Archidiecezjalna Pielgrzymka do Rzymu

Archidiecezjalna Dziękczynna Pielgrzymka do Rzymu za 1050 lat biskupstwa poznańskiego.

Blisko dwustu pielgrzymów wzięło udział w archidiecezjalnej dziękczynnej pielgrzymce do Rzymu z okazji jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego. W gronie pielgrzymów znaleźli się abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, bp Damian Bryl, 18 kapłanów, 24 kleryków, 2 siostry zakonne i przede wszystkim wierni świeccy.

„Dziękczynna pielgrzymka ad limina apostolorum ‒ do grobów apostolskich ‒ w 1050. rocznicę powstania biskupstwa poznańskiego utwierdziła naszą wiarę w Kościół, a pielgrzymi przeżyli w Rzymie swoiste rekolekcje o Kościele” – mówił po powrocie do Poznania bp Damian Bryl.

Uczestnicy pielgrzymki rozpoczęli pobyt w Wiecznym Mieście w Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki. „Bycie chrześcijaninem zaangażowanym jak Paweł Apostoł w działalność misyjną to bycie nieustannie w drodze i mocne oparcie się na wierze w Boga, podobnie jak Abraham” – mówił metropolita poznański.

Drugiego dnia pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. na placu św. Piotra otwierającej Synod Biskupów poświęcony młodzieży. „Czujemy, że uczestniczymy w tym, co jest ważne w życiu Kościoła” – mówił później ks. Ireneusz Szwarc. Proboszcz parafii katedralnej w Poznaniu ze wzruszeniem wspominał też widok papieża zdążającego pieszo do Auli Pawła VI na obrady plenarne synodu. „Można powiedzieć, że widzieliśmy papieża, który po prostu szedł do swojej pracy, apostolskiej pracy” – podkreślił ks. Szwarc.

Wspólne Msze św. dla grup pielgrzymkowych odbyły się także w Bazylice św. Piotra, w Bazylice św. Jana na Lateranie, w kościele Matki Bożej na Zatybrzu i w kościele Santo Spirito in Sassia.

„W Bazylice św. Piotra doświadczamy, że jesteśmy w wielkiej społeczności Kościoła. Chcemy uczyć się tu dostrzegać, jaki Bóg jest, chcemy też bardziej pokochać Kościół i bardziej w nim być, chcemy powiedzieć papieżowi w tym miejscu, że pragniemy go słuchać” – mówił w homilii na Watykanie 4 października bp Bryl.

Z kolei na Wzgórzu Laterańskim poznański biskup pomocniczy prosił wiernych, by zauroczeni pięknem rzymskiej bazyliki św. Jana rozważali słowo „harmonia”. „W naszym życiu, podobnie jak w tej bazylice, wszystko powinno być na właściwym miejscu” – mówił bp Bryl.

W ostatnim dniu pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. w kościele Santo Spirito in Sassia. „Wszystko, co ważne i piękne dzieje się w Kościele jest dziełem Ducha Świętego. To jest nasza nadzieja, z którą chcemy wracać do codziennych zajęć. Dziś mówimy Duchowi Świętemu: chcę być w tym Kościele, kocham go i chcę mu służyć. Duch Święty ‒ choć ukryty lecz prawdziwy ‒ pomaga nam w odnowieniu decyzji o trwaniu w Kościele wynikającej z przyjęcia sakramentu chrztu świętego” – mówił w homilii bp Bryl.

Abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył Eucharystii dla pielgrzymów w pierwszym i w ostatnim dniu pielgrzymki, jako ojciec synodalny brał jednocześnie udział w XV Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów nt. Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania.

Metropolita poznański na zakończenie pielgrzymki podziękował jej uczestnikom za podjęcie trudu. „Dziękuję wszystkim pielgrzymom za pragnienie zbliżenia się do centrum życia chrześcijańskiego, do Rzymu, do Stolicy Piotrowej, do centrum nauczania, które jest z Ducha Świętego. Chcemy wracać do naszych zajęć jako ludzie przemienieni, ci sami lecz nie tacy sami” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ostatnim akcentem pielgrzymki był Anioł Pański z papieżem. Ojciec Święty Franciszek pozdrowił „wiernych z Poznania” na zakończenie modlitwy na placu św. Piotra.

Na trasie archidiecezjalnej pielgrzymki znalazły się wszystkie ważne miejsca w Wiecznym Mieście, od ogrodów i muzeów watykańskich, przez rzymskie bazyliki, świątynie, opactwo Tre Fontane i sanktuarium Divino Amore, aż po Rzym antyczny – Koloseum i Forum Romanum. Pielgrzymi udali się także do Rocca di Papa na wspólną uroczystą wieczerzę.

„Rzym i Watykan zrobił na mnie bardzo duże wrażenie. Modlitwa przy grobie św. Piotra, św. Jana Pawła II, wspólna Msza św. z papieżem Franciszkiem na rozpoczęcie synodu na długo pozostaną w mojej pamięci. Dziękuję Bogu, że mogę tu być” – mówił Katolickiej Agencji Informacyjnej Maciej Szymczak, kleryk Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Do pielgrzymów z archidiecezji poznańskiej dołączyli też księża studiujący na rzymskich uczelniach ‒ ks. Dawid Głowacz, ks. Piotr Szymański i ks. Wojciech Wasiak. „Studia w Wiecznym Mieście uczą powszechności Kościoła, ale też przypominają o więzi z Kościołem lokalnym i o tym, że to właśnie z Rzymu przybył do Poznania pierwszy biskup na ziemiach polskich” – powiedział KAI ks. Jan Frąckowiak, do niedawna student Uniwersytetu Gregoriańskiego i opiekun duchowy jednej z grup pielgrzymki.

W pielgrzymce dziękczynnej do Rzymu w dniach od 2 do 7 października uczestniczyło blisko dwustu pielgrzymów. Pielgrzymi podróżowali z lotniska Ławica na lotnisko Roma Fiumicino wyczarterowanym samolotem linii EnterAir.

Opiekunami duchowymi grup pielgrzymkowych byli ks. Jan Frąckowiak, ks. Marcin Janecki, ks. Dawid Kawała i ks. Łukasz Kędzierski. Nad organizacją pielgrzymki czuwał ks. Ireneusz Dosz.