Prześwietna Kapituła Metropolitalna czyli Katedralna przy Bazylice Archikatedralnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu
KANONICY GREMIALNI
- bp dr Grzegorz Balcerek - prepozyt
- ks. prof. dr hab. Jan Szpet
- ks. prałat mgr lic. Ireneusz Szwarc
- ks. prałat mgr Henryk Nowak
- ks. prof. UAM dr hab. Paweł Wygralak
- ks. prałat dr Ireneusz Dosz
- ks. dr Ryszard Rybak
- ks. dr Waldemar Hanas
- ks. mgr lic. Roman Dworacki
- ks. prof. UAM dr hab. Maciej Szczepaniak
- ks. dr Adam Sikora
- ks. dr Jan Frąckowiak
KANONICY SENIORZY
- ks. prałat prof. dr hab. Bogdan Częsz
- ks. prałat mgr lic. Jan Stanisławski
1. Kapituła kanoników przy kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, istniejąca „od niepamiętnych czasów”, obdarzona w 1821 roku tytułem „Metropolitalnej”, zwana również Kapitułą Katedralną, działa zgodnie z prawem powszechnym Kościoła i statutami zatwierdzonymi przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego 14 września 2003 roku (por. kan. 505 i 506 KPK).
2. Kapitułę Metropolitalną Poznańską stanowi kolegium 12 kanoników gremialnych, mianowanych przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego po wysłuchaniu opinii jej członków (por. kan. 503 i 509 KPK). Na czele Kapituły Katedralnej stoi prepozyt. W Kapitule istnieją następujące urzędy: teolog, penitencjarz, ceremoniarz, kustosz, czyli ekonom, sekretarz (por. kan. 507 § 1 i 508 KPK).
3. Po ukończeniu 75 roku życia kanonicy gremialni oddają się do dyspozycji Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego i jego decyzją przechodzą do grona kanoników seniorów.
4. Arcybiskup Metropolita Poznański, po wysłuchaniu zdania członków Kapituły, mianuje także kanoników honorowych, którzy należą do kolegium kanonickiego w szerszym tego słowa znaczeniu.
5. Wraz z nominacją otrzymaną od Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego i złożeniem przewidzianej prawem przysięgi, kanonik gremialny przyjmuje wszystkie obowiązki członka Kapituły, która jest zobowiązana do szczególnej troski o piękno kultu Bożego oraz do służenia pomocą duszpasterską w Katedrze.
6. Przedmiotem zatroskania Kapituły Katedralnej jest kult łaskami słynącego Krzyża znajdującego się w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Wyrazem tego jest m.in. koncelebrowana przez członków Kapituły Msza św. konwentualna w piątki, a także codzienna Msza św. poranna w pozostałe dni tygodnia.
7. Pieczy Kapituły podlega również kościół Najświętszej Maryi Panny in Summo.
8. Kapituła Metropolitalna Poznańska odbywa przynajmniej dwa razy w roku posiedzenia zwyczajne. Uroczystą sesję odbywa w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła – patronów Katedry Archidiecezji Poznańskiej, na którą zaproszeni są także kanonicy honorowi. Raz na pięć lat zwoływana jest sesja generalna, na której wybiera się kanoników na funkcje przewidziane w Statucie.
9. Ważniejsze sprawy dotyczące Katedry, będące w zainteresowaniu zarówno parafii, jak i Kapituły Metropolitalnej, są omawiane na sesjach Kapituły z udziałem proboszcza parafii katedralnej, z zachowaniem autonomii parafii w sprawach duszpasterskich (por. kan. 510 KPK).
10. Do obowiązków kanoników gremialnych należy także uczestnictwo w powitaniu liturgicznym Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego w bramie Katedry, kiedy przybywa do niej w sposób uroczysty.
Synod Archidiecezji Poznańskiej