Spotkanie dla uczestników pielgrzymki: Sobota, 7 grudnia 2019, godz. 14.00. Kuria Metropolitalna w Poznaniu, ul. Ostrów Tumski 2, Aula Abp. A. Baraniaka (wejście od parkingu).

Archidiecezja Poznańska organizuje kolejną, Archidiecezjalną pielgrzymkę, w dniach od 28.01. – 9.02.2020 roku, tym razem będzie to do Etiopii. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno Kapłanów, jak i wiernych świeckich.

Podstawowe informacje

  1. Termin od 28.01. – 9.02.2020 r. (wylot i przylot – Poznań)
  2. Cena 2.120 USD + 3.600 zł i zawiera:
  • przelot na trasie Poznań-Addis Abeda-Poznań z przesiadką; przeloty wewnętrzne i przejazdy autokarem wg programu;
  • noclegi w hotelach 3* /pokoje dwuosobowe (dopłata do jednoosobowego 195 USD) oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów;
  • wyżywienie 2 razy dziennie /śniadanie, obiadokolacja/ oraz napiwki dla lokalnej obsługi;
  • opiekę pilota - przewodnika, wizę turystyczną;
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • ubezpieczenie KL i NNW /zawiera ubezpieczenie od chorób przewlekłych/;
  1. Zgłoszenia na pielgrzymkę można dokonać w Kurii Metropolitalnej u Księdza  Kanclerza tel. 61/851-28-00 lub (601) 772-833. Prośba o wstępne zgłaszanie liczby uczestników do końca września 2019 roku.
  2. Przy zgłoszeniu trzeba podać następujące dane:
  • imię i nazwisko oraz data i miejsce urodzenia
  • adres zamieszkania z kodem pocztowym
  • numer i seria paszportu oraz data wydania i ważności paszportu (paszport musi być ważny przynajmniej do końca sierpnia 2019 r.).
  • telefon kontaktowy i wpłata 500 zł
  1. Pielgrzymkę obsługuje Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Ad Astra z Ornontowic.
  2. Informacja o pielgrzymce dostępna jest na stronie Archidiecezji www.archpoznan.pl. w zakładce Duszpasterstwo – pielgrzymki.

 

Wpłat w złotówkach można dokonywać na konto: 
Archidiecezja Poznańska
ul. Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań
nr konta 28 1240 6524 1111 0010 8827 1003
z dopiskiem: pielgrzymka Etiopia styczeń 2020

Wpłat w dolarach można dokonywać na konto:
Ad Astra, Kamila Banaś, ul. Świerkowa 13, 43-178 Ornontowice
nr konta PL 46 2490 0005 0000 4600 5854 7634  
Swift banku: ALBPPLPW
z dopiskiem: Etiopia styczeń 2020 z Poznania, imię i nazwisko uczestnika

 

PROGRAM

Wersja do wydruku (pdf)

I DZIEŃ – POZNAŃ – ADDIS ABEBA
Przelot na trasie Poznań – Addis Abeba (z przesiadką). Nocleg

II DZIEŃ – ADDIS ABEBA
Zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Największą atrakcją muzeum jest Lucy, czyli odkryty w 1974 roku szkielet naszego praprzodka, pochodzący sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. W ostatnim czasie na terenie Etiopii odkryto jeszcze starsze szczątki ludzkie, również eksponowane w muzeum. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w dawnym pałacu Hajle Selassje i katedry Trójcy Świętej, w której spoczywają szczątki ostatniego etiopskiego cesarza. Panorama miasta ze wzgórza Entoto (3200 m n. p. m.). Nocleg.

III DZIEŃ  – AKSUM
Przelot do Aksum, kolebki chrześcijaństwa etiopskiego. Zwiedzanie przedchrześcijańskich obelisków, katedry Najświętszej Marii Panny, pozostałości pałacu królowej Saby, Muzeum Archeologicznego i królewskich grobowców. Podziwianie kaplicy, w której zgodnie z loaklną tradycją przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Nocleg.

IV DZIEŃ –  – YEHA – DEBRE DAMO
Przejazd w kierunku Adigrat przez Góry Adwa. Wizyta w Yeha, gdzie znajduje się licząca ponad 2500 lat Świątynia Księżyca i kościół Aba Aftse. Następnie przejazd do Debre Damo. Znajdujący się na tej górze monastyr to jedno z najświętszych miejsc w Etiopii. To słynne miejsce licznych pielgrzymek, dostępne wyłącznie dla mężczyzn, a jedynym sposobem dostania się do położonego na szczycie monastyru jest wspinaczka po linie. Postój na punkcie widokowym u stóp klasztoru. Nocleg.

V DZIEŃ – – GÓRY SEMIEN – DEBARK
Przejazd  w kierunku położonego na wysokości 2700 m n.p.m. miasteczka Debark.  Pokonamy przełom rzeki Tekeze, największego dopływu Nilu Błękitnego, gdzie będziemy podziwiać jeden z symboli Afryki – majestatyczne baobaby. Następnie pojedziemy wzdłuż pasma Gór Semien nazywanych „Dachem Afryki”. Nocleg.

VI DZIEŃ – PARK NARODOWY SEMIEN – GONDER
Park Narodowy Semien, wpisany na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, nad którymi górują wierzchołki wygasłych wulkanów. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie. Przejazd do Gonderu. Po drodze postój w wiosce Czarnych Żydów – Felaszy. Nocleg.

VII DZIEŃ – GONDER – BAHYR DAR
Zwiedzanie Gonderu – wpisanej na listę UNESCO XVII-wiecznej stolicy Etiopii. Gonder został założony w 1636 roku przez króla Fasidelousa, którego pałac zachował się do dziś. Jest to zespół budowli, jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem". Po południu zwiedzanie monastyru Debre Berhan Selassie, znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Przejazd do miasta Bahyr Dar nad jeziorem Tana. Nocleg.

VIII DZIEŃ – WODOSPADY NA NILU – JEZIORO TANA
Wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym. Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana. Na wyspach i półwyspach oblanych jego wodami znajduje się ponad 20 kościołów i klasztorów. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych – Ura Kidane Mihret z XVI wieku, zlokalizowany na półwyspie Zagwe. Po jeziorze do dziś pływają łodzie wykonane z papirusu. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdal pobierał nauki przed wyprawą Ra. Popłyniemy łodzią do miejsca, gdzie Nil Błękitny bierze swój początek. Nocleg.

IX DZIEŃ – BAHYR DAR – LALIBELA
Przejazd do Lalibeli malowniczą drogą przez góry. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII-wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX wieku rolę stolicy. Nocleg.

X DZIEŃ – LALIBELA
Całodzienne zwiedzanie Lalibeli, uznawanej za ósmy cud świata. To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg.

XI DZIEŃ – LALIBELA – DESSIE
Przejazd do Dessie (inaczej zwanego Kombolcha) przez wyżynę Dilb. Po drodze spotkania z ludźmi należącymi do koczowniczego plemienia Wollo. Krótki postój nad malowniczym jeziorem Hajk, znanym z dużych kolonii ptactwa. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się zabytkowy klasztor Hajk Istafanos. Nocleg.  

XII DZIEŃ – ADDIS ABEBA
Przejazd wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego do Addis Abeby. Jeżeli dopisze szczęście ponownie zobaczymy małpy Gelada. Przystanek w punkcie widokowym Tarma Ber, skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański. Krótki postój w wiosce ludu Oromo. Porównanie wyglądu chat oromskich i amharskich (które widzieliśmy wcześniej). Po przyjeździe do Addis Abeby krótki pobyt w hotelu, czas na odświeżenie po podróży. Pożegnalna kolacja z folklorem. Wieczorem transfer na lotnisko, rozpoczęcie podróży do Polski.

XIII DZIEŃ – ADDIS ABEBA – POZNAŃ
Przelot na trasie Addis Abeba – Poznań (z przesiadką).