Nadzwyczajne oświadczenie

Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim
w sprawie medialnej nagonki na św. Jana Pawła II

 

Wobec utrzymującej się w niektórych mediach kampanii oskarżeń pod adresem św. Jana Pawła II, Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim postanowiła zabrać głos, formułując drugie w swej historii nadzwyczajne oświadczenie. Potrzeba zabrania głosu w tej sprawie wynika nie tylko z faktu, iż Rada w swych oświadczeniach wielokrotnie powoływała się na nauczanie Jana Pawła II, ale także z naszego głębokiego zatroskania o wieloaspektowe i niezwykle groźne konsekwencje niszczenia autorytetu bodaj najważniejszej i najjaśniejszej postaci w historii Polski. Postaci, która tak wiele uczyniła dla uwolnienia naszej ojczyzny z okowów komunistycznego reżimu, a także dla przełamania krzywdzących stereotypów o Polsce i Polakach, głęboko zakorzenionych w mentalności wielu mieszkańców świata, także na skutek metodycznego fałszowania naszej historii. Dla tych spośród nas, którzy mieli szczęście osobiście zetknąć się z osobą Jana Pawła II, ten głos wynika także z potrzeby wyrażenia przekonania o jego świętości, która przejawiała się w integralności życia i nauczania oraz w niezwykłej wrażliwości wobec każdego z kim się spotykał. Publikowane ostatnio wyniki śledztw dziennikarskich także dowodzą, że Ojciec Święty Jan Paweł II wyprzedzał swoje czasy w podejściu do tragicznego zjawiska wykorzystywania nieletnich.

Nie zamierzamy tu, rzecz jasna, przedstawiać formułowanych wobec Jana Pawła II zarzutów dotyczących rzekomo niewłaściwego postępowania wobec zjawiska pedofilii w Kościele, gdyż na temat ich bezzasadności istnieje bogata dokumentacja, a niedawno zostało opublikowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które w pełni podzielamy. Podkreślono w nim, że Jan Paweł II jako pierwszy papież podjął zdecydowaną walkę z przypadkami seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych i wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tych przestępstw.

Druga grupa zarzutów dotyczy stosunku Jana Pawła II do najgłośniejszych przypadków kard. McCarricka i o. Maciela. Również w tym zakresie istnieje bogata  dokumentacja, która pokazuje, że w tych sprawach papież został wprowadzony w błąd przez patologicznych oszustów, niestety, nie bez winy niektórych hierarchów, którym zaufał. Nie podważa to jednak świętości papieża Polaka, gdyż ta nie oznacza nieomylności w każdej sprawie, lecz heroiczne trwanie przy Chrystusie.

W pełni zatem podzielamy pogląd wyrażony w przywołanym Stanowisku Rady Stałej KEP, że prawdziwą przyczyną obserwowanego ataku na św. Jana Pawła II jest jego nauczanie, które staje w obronie najsłabszych, w tym nienarodzonych dzieci, a także świętości rodziny, i które fundamentalnie sprzeciwia się moralnemu relatywizmowi współczesnych ideologii, stawiających człowieka w miejscu Boga.

 

Poznań, dnia 04.01.2023

Podpisali: dr hab. med. Szczepan Cofta, ks. prał. dr Paweł Deskur (sekretarz), prof. dr hab. med. Janusz Gadzinowski, prof. dr hab. Anna Grzegorczyk, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, prof. dr. hab. inż. Tomasz Łodygowski, prof. dr hab. Roman Słowiński,  prof. dr hab. Tomasz Sokołowski, prof. dr hab. Tomasz Szwaczkowski, dyr. Przemysław Terlecki, prof. dr hab. Jan Węglarz (przewodniczący),