OPIS KOMPOZYCJI KWIATOWYCH
NA BEATYFIKACJĘ CZCIGODNEGO SŁUGI BOŻEGO
KS. STANISŁAWA STREICHA - ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA
24 MAJA 2025
Kompozycje kwiatowe będące integralną częścią miejsca sprawowania liturgii beatyfikacyjnej, będą przygotowane w stylu wegetatywnym, odzwierciedlając łąkę kwietną. Czerpiąc z bogactwa treści i symboliki obrzędów beatyfikacyjnych, w kompozycjach zastosowany zostanie czerwony kolor kwiatów: gerber, lilii i mieczyków, podkreślając męczeńską śmierć kapłana. Z kolei symbol męczeńskiej śmierci, ale i zwycięstwa- gałązka palmy, trzymana na obrazie beatyfikacyjnym przez Księdza Stanisława Streicha, wykorzystana zostanie w kompozycjach obok innych, czerwonych liści i dodatków, jak czerwona dracena.
Kompozycje kwiatowe podczas Mszy beatyfikacyjnej będą rozmieszczone na ołtarzu polowym w kilku miejscach: przy Stole Eucharystycznym, ambonie, a także wzdłuż bocznych krawędzi miejsca celebracji; wykończenie dekoracyjne całości, stanowić będą kompozycje rozmieszczone na schodach przy wejściu na ołtarz polowy. Kwiaty będą umieszczone także przy postumencie przygotowanym na umieszczenie Relikwii Błogosławionego Księdza Stanisława Streicha.
Ponad dwadzieścia metrów bieżących kompozycji kwiatowych, zawierać będzie czerwone lilie azjatyckie, czerwone mieczyki oraz duże czerwone gerbery z jasnym środkiem. Na uroczystość beatyfikacji Kapłana Męczennika domaga się także oprócz męczeństwa, podkreślenia kapłaństwa, tak ściśle związanego z Eucharystią. Tę symbolikę pełnić będzie zboże rozmieszczone w czerwonych kompozycjach wypełnionych następującymi rodzajami liści z zieleni florystycznej ciętej i czerwonymi dodatkami. Wzniesione ku górze palmy cykas, czerwona krótka kordylina i ruscus włoski; wypełnienie kompozycji zasłaniające gąbkę florystyczną, stanowić będzie leder. Z kolei u dołu naczynia pojawi się aralia oraz palma robelini, czyli symboliczna gałązka, nawiązująca do tej przedstawionej na obrazie beatyfikacyjnym. Wspomniane liście ułożone zostaną na wzór stylu watykańskiego. Można zatem stwierdzić, że zawarta będzie symbolika zarówno męczeństwa, jak i kapłaństwa.
Autorem kompozycji kwiatowych jest Michał Zdanowski, florysta i organista, urodzony w Krakowie. Jako florysta łagiewnicki przygotowywał kompozycje kwiatowe m.in. na beatyfikację bł. Hanny Chrzanowskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, czy na beatyfikację bł. Rodziny Ulmów w Markowej. Niewątpliwie, wyzwaniem jest przygotowanie kompozycji kwiatowych na liturgię beatyfikacyjną, jednak jego wieloletnie doświadczenie florystyczne wypracowane w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach oraz podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, pomogą owocnie zrealizować to zadanie. Kompozycje kwiatowe pomogą przygotowywać Michałowi Zdanowskiemu Agnieszka Przyboś i Kamil Kurek.