„Bóg chce, aby ludzie sobie wzajemnie służyli, by budowali wspólnotę między sobą. Jesteśmy zdani na siebie wzajemnie. Ten, który ma mało, daje szansę temu, który ma więcej, by się otworzył i podzielił swoimi dobrami” – podkreślił. Metropolita poznański zauważył, że więcej dokonuje się przez gest dzielenia się niż przez słowa.

Wspomniał, że kilka lat temu odwiedził Białoruś. Przyznał, że poza Mińskiem rozciąga się obszar nędzy, miasteczka i wioski są bardzo biedne, a ludzie potrzebują pomocy.
„Polacy mieszkający na Białorusi mówią, że to Polska wyszła od nich, a nie oni z Polski. Musimy czuć więź z nimi, gdyż oni są w trudniejszej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej” – zaznaczył metropolita poznański.

Pięćset tornistrów wypełnionych m.in. kredkami, pisakami, zeszytami, plasteliną i farbami już 26 sierpnia zostanie przekazanych potrzebującym uczniom na Białorusi. Na terenie diecezji grodzieńskiej, do której pomoc trafi w tym roku, mieszka najwięcej ludności o polskich korzeniach. Sytuacja materialna wielu z nich jest bardzo trudna.

Diecezja grodzieńska to obszar, na którym znajduje się 16 dekanatów i mieszka największy odsetek ludności polskiej. Prawie ¼ mieszkańców tego terenu to Polacy. W ub. roku poznańska Caritas przekazała 800 plecaków polskim dzieciom i młodzieży, mieszkającym  na Litwie. Akcję „Tornister Pełen Uśmiechów” poznańska Caritas zorganizowała po raz 10.