Marsz dla Życia i Rodziny
Około 3 tysięcy osób – rodziny z dziećmi, dziadkowie, księża i siostry zakonne – uczestniczyło w stolicy Wielkopolski w Marszu dla Życia pod hasłem: „W rodzinie nadzieja” (25.05.2025).
Wśród uczestników marszu, który przeszedł ulicami Poznania z pl. A. Mickiewicza pod poznańską katedrę, byli także abp Zbigniew Zieliński, metropolita poznański, i poznański biskup pomocniczy Jan Glapiak. Tegoroczny marsz był wyrazem wdzięczności rodzin archidiecezji za beatyfikację ks. Stanisława Streicha, która odbyła się wczoraj na placu katedralnym w Poznaniu.
Na placu przed bazyliką archikatedralną uczestników marszu powitali kard. Marcello Semeraro, legat papieża Leona XIV na beatyfikację ks. Stanisława Streicha, emerytowany metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek i bp senior Zdzisław Fortuniak.
„W tym roku obchodzimy jubileusz, który – jak chciał Ojciec Święty Franciszek – odbywa się pod znakiem nadziei. Pierwszym miejscem, gdzie rodzi się nadzieja, gdzie rodzi się życie, jest właśnie rodzina” – powiedział kard. Marcello Semeraro. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, nawiązując do beatyfikacji kapłana-męczennika, który został zastrzelony przez komunistę podczas sprawowania niedzielnej liturgii 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu, zauważył, że „życie zostało mu odebrane w młodym wieku”.
„Słowo «życie» jest słowem pięknym, jest słowem bardzo znaczącym. Pan Jezus użył tego słowa w innym kontekście, że nie ma większego daru, jeśli ktoś życie swoje oddaje za innych” – mówił kard. Semeraro. Papieski legat podkreślił, jak ważna w życiu każdego z nas jest rodzina, w której uczymy się nawiązywać relacje z innymi, uczymy się uśmiechać i darzyć innych zaufaniem.
„Widząc uśmiech matki, widząc uśmiech taty, uczymy się uśmiechać. Uczymy się tego od naszych rodziców. W rodzinie uczymy się zaufania do drugiej osoby, to rodzice uczą nas podstawowych wartości” – przekonywał. Zauważył, że „właśnie w rodzinie, razem z naszymi braćmi, z naszymi siostrami uczymy się życia z innymi”.
Papieski legat życzył zgromadzonym, by Marsz dla Życia, w którym uczestniczyli, był dla nich marszem nadziei.
„Uczestniczyliście właśnie w Marszu dla Życia, życzę, byście szli dalej pod znakiem nadziei, byście szli z nadzieją do przodu. Ten marsz za życiem niech będzie też marszem nadziei dla was i dla nas wszystkich” – życzył papieski legat.
Abp Zbigniew Zieliński podziękował papieskiemu legatowi za przywitanie uczestników wydarzenia i zwrócił się do licznie zgromadzonych na placu dzieci i rodziców, zachęcając ich do okazania sobie wzajemnie wdzięczności za obecność.
„Kochani, razem z księdzem arcybiskupem Stanisławem, biskupami, zwłaszcza z biskupem Janem, który szedł w pielgrzymce, z księżmi, którzy nam towarzyszyli, siostrami zakonnymi, katechetami, chcemy z ogromną wdzięcznością i miłością zwrócić się do dzieci, które uczestniczyły w tym marszu, i teraz szczególne brawa dla nich” – mówił abp Zieliński.
Metropolita poznański zwrócił się także do towarzyszących wnukom dziadków. „Trudno sobie wyobrazić życie rodziny bez dziadków, bez babci. Dzisiaj także w tym Marszu dla Życia i Rodziny myślimy o was i wspieramy was bardzo gorąco w nadziei na to, że radością w waszych sędziwych latach będą wspaniałe rodziny, wasze dzieci i wasze wnuki” – stwierdził ks. arcybiskup.
Zachęcił też zgromadzonych do złożenia podpisów pod projektem: katecheza, religia albo etyka. „Wychowanie dzieci związane jest między innymi z formacją religijną. Ona dokonuje się w domach, ale może się także dokonywać podczas katechezy. Są z nami katecheci, którzy zbierają podpisy pod projektem: katecheza, religia albo etyka. Wesprzyjmy ich. To są ludzie, którzy wspierają was, kochani rodzice, w wychowaniu, edukowaniu, formowaniu religijnym dzieci. Nie przejdźmy obojętnie obok ich prośby. Wesprzyjmy swoimi podpisami katechetów świeckich, siostry zakonne, księży. To bardzo ważne, nie bądźmy na to obojętni” – apelował metropolita poznański.