Stan Wdów (Ordo Viduarum)

Począwszy od czasów apostolskich wdowy chrześcijańskie, powołane przez Pana, podejmowały za aprobatą Kościoła decyzję życia w dozgonnej czystości dla Królestwa niebieskiego. Sobór Watykański II stwierdził, że wdowy w niemałym stopniu mogą przyczynić się do świętości i działalności Kościoła (LG 41). Ich duchowość musi stać się wielkoduszną i ochoczą akceptacją swego stanu jako kontynuacji powołania małżeńskiego (GS 48). Do tego zapisu nawiązał Ojciec Święty Jan Paweł II, gdy na Synodzie Biskupów w listopadzie 1994 r. odnowił praktykę konsekracji wdów i wdowców. W Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Vita Consecrata” został umieszczony zapis: „Ostatnio odrodziła się też  praktyka  konsekracji wdów, znana od czasów apostolskich (por.  1 Tym 5,5. 9-10; 1 Kor 7,8) oraz konsekracja wdowców. Osoby te składając wieczysty ślub czystości, przeżywanej jako znak Królestwa Bożego, konsekrują swój stan życia, aby poświęcić się modlitwie i służbie Kościołowi” (p. 7). Wdowy żyjące w świecie, urzeczywistniają swoją konsekrację przez szczególną więź komunii z Kościołem partykularnym i powszechnym (por. VC 42). 
Więcej informacji: www.konsekrowane.org/wdowy


W Archidiecezji Poznańskiej stan wdów konsekrowanych istnieje od 2005 roku. Ksiądz Arcybiskup Metropolita Stanisław Gądecki przyjął wówczas konsekrację wdowieństwa dokonaną przez siedem wdów. Równocześnie powołany został ksiądz moderator ds. indywidualnych form życia konsekrowanego w naszej Archidiecezji. Został nim ks. Jacek Sujkowski. Obecnie funkcję tę pełni ks. lic. Tomasz Tomczak.


Wdowy konsekrowane i wdowy kandydatki do konsekracji mają swoje spotkania formacyjne w każdy drugi poniedziałek miesiąca o g. 10,00 w kaplicy kościoła pw. „Chrystusa Dobrego Pasterza” w Poznaniu przy ul. Nowina 1. Spotkania obejmują: adorację Najświętszego Sakramentu, Mszę św., naukę formacyjną i agapę.

Wszystkie