90. rocznica poświęcenia kościoła pw. św. Jana Marii Vianneya w Poznaniu

Msza św. pod przewodnictwem bp. Szymona Stułkowskiego z okazji 90. rocznicy poświęcenia kościoła pw. św. Jana Marii Vianneya w Poznaniu (26.09.2020).

Dnia 30 września 1928 roku kard. August Hlond poświęcił kamień węgielny pod kościół pw. św. Jana Marii Vianneya na poznańskim Sołaczu. Dwa lata później, 30 lipca 1930 roku, prymas Polski poświęcił wybudowaną świątynię. Gdy powstawał kościół wierni gromadzili się na modlitwie w sali wydziału rolno-leśnego Uniwersytetu Poznańskiego.

W 90. rocznicę tamtych wydarzeń, 26 września 2020 r., parafianie dziękowali Bogu za wstawiennictwem Patrona za obfitość darów nieba i prosili o błogosławieństwo dla wspólnoty parafialnej. Świętowanie połączone było z uroczystością inauguracji nowego roku akademickiego 2020/2021 Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu modląc się o światło Bożego Ducha dla pracowników i studentów Uczelni.

Uroczystościom przewodniczył bp Szymon Stułkowski, który w homilii nawiązał do liturgii poświęcenia kościoła jaka obowiązywała dziewięćdziesiąt lat temu oraz zwrócił uwagę na fakt, że już trzy lata po kanonizacji św. proboszcza z Ars powstała na ówczesnych przedmieściach Poznania parafia pod jego wezwaniem. Biskup zwrócił uwagę na fakt, że znaki w liturgii konsekracji kościoła są bardzo podobne do znaków z liturgii chrztu, który jest jakby poświęceniem człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga i na mocy zjednoczenia z Chrystusem ochrzczony staje się świątynią Ducha Świętego. Potrzebujemy kościoła, by stawać się Kościołem.

Kaznodzieja zwrócił też uwagę na długoletnią współpracę Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (dawniej Akademii Rolniczej) z parafią pw. św. Jana Marii Vianneya, która jest dobrym przykładem na to, że człowiek powinien być rozumiany w perspektywie wiary i rozumu. Uczelnia nagrodziła w ostatnich latach doktoratem honorowym ks. prof. Michała Hellera oraz kard. Zenona Grocholewskiego.

Profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego spotykają się dwa razy w roku w sołackiej parafii na wykładach, które służą refleksji nad wiarą człowieka. Bp Stułkowski zwrócił uwagę, że połączenie świętowania rocznicy poświęcenia kościoła z inauguracją roku akademickiego Uniwersytetu Przyrodniczego można rozumieć także w ten sposób, że nauki przyrodnicze ze swej natury zajmują się światem stworzonym przez Boga czyli najpiękniejszą świątynią, którą zbudował sam Bóg.