Na tysiąclecie biskupstwa (29-30.06 1968 r.)
W tych dniach nastąpiła kulminacja trwających cały rok obchodów Tysiąclecia Biskupstwa Poznańskiego z udziałem Episkopatu Polski w tym m.in. kardynała Wojtyły. W 968 roku powstała bowiem pierwsza w Polsce podległa Rzymowi określona terytorialnie organizacja kościelna, na której czele stanął biskup Jordan.
W sobotę 29 czerwca 1968 roku wieczorem wyniesiono z katedry przebywający tam od piątku obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Na co dzień przebywa on bowiem w kościele oo. franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Prymas Wyszyński dokonał jego koronacji, po czym odbyła się Msza św., którą odprawił kardynał Wojtyła.
Następnego dnia rano metropolita krakowski udał się do Środy Wielkopolskiej. W południe był znów w poznańskiej katedrze na ingresie biskupów. Po zakończeniu Mszy św., na którą przybyły niezliczone tłumy wiernych wygłosił krótkie przemówienie.
W średzkiej kolegiacie (30.06 1968 r.)
„Do każdego podszedł, uśmiechnął się, poklepał po ramieniu, krótko porozmawiał. Już wtedy dało się wyczuć niezwykłą charyzmę, którą później poznał cały świat. Miał niezwykły dar przyciągania ludzi dobrocią i życzliwym słowem. Przy nim każdy czuł się doceniony i ważny". Tak wspominali kardynała Karola Wojtyłę ministranci służący do Mszy św., którą odprawił 30 czerwca 1968 roku w średzkiej kolegiacie.
Uroczystości tysiąclecia biskupstwa nie miały się ograniczyć tylko do Poznania, ale objąć swym zasięgiem całą Wielkopolskę. Dlatego abp Antoni Baraniak prosił biskupów, aby przybyli do parafii diecezjalnych i swoją obecnością uświetniali ten ważny jubileusz. Wojtyła „swoją" Mszę św. odprawił właśnie w Środzie Wielkopolskiej. Dziś przed głównym wejściem do kolegiaty znajduje się tablica pamiątkowa, która przypomina o tamtym wydarzeniu.
Tekst: "Przewodnik Katolicki".