Archidiecezja Poznańska organizuje kolejną Archidiecezjalną pielgrzymkę, tym razem do RPA, w dniach od 16 do 27 lutego 2025 roku. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce zarówno kapłanów, jak i wiernych świeckich.
Ważne informacje w związku z pielgrzymką do RPA
16-27 luty 2025r.
Termin pielgrzymki: 16-27 luty 2025r.
- ZBIÓRKA/ PRZELOTY/ BAGAŻ
Zbiórka grupy będzie w Warszawie (Lotnisko Chopina)
16 lutego 2025r. (niedziela) o godz. 16.00.
HALA ODLOTÓW, Terminal A, przed kaplicą.
O godz. 16,00 – Msza św. (rozpoczęcie pielgrzymki)
Przelot będzie realizowany liniami lotniczymi Lufthansa.
Godziny przelotów:
16. 02.2025.
Warszawa – Frankfurt – godz. 18.45 – 20.40
Frankfurt – Kapsztad – godz. 22.15 – 10.55 /czasu RPA/
26.02. 2025
Johannesburg – Frankfurt – godz. 19.35 – 05.20 /czasu europejskiego/
27.02.2025
Frankfurt – Warszawa – godz. 06.50 – 08.30
Lot z Frankfurtu do CPT trwa ok. 11,40 h. Osobom, które nie leciały jeszcze tak daleko, zaleca się konsultację z lekarzem i zabranie leków na wypadek problemów z krążeniem, ciśnieniem, oddychaniem itp. w czasie lotu oraz na wypadek bezsenności z powodu zmiany strefy czasowej na miejscu.
BAGAŻ
Każdy pasażer – zgodnie z zasadami linii Lufthansa – ma prawo do nadania 1 bagażu głównego o max. wadze 23 kg i max. rozmiarach 158 cm oraz wzniesienia na pokład samolotu 1 bagażu podręcznego o max. wadze 8 kg i max. rozmiarach 115 cm. Dopuszczalne jest wniesienie drugiego, bardzo małego, bagażu podręcznego, akcesorium typu mała damska torebka, futerał z aparatem fotograficznym czy laptop.
Na pokład samolotu w bagażu podręcznym nie wolno wnosić ostrych przedmiotów (nożyczki, scyzoryki, pilniki) oraz płynów w pojemnikach o pojemności powyżej 100 ml. Ale zabieramy elektronikę (powerbanki, baterie, ładowarki, odbiornik tour quide oraz zapalniczki).
Na teren RPA nie wolno wwozić:
Żywność. Do RPA nie wolno wwozić żadnych produktów żywnościowych (jest skrupulatnie sprawdzane na lotniskach - bagaż główny i podręczny). Trzeba liczyć się z odebraniem, jeśli ktoś przewozi w bagażu żywność (kiełbasę, owoce, kanapki itp.).
Waluta. Do RPA można wwieźć równowartość 10 000 USD, każda suma wyższa podlega deklaracji. Czyli pasażer, który posiada nadmiar gotówki (czyli ponad USD 10 000) bądź jakiekolwiek inne przedmioty wymagające oclenia, musi wypełnić formularz celny.
Uwaga ! Wywieźć z tego kraju można jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe oraz wartości legalnie uzyskanych zarobków. Służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia nie udokumentowanych dewiz.
Rzeczy osobiste. Do RPA można przywieźć bez cła rzeczy osobiste, oraz 200 szt. papierosów, 20 szt. cygar, 2 litry wina, 1 litr mocniejszego alkoholu, 50 ml perfum, 250 ml wody toaletowej oraz upominki do wartości 500 ZAR - Randów (= 27 EUR, = 29 USD).
Posiadanie i przywożenie narkotyków, leków psychotropowych, nielegalnej broni itp. jest karalne.
- DOKUMENTY:
PASZPORT WAŻNY 6 MIESIĘCY OD DATY POWROTU DO KRAJU
Ten sam dokument, który podali Państwo przy zapisie
Żadnego innego dokumentu nie zabierać.
WIZA DO RPA
Obywatele Polski nie potrzebują wizy do RPA na pobyt turystyczny czy biznesowy do 30 dni. Przy wjeździe władze emigracyjne zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 30 dni) w postaci naklejki lub pieczątki. Ale warunkiem otrzymania takiego pozwolenia jest posiadanie co najmniej dwóch wolnych stron w paszporcie. W przypadku braku 2 wolnych stron w paszporcie, osoba nie będzie wpuszczony na pokład samolotu lecącego do RPA (czyli we Frankfurcie).
Osobne przepisy obowiązują przy przekraczaniu granicy RPA przez dzieci, do 18 roku życia. W tej sprawie należy skontaktować się z Ambasadą RPA w Warszawie.
- CO ZABRAĆ:
- nie zabierać rzeczy wartościowych, cennych, dodatkowych dokumentów.
bagaż – nie pakować kosztowności do walizki
- przewiewne i wygodne ubrania (w miejscach sakralnych wymagane będą zakryte ramiona, kolana, dekolty)
- słońce w RPA jest bardzo nisko, przez co jest zwiększone promieniowanie dlatego należy się zaopatrzyć w:
- nakrycie głowy najlepiej czapkę z daszkiem lub kapelusz
- okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtr UVA i UVB, gdyż słońce odbite np. od wody działa o wiele mocniej
- kremy olejki do opalania, krem z filtrem UVA i UVB, (z wysokim filtrem np. SPF 50) chroniące przed promieniowaniem
- balsam po opalaniu
- strój kąpielowy (baseny hotelowe a może uda się też wykąpać w morzu)
- wygodne buty (z dobrą podeszwą), sandały
- lekki sweterek, kurtka (chłodniejsze poranki i wieczory - safari), może coś od deszczu
- Podczas pobytu w Kapsztadzie najlepiej być przygotowanym na każdą ewentualność, co oznacza, że zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową czy wiatrówkę oraz nakrycia głowy za każdym razem jak wychodzimy z hotelu. Najbardziej odpowiedni jest strój na tzw. cebulkę czyli wielowarstwowo - tak aby w każdej chwili można się było ubrać gdy zrobi się chłodniej lub rozebrać gdy zrobi się za ciepło.
Safari będzie po południu, świtem - tuż przed i po wschodzie słońca oraz wieczorem, więc na zewnątrz może być chłodno. Zimno może być szczególnie odczuwalne, gdy jedzie się otwartymi samochodami. Na safari o świcie szybko odczujemy upał, kiedy wzejdzie słońce dlatego pamiętajmy o kremie z filtrem przeciwsłonecznym, nakryciu głowy.
Zalecana odzież w kolorach maskujących, tj. khaki, piaskowym lub innym ciemnym. Nie ubierać się w jaskrawe kolory.
A najlepiej ubierać się w kolory, które można spotkać w naturze. Ubrania w kolorze bieli, żółtego i czerwonego koloru nie są wskazane podczas safari. Specjaliści uważają, że ubrania w takich kolorach odbijają światło słoneczne, co powoduje, że są bardzo widoczne i mogą płoszyć zwierzęta. Należy unikać także wzoru moro, ponieważ w krajach afrykańskich, w tym w RPA, moro jest zarezerwowane dla wojska i może być odebrane przez miejscową ludność jako prowokacja.
Czyli na safari najlepiej zabrać kryte obuwie, ubranie w naturalnym bądź ciemnym kolorze, kurtkę przeciwdeszczowa/wiatrówkę, obowiązkowe nakrycie głowy w postaci czapki lub kapelusza, okulary przeciwsłoneczne, kremy z silnymi filtrami przeciwsłonecznymi
Lekarstwa zwłaszcza zażywane stale – obowiązkowo zabrać !!!, w odpowiedniej ilości na cały pobyt (nawet z zapasem), ale także profilaktycznie, m.in. przeciw problemom żołądkowym – zabrać do bagażu podręcznego.
Czy można w RPA pić wodę z kranu?
Nie zaleca się picia wody prosto z kranu, więc należy zaopatrywać się w wodę butelkowaną (sprawdzać czy butelki są dobrze zakręcone). Unikać drinków z lodem (drink z lodem ze skażonej wody, może przyczynić się do zakażenia amebą).
Jeśli nie ma możliwości zakupienia wody butelkowanej, można przegotować wodę z kranu przed wypiciem. Można również używać do picia wody z kranów zaopatrzonych w filtry lub pasteryzatory.
WALUTA
Oficjalna waluta obowiązująca w Republice Południowej Afryki od 1961 roku to Rand południowoafrykański (ZAR)
1 rand dzieli się na 100 centów. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty:
- monety: 1, 2 i 5 randów oraz 5, 10, 20, 50 i 100 centów;
- banknoty: 10, 20, 50, 100 i 200 randów.
Możemy zabrać EUR lub USD by tam je wymienić na randy.
Zabierając USD do RPA prosimy zwrócić uwagę by banknoty były wydane po 2006 roku (nowe)
Waluta RPA, rand południowoafrykański, dostępna jest w niektórych polskich kantorach, ale często nie od ręki.
Powszechnie używane karty płatnicze czy kredytowe są honorowane w większości miejsc w RPA. Bankomaty są w każdym centrum handlowym i na większości stacji benzynowych. W większości sklepów, restauracji, hoteli akceptowane są karty kredytowe i karty gotówkowe. Dla własnej wygody trzeba jednak mieć pewną ilość gotówki na wypadek, gdyby karty kredytowe czy bankomaty były niedostępne. W bardziej odległych rejonach gotówka może być jedyną opcją.
Czasami bank może naliczać dodatkowe opłat za korzystanie z bankomatów za granicą trzeba więc wybrać opcję prowadzenia transakcji w lokalnej walucie, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanymi z konwersją walut.
Bezpieczeństwo: z bankomatów należy korzystać w dobrze oświetlonych i uczęszczanych miejscach. Nie pokazywać dużej ilości gotówki w miejscach publicznych.
Kurs 15 listopada 2024
Kurs: 1 EUR =18,0277 ZAR
Kurs: 1 USD =17,1019 ZAR
Kurs: 1 ZAR =0,2108 PLN
Wymiany będzie można dokonać na lotnisku w Kapsztadzie w hali przylotów po wszystkich kontrolach i odbiorze bagażu. Jest też możliwość wymiany w innych miejscach. Do wymiany pieniędzy za każdym razem będzie potrzebny paszport.
Jakie pamiątki można przywieźć?
Wyroby rzemieślnicze: w tym biżuteria (złoto, platyna, diamenty, tanzanity etc), ręcznie wykonane tkaniny czy rzeźby z drewna. Kryształy i kamienie półszlachetne – trzeba się upewnić, że są one legalnie wydobyte i można je wywieźć z kraju. Wyroby ze skóry: buty, torebki, paski, ozdoby z paciorków, korale z nasion, afrykańskie obrusy, fartuchy, miski, tradycyjne maski.
Z lokalnej kuchni: produkty spożywcze, sosy, przekąski, suszone mięso. Wina z RPA.
Czego nie można wywozić z RPA?
Z RPA nie wolno wywozić przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym, zwierząt, roślin i nasion gatunków zagrożonych wyginięciem i chronionych tzw. Konwencją Waszyngtońską CITES np. małp, papug, ptaków drapieżnych, żółwi lądowych i morskich, węży, jaszczurek, kaktusów, storczyków, roślin owadożernych, skór: kotów drapieżnych, niedźwiedzi, małp, wilków i zebr, kości słoniowej i wyrobów z kości słoniowej lub ze skór węży, krokodyli i jaszczurek oraz skorup żółwi, produktów medycyny chińskiej zawierających piżmo, rogi nosorożców kości tygrysów lub wyciągi z woreczków żółciowych niedźwiedzi, kawioru ryb jesiotrowatych, muszli i koralowców, wypreparowanych motyli, piór dzikich ptaków itp. Zakazane jest posiadanie i wywożenie surowych (nieoszlifowanych) diamentów.
Czyli raz jeszcze: całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego.
Wywóz tych okazów z RPA może być nielegalny lub wymagać specjalnych zezwoleń.
Przywóz (lub wywóz) takich okazów do/z UE jest zabroniony i traktowany jako przestępstwo (kara od 3msc do 5 lat)
Niektóre sklepy w RPA wystawiają zaświadczenie uprawniające do wwiezienia takich produktów do EU ale lepiej sprawdzić jakie to ma być zaświadczenie, które honorują urzędy w EU, czyli także w Polsce.
Zwrot podatku VAT (do 15%) - podczas całego pobytu w RPA można zbierać rachunki za zakupione rzeczy, ale rachunki te muszą mieć napis TAX INVOICE z numerem VATu, pod warunkiem że kwota pojedynczego zakupu (rachunku) przekroczyła 250 ZAR. Zagraniczni turyści mogą odebrać VAT za towary, które wywożą z RPA.
Przy wyjeździe z RPA, na lotnisku trzeba przedstawić rachunki i zakupione rzeczy. Zwrot podatku VAT będzie dokonany na podane konto (bez względu na zwracaną kwotę).
Wydatki własne: pamiątki (była mowa o tym wyżej), lunche !!!!! (mamy 2 posiłki, w czasie safari 3 posiłki). Zabrać ok 400/500..? EUR/USD. Karty honorowane.
Prąd, Wtyczki
W RPA napięcie wynosi 220 V lub 230 V. Używane są bardzo nietypowe wtyczki z trzema okrągłymi bolcami. Potrzebna jest przejściówka. Można ją bez problemu kupić w lokalnych sklepach po przylocie do RPA. Hotele dysponują przejściówkami ale w niewielkich ilościach więc najwygodniej jest mieć swoją.
W parkach podczas safari (lodge/camp) zazwyczaj prąd jest dostarczany w godzinach 5.00-10.00 i 18.00-23.00. Dlatego nie da się naładować baterii w nocy.
Telefony
Pierwszą sprawą jest kompatybilność urządzenia z sieciami w RPA. Kraj ten używa standardów GSM, więc trzeba się upewnić czy nasz tel. jest zgodny z tym systemem i nie jest zablokowany na używanie tylko z jednym operatorem. Sprawdzić to u swojego operatora !!! Z telefonów można korzystać w potrójny sposób.
Korzystanie z roamingu u swojego operatora, ale zazwyczaj jest to znacznie droższa opcja. Bardzo drogie rozmowy, smsy, również odbieranie rozmów. Sprawdzić taryfę u swojego operatora (również Inernet). W mniej zaludnionych obszarach może być problem z połączeniem. By telefon nie pobierał aktualizacji należy wyłączyć transmisję danych.
Korzystanie z sieci Wi-Fi, szczególnie w dużych miastach i turystycznych miejscach. W hotelach w CPT jest wi-fi, w Lesedi i Entabeni ograniczony dostęp do wi-fi (czyli w niektórych miejscach jest a w innych nie), w Gold Reef City jest wi-fi lecz może być również ograniczony dostęp.
Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, (lotniska, kawiarnie) zaleca się korzystanie z sieci VPN w celu zabezpieczenia swoich danych.
VPN to skrót z ang. virtual private network - wirtualna sieć prywatna. Usługa, która chroni Twoje połączenie internetowe i prywatność online. VPN tworzy zaszyfrowany tunel dla Twoich danych, chroni Twoją tożsamość w sieci poprzez ukrycie adresu IP i pozwala bezpiecznie korzystać z publicznych hotspotów Wi-Fi.
Można zakupić kartę SIM od lokalnego operatora, co jest zwykle tańszą opcją niż korzystanie z roamingu międzynarodowego. W RPA działa kilku dużych operatorów, takich jak Vodacom, MTN i Cell C, i zwykle łatwo jest kupić kartę SIM w jednym z ich sklepów lub kiosków.
Ale najlepiej zakupić na lotnisku ponieważ na lotnisku maja specjalne pakiety dla turystów, których nie ma w innych sklepach w mieście. Poza tym na lotnisku nie trzeba mieć dokumentu tożsamości z adresem. W mieście trzeba mieć dokument i przejść przez proces tutejszej rejestracji. W RPA obowiązuje rejestracja karty SIM.
Oczywiście trzeba mieć dodatkowy telefon lub korzystać ze swojego wyjmując polską kartę. Lub telefon na dwie karty SIM.
Szczepienia
Podróżujący do RPA z Polski nie mają obowiązku wykonania żadnych szczepień ochronnych. Jednak przed wyjazdem do RPA warto rozważyć szczepienia zalecane przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP), durowi brzusznemu, WZW A i B, wściekliźnie czy żółtej febrze.
Malaria
Nie będziemy przebywali w regionach objętych malarią. Na malarię nie ma szczepionki, stosuje się leki antymalaryczne takie jak Malarone czy Lariam. W tej kwestii można zasięgnąć porady lekarskiej u lekarza medycyny podróży.
Należy zaopatrzyć się w środki zapobiegawcze
takie jak repelenty na komary, UWAGA! - repelenty na komary tropikalne !!!
z serii Mugga
z serii DEET
Mugga DEET Spray na komary 50%
balsam na ugryzienia komarów
żel antybakteryjny
Mugga – urządzenie do kontaktu, które likwiduje insekty w pomieszczeniach
DEET jest repelentem otrzymanym syntetycznie. Działanie DEET polega na zaburzaniu węchu owadów, które nie są w stanie odebrać i zakodować zapachu kwasu mlekowego, będącego składnikiem potu potencjalnego żywiciela. Nie mogą zatem zlokalizować ofiary. Stajemy się dla owadów niewidzialni a właściwie niewyczuwalni.
Bezpieczeństwo w RPA
Dla turystów, RPA jest tak bezpieczne jak każde inne miejsce na świecie (turysta wszędzie jest wyeksponowany wiec zawsze powinien mieć na uwadze podstawowe zasady bezpieczeństwa i być ostrożny).
Zawsze warto zachować ostrożność i być świadomym swojego otoczenia, zwłaszcza w dużych miastach jak Johannesburg, Kapsztad i Durban. Zaleca się unikanie niebezpiecznych dzielnic i nieporuszanie się samotnie po zmroku, szczególnie w nieznanych lub słabo oświetlonych miejscach (często w dzielnicach centralnych).
Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych (głownie z uwagi na złodziei). Należy unikać pokazywania cennych przedmiotów, takich jak aparaty fotograficzne czy smartfony, w miejscach publicznych.
Należy pilnować swoich rzeczy, nie zostawiać ich bez nadzoru i nie zapominać o nich.
W hotelach zaleca się by cenne przedmioty, kosztowności, pieniądze, dokumenty zostawiać w sejfach.
Ubezpieczenie:
W czasie trwania wyjazdu będą Państwo ubezpieczeni w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Signal Iduna – Koszty Leczenia na kwotę 50 000 EUR (koszty leczenia, szpital, choroby przewlekłe, transport zwłok, covid) i Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków na kwotę 15 000 PLN.
Do 200 EUR płatność w gotówce, potem zwrot na podstawie rachunków.
NIE TRZEBA ZBIERAĆ EKUZ, CHYBA ŻE KTOŚ MA PRYWATNĄ POLISĘ.
PŁATNOŚĆ
Koszt Pielgrzymki wynosi: 7000 PLN + 2300 EUR.
Bardzo prosimy o dokonanie pełnej płatności max. do dnia 20 grudnia 2024r.
Wpłat należy dokonywać na konta bankowe biura Ad Astra prowadzone w Alior Bank Polska S.A. w sposób następujący:
- wpłaty w PLN na konto numer: 40 2490 0005 0000 4500 7878 3543
- wpłaty w EUR na konto numer: PL 26 2490 0005 0000 4600 6941 4613
- wpłaty w USD na konto numer: PL 46 2490 0005 0000 4600 5854 7634
Swift banku: ALBPPLPW
Można wpłacić całość należności w PLN. Wybierając taką formę, należy przeliczyć kwotę należności w EUR przez kurs sprzedaży EUR w NBP w dniu wpłaty (aktualny kurs można znaleźć m.in. na stronie www.adastra.waw.pl – w zakładce kursy walut).
Proszę pamiętać o odliczeniu wpłaconej wcześniej zaliczki (1000 PLN) i dokładnym opisaniu przelewów – RS2025/02/16 + nazwisko uczestnika (symbol, data wyjazdu, nazwisko uczestnika)
Hotele:
Harbour Bridge Hotel w Cape Town,
Lesedi Cultural Village/Hotel
old Reef City Theme Park Hotel,br /> Entabeni Lakeside
Podstawowe informacje
- Termin 16 do 27 lutego 2025 r. (wylot i przylot – Warszawa). Wspólny wyjazd autokarem z Poznania do Warszawy i powrót.
- Cena 7.000 zł + 2300 EUR. Cena zawiera:
- przelot na trasie Warszawa – – Kapsztad i Johannesburg – Warszawa (z przesiadką); transport z Poznania do Warszawy i powrót
- przelot wewnętrzny na trasie Kapsztad – Johannesburg
- 9 noclegów w obiektach 3*/4* /pokoje dwuosobowe, dopłata do jednoosobowego 520 EUR/
- wyżywienie 2 razy dziennie /śniadanie, obiadokolacja/
- 2 dodatkowe obiady podczas zakwaterowania w rezerwacie
- przejazdy autokarem wg programu
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- napiwki dla lokalnej obsługi
- opiekę pilota i lokalnego przewodnika
- zestawy słuchawkowe tour quide
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
- ubezpieczenie KL i NNW /zawiera ubezpieczenie od chorób przewlekłych/
- Zgłoszenia na pielgrzymkę można dokonać w Kurii Metropolitalnej u Księdza Kanclerza tel. 61/851-28-00 lub 601 772-833.
- Przy zgłoszeniu trzeba podać następujące dane:
- imię i nazwisko
- data urodzenia
- adres zamieszkania
- numer i seria paszportu oraz data wydania i ważności paszportu (paszport musi być ważny przynajmniej do końca sierpnia 2025 r.)
- telefon kontaktowy
- wpłata 1000 zł
- Pielgrzymkę obsługuje Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Ad Astra.
Wpłat w PLN można dokonywać na konto Alior Bank:
Ad Astra Kamila Banaś, ul. Oliwkowa 9, 97-213 Tresta
nr konta: 40 2490 0005 0000 4500 7878 3543
Tytuł przelewu: RS2025/02/16 IMIĘ I NAZWISKO
Wpłat w euro można dokonywać na konto Alior Bank:
Ad Astra Kamila Banaś, ul. Oliwkowa 9, 97-213 Tresta
nr konta PL 26 2490 0005 0000 4600 6941 4613
Swift banku: ALBPPLPW
Tytuł przelewu: RS2025/02/16 IMIĘ I NAZWISKO
PROGRAM
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzania
I DZIEŃ – WARSZAWA – KAPSZTAD
Przelot na trasie Warszawa – Kapsztad /z przesiadką/.
II DZIEŃ – KAPSZTAD
Po przylocie do Cape Town wjazd kolejką linową na Górę Stołową (wjazd uzależniony od pogody), połączony z orientacyjnym zwiedzaniem miasta. Jeśli wjazd na Górę Stołową nie będzie możliwy, to wjedziemy na Wzgórze Sygnalne, skąd rozciąga się piękna panorama Kapsztadu oraz otaczających miasto gór i oceanu. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
III DZIEŃ – ZATOKA HOUT BAY
Po śniadaniu przejazd do malowniczej zatoki zwanej Hout Bay (przejazd zachodnim wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, z widokiem na najbardziej ekskluzywne dzielnice Cape Town). W Hout Bay wycieczka statkiem na wyspę fok. Przejazd przez pasmo Gór Przylądkowych w najstarszy region produkcji południowoafrykańskich win. Wizyta w najstarszej winnicy południowoafrykańskiej – Groot Constantia, połączona z degustacją. Obiad. Powrót do hotelu. Nocleg.
IV DZIEŃ – KAPSZTAD
Po śniadaniu zwiedzanie najstarszej budowli Kapsztadu, ściśle związanej z historią RPA – Twierdzy Dobrej Nadziei. Zabytkowy ratusz z ciekawą ekspozycją poświęconą Nelsonowi Mandeli. Nawiedzenie najstarszej katolickiej katedry w kraju pod wezwaniem N.M.P. Spacer po Ogrodach Kompanii do katedry anglikańskiej pod wezwaniem Św. Jerzego, skąd swoją działalność antyapartheidową prowadził Desmond Tutu, biskup Kościoła Anglikańskiego i laureat pokojowej Nagrody Nobla. Wizyta na słynnym Bulwarze Alfreda i Wiktorii, popularnie zwanym Waterfrontem. Kolacja w formie afrykańskiej uczty w lokalnej restauracji. Nocleg.
V DZIEŃ – PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI
Po śniadaniu wyjazd na całodzienną wycieczkę na Półwysep Przylądkowy i Przylądek Dobrej Nadziei. Przejazd malowniczym wybrzeżem Półwyspu, wizyta w rezerwacie pingwinów (będzie można z bliska zobaczyć te urokliwe ptaki w ich naturalnym środowisku), wizyta w Parku Narodowym Przylądka Dobrej Nadziei, wjazd na Punkt Przylądkowy. Obiad w restauracji położonej przy plaży. Powrót do hotelu. Nocleg.
VI DZIEŃ – JOHANNESBURG
Wczesna pobudka, przejazd na lotnisko w Cape Town (śniadanie w formie suchego prowiantu). Przelot do Johannesburga. Objazd i orientacyjne zwiedzanie miasta. Wizyta na Placu Nelsona Mandeli. Obiad w lokalnej restauracji. Przejazd do „miasteczka złota” zwanego Gold Reef City, usytuowanego na obrzeżach Johannesburga. Nocleg.
VII DZIEŃ – SOWETO
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Soweto, jednego z największych i najsłynniejszych osiedli Johannesburga, zamieszkanych głównie przez ludność czarną. Słynnym kościół katolicki Regina Mundi, będący symbolem walki przeciw systemowi apartheidu. Obiad w lokalnej restauracji. Powrót do Gold Reef City. Zapoznanie się z historią wydobycia złota, zjazd do zabytkowej kopalni. Nocleg.
VIII DZIEŃ – PRETORIA
Po śniadaniu przejazd do jednej z trzech stolic RPA – Pretorii, miasta pełnego przepięknych drzew zwanych jacaranda i ogrodów. Miasto upamiętnia również historię i kulturę Afrykanerów. Przejazd do etnicznego hotelu niedaleko Pretorii. Pokaz tradycyjnych tańców plemiennych, reprezentujących „Rainbow Nation”. Kolacja z tradycyjnymi, afrykańskimi potrawami. Nocleg.
IX DZIEŃ – REZERWAT/SAFARI
Po śniadaniu przejazd do Centrum Ochrony Gepardów. Spotkanie z gepardami oraz innymi unikalnymi zwierzętami, chronionymi w ośrodku (zwierzęta zagrożone wyginięciem). Przejazd do rezerwatu przyrody. Obiad, zakwaterowanie. Po popołudniu wyjazd na safari po buszu, zamieszkanym przez dzikie zwierzęta, w tym tzw. „wielką afrykańską piątkę” (słonie, nosorożce, lwy, lamparty i bawoły afrykańskie). Safari będzie się odbywać samochodami terenowymi i będzie prowadzone przez przewodników zwanych „ranger’ami”, posiadających doskonałą wiedzę na temat afrykańskiej fauny i flory. Powrót do obozowiska. Kolacja pod gołym niebem, przy ognisku w tzw. boma. Nocleg.
X DZIEŃ – REZERWAT/ SAFARI
Wczesna pobudka, poranna kawa/herbata i wyjazd na poranne safari. Po powrocie śniadanie i czas na relaks na łonie afrykańskiej przyrody. Po obiedzie wyjazd na popołudniowo-wieczorne safari. Po safari powrót na kolację i nocleg.
XI DZIEŃ – JOHANNESBURG – WARSZAWA
Po śniadaniu, przejazd do słynnej kopalni diamentów Cullinan. Zwiedzanie kopalni. Po obiedzie przejazd na lotnisko w Johannesburgu. Przelot na trasie Johannesburg – Warszawa /z przesiadką/.
XII DZIEŃ – WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie. Zakończenie pielgrzymki.