In Memoriam - ks. Zdzisław Bernat

Zapraszamy na Mszę świętą i uroczysty koncert z okazji 30. rocznicy śmierci ks. kanonika Zdzisława Bernata. Sobota, 15 czerwca, godz. 18, katedra poznańska.

Mszy Świętej będzie przewodniczył Biskup Jan Glapiak, homilię wygłosi ks. prałat Jan Stanisławski. W czasie liturgii oraz na koncercie śpiewać będą:

Chór Dziewczęcy “Małe Paradiso” KOSM - dyr. Ewa Domagała
Chór dziewczęcy “Paradiso” KOSM - dyr. Karolina Piotrowska - Sobczak
Poznański Chór Katedralny - dyr. ks. Szymon Bajon
akompaniament organowy – Jacek Pupka

Chłopięco-Męski Poznański Chór Katedralny to najstarszy tego typu chór w Polsce, sięgający  korzeniami XV wieku. Swój obecny kształt i nazwę posiada od 8 grudnia 1884 roku. W roku 1960 z inicjatywy ks. Zdzisława Bernata wskrzeszono zespół chóralny mieszany, który w katedrze działał przez dziewięć lat. W roku 1963 utworzono równolegle zespół chłopców, by wrócić do dawnej tradycji katedralnej. Od 1972 roku ks. Zdzisław Bernat, już jako absolwent Instytutu Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, objął na stałe prowadzenie Poznańskiego Chóru Katedralnego. Szczególne ożywienie działalności Chóru przejawiło się w zapoczątkowanych w latach siedemdziesiątych podróżach zagranicznych. Ks. Zdzisław Bernat pracował z Poznańskim Chórem Katedralnym do roku 1991. Zmarł 14 czerwca 1994 r. Był kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu. W latach 1991-2022 dyrektorem i dyrygentem Poznańskiego Chóru Katedralnego był ks. prałat Szymon Daszkiewicz, a od 1 września 2022 r. chórem kieruje ks. Szymon Bajon.