Sakra nowego biskupa

Biskup Jan Glapiak przyjął sakrę biskupią w IV Niedzielę Adwentu 19 grudnia 2021 r. w katedrze poznańskiej.

Msza św. połączona z obrzędem udzielenia sakry biskupiej była transmitowana przez TVP Poznań, Telewizję TRWAM, Radio Emaus oraz w mediach społecznościowych.

Głównym konsekratorem był Biskup Zdzisław Fortuniak, biskup senior Archidiecezji Poznańskiej (delegowany przez Metropolitę Poznańskiego, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w uroczystości), współkonsekratorami – biskup kaliski Damian Bryl i poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski. Biskup Fortuniak odczytał podczas uroczystości homilię przygotowaną przez Arcybiskupa Poznańskiego.

W linii sukcesji apostolskiej nowego biskupa są m.in. abp Jerzy Stroba, abp Antoni Baraniak, bł. Stefan Wyszyński i kard. August Hlond.

Obok konsekratorów w katedrze poznańskiej obecni byli abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, bp Tadeusz Lityński z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp Łukasz Buzun z diecezji kaliskiej oraz bp Grzegorz Balcerek z archidiecezji poznańskiej.

„W moim herbie znajdują się krzyż i lilia. Krzyż, ponieważ zbawienie przyszło właśnie przez krzyż. Lilia jest symbolem najpiękniejszej z niewiast – Maryi, która stała pod krzyżem, obok Niej był św. Jan, mój patron. To do niego Pan Jezus skierował słowa: „Oto Marka twoja”, wskazując na Maryję. Słowa te: „Ecce Mater tua” wybrałem jako moje biskupie zawołanie” – mówił na zakończenie uroczystości bp Glapiak.

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej wspomniał, że w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej przyjął sakrament chrztu św. Przyznał, że od dziecka starał się trwać jak św. Jan przy Maryi i dalej pragnie to czynić, i tego uczyć innych. „Bo Maryja nikogo nie zatrzymuje przy sobie, zawsze prowadzi do Jezusa, swego Syna, a naszego Zbawiciela. Ona będzie mi pomagać w prowadzeniu powierzonego mi ludu do Boga” – podkreślił.

„Znamienne, że po Jej pierwszym nawiedzeniu w znaku Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w 1978 r. wstąpiłem do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, teraz, kiedy kończy się Jej ponowne nawiedzenie w naszej archidiecezji, rozpoczynam posługę biskupią” – zauważył bp Glapiak.

Fotoreportaż z uroczystości

Więcej o nominacji bp. Jana Glapiaka

Objaśnienie herbu biskupiego

Tarcza herbowa typu hiszpańskiego, w niebieskim polu tarczy godła ułożone zgodnie z podziałem w lewy skos. Po prawej stronie heraldycznej krzyż liliowy złoty, niżej po lewej stronie heraldycznej lilia srebra. Za tarczą krzyż procesyjny o prosto zakończonych ramionach. Nad tarczą kapelusz w kolorze zielonym ze zwisającymi po obu stronach chwostami (po 6 z każdej strony). Pod tarczą banderola z dewizą – zawołaniem biskupim – ECCE MATER TUA (J 19, 27a).

Krzyż liliowy jest połączeniem krzyża łacińskiego i lilii. Oprócz Jezusa ukrzyżowanego symbolizuje Maryję, która uczestniczyła w męce swojego syna. Lilia jest jednym z najstarszych symboli maryjnych oznaczających czystość, piękno i niewinność.

Projekt: Michał Błaszczyński