Archidiecezjalny Dzień Lektora

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczył Mszy św. połączonej z obrzędem promocji nowych lektorów archidiecezji poznańskiej.  

Przeczytaj homilię Metropolity Poznańskiego

10 lutego 2024 r. odbył się Archidiecezjalny Dzień Lektora. Jego głównym celem było pogłębienie formacji lektorów naszej archidiecezji, a także odnowienie ich pragnienienia pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym.

Dzień Lektora rozpoczął się w Domu Generalnym Księży Chrystusowców. Uczestnicy wysłuchali wykładu nt. „Jak dawac świadectwo w mediach społecznościowych?”, w grupach brali udział w grach, dorośli lektorzy mieli zajęcia nt. "Skrutacja Pisma Świętego". Spotkania prowadzili ks. Krystian Sammler i ks. Wojciech Bonk. Po przerwie i poczęstunku, uczestnicy Dnia Lektora mieli okazję do adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy Domu Generalnego, a także do skorzystania z sakramentu spowiedzi św.

O godz. 14.00 w katedrze poznańskiej Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy Świętej, podczas której udzielił błogosławieństwa Kościoła osiemdziesięciu dwóm lektorom, jednemu nowemu psałterzyście oraz sześciu nowym ceremoniarzom. Po homilii duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Maciej Wegner poprosił księdza Arcybiskupa o udzielenie błogosławieństwa do pełnienia funkcji w zgromadzeniu liturgicznym i zapewnił o należytym przygotowaniu kandydatów. Obecni w katedrze dotychczas ustanowieni lektorzy wyrazili swoją gotowość dalszej gorliwej służby lektorskiej.

Przygotowanie nowych lektorów i psałterzystów odbywało się w Poznaniu (m.in. w Katolickiej Szkole), w Śmiglu, Poniecu oraz Grodzisku Wielkopolskim. Kursy odbywały się jesienią ubiegłego roku, a kursanci uczestniczyli w zajęciach z formacji biblijnej, liturgicznej i fonetycznej. Zajęcia prowadzone są każdego roku przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej.

Zachęcamy wszystkich, którzy również pragną włączyć się w ten sposób w piękno liturgii do wzięcia udziału w nadchodzących kursach. Więcej informacji o zbliżających się turnusach dla lektorów, ceremoniarzy, psałterzystów oraz lektorów dorosłych znajduje się na stronie https://www.ministranci.archpoznan.pl