Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę
Blisko pięć tysięcy wiernych z archidiecezji poznańskiej uczestniczyło w pielgrzymce na Jasną Górę. Pielgrzymi pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zaprosili Matkę Bożą na nawiedzenie archidiecezji.
Z zaproszeniem Maryi w kopii Jej Cudownego Wizerunku do nawiedzenia wspólnot i parafii na Jasną Górę bardzo licznie wraz z biskupami przybyli 24 listopada 2018 r. wierni archidiecezji poznańskiej. Przedstawiciele tej najstarszej w Polsce diecezji bardzo czekają na peregrynację, która rozpocznie się w maju przyszłego roku.
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. sprawowana w południe w bazylice jasnogórskiej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Episkopatu, a koncelebrowało ponad stu księży na czele z biskupami pomocniczymi archidiecezji: bp. Grzegorzem Balcerkiem i bp. Damianem Brylem oraz bp. seniorem Zdzisławem Fortuniakiem. Na uroczystą pielgrzymkę przybyło blisko 5 tys. osób z całej archidiecezji poznańskiej.
Metropolita poznański zaznaczył, że do peregrynacji archidiecezja przygotowuje się już od dłuższego czasu zaczynając od kapłanów. - Teraz jest czas, żeby ludzie świeccy włączyli się w to dzieło, dlatego, że jest to rzecz niebywałej wagi dla naszej archidiecezji – mówił abp Gądecki. Metropolita poznański podkreślił, że peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ma głęboki sens, bo przypomina o obecności Matki w Kościele i przy człowieku w Kościele.
- Przyjechaliśmy na to miejsce, na Jasną Górę z wielką radością, aby powiedzieć Matce Bożej, że jesteśmy gotowi, że czuwamy, że w wizerunku Pani Jasnogórskiej zapraszamy Ją do tej najstarszej, pierwszej na ziemiach polskich diecezji, po 42 latach - powiedział z kolei bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Podkreślił, że myślą wiodącą rozpoczynającej się peregrynacji będzie spojrzenie ku przyszłości, bo nawiedzenie odbywać się pod hasłem: „Z Maryją w nowe czasy”.
Bp Zdzisław Fortuniak, który pamięta jeszcze pierwszą peregrynację w archidiecezji poznańskiej podkreśla, że było to wielkie święto i wspaniała mobilizacja wiernych. – To przede wszystkim było ogromne poruszenie ludzi, ogromne zaangażowanie, choć były najróżniejsze utrudnienia ze strony ówczesnych władz, ale ludzie na to nie zważali.
Podczas Mszy św. nastąpiło poświęcenie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla nowo powstającej kaplicy w Ośrodku Leczniczym i Rehabilitacji Kardiologicznej w Kowanówku niedaleko Obornik, na pamiątkę wydarzeń sprzed 40. laty, kiedy tam miało miejsce nawiedzenie kościoła. Duszpasterz niesłyszących archidiecezji poznańskiej wraz z klerykami Arcybiskupiego Seminarium Duchownego tłumaczyli Głuchym na język migowy zarówno homilię metropolity poznańskiego, jak i rozważania Drogi Krzyżowej.
Na zakończenie Eucharystii abp Stanisław Gądecki wraz z kapłanami i wiernymi przeszedł do Kaplicy Matki Bożej, gdzie przed Cudownym Obrazem odczytał akt zaproszenia Maryi do wszystkich kościołów i kaplic archidiecezji poznańskiej.
Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie się 18 maja 2019 r., w dniu urodzin św. Jana Pawła II, w poznańskim kościele na Ratajach, który powstał jako wotum wdzięczności za pierwszą peregrynację obrazu w diecezji przed 42. laty. Peregrynacja w archidiecezji poznańskiej potrwa do września 2020 r.
Pielgrzymujący po polskich diecezjach Obraz Nawiedzenia przewożony jest w specjalnym samochodzie. Jego kustoszami na szlaku będą ojcowie paulini. Kopia jasnogórskiej ikony waży 90 kilogramów.
Program pielgrzymki na Jasną Górę: godz. 10:15 – konferencja w auli im. Ojca Kordeckiego, o. Melchior Królik „Dzieło Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej w Polsce, godz. 12:00 ‒ Eucharystia w bazylice, przejście przed cudowny wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, godz. 15:00 ‒ Droga Krzyżowa na wałach (nabożeństwo poprowadzą parafianie z Sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku).