100-lecie ERM

Eucharystyczny Ruch Młodych obchodzi 100. rocznicę powstania. W Pniewach abp Zbigniew Zieliński przewodniczył głównym uroczystościom jubileuszowym w sanktuarium sióstr urszulanek (18.05.2025).

Metropolita poznański modlił się też przy grobie św. Urszuli Ledóchowskiej, która jest patronką archidiecezji.

„Eucharystia to nie tylko moc dla Ciebie, dla mnie, to nie tylko pokarm duchowy dla każdego z nas, ale to także pokarm, który nas łączy, jednoczy. Eucharystię przeżywamy razem, sprawujemy ją we wspólnocie Kościoła. Przeżywając ją w poszczególnych miejscach, łączymy się zawsze z całym Kościołem, z Ojcem Świętym, ze wszystkimi ludźmi wierzącymi na ziemi, nawet omadlamy tych, którzy jeszcze łaski wiary nie otrzymali” – mówił abp Zbigniew Zieliński do uczestników uroczystości.

W kaplicy sanktuarium, w której 100 lat temu, 17 maja, odbyło się uroczyste przyjęcie dzieci do pierwszej Krucjaty w Polsce, zgromadziły się dzieci i młodzież wraz ze swoimi opiekunami, uczestniczący w Festiwalu Eucharystii, trzydniowym wydarzeniu przygotowanego z okazji jubileuszu ERM. W modlitwie wzięli też udział m.in. o. Cristóbal Fones, jezuita, moderator światowy ERM, ks. Marcin Nowak, dyrektor krajowy ERM, moderatorzy diecezjalni oraz siostry urszulanki SJK.

W homilii abp Zieliński zwrócił uwagę, że Eucharystia właściwie przeżywana sprawia, że człowiek w zupełnie inny sposób się nią nasyca niż codziennym chlebem.

„To nie oznacza, że nie chcemy przyjąć drugi, trzeci i następny raz Pana Jezusa w Komunii św. Ale to, co daje za każdym razem Chrystus, jest niebywale umacniające, bo jest znakiem miłości Pana Jezusa” – zauważył ks. arcybiskup.

Przypomniał, że 18 maja przypada 105. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, który był niezwykłym czcicielem Chrystusa Eucharystycznego. „Dla niego Eucharystia była niezwykle ważna. Sprawowana codziennie Msza Święta była centrum życia, ale też i spotkaniem z Tym, który go w niezmierny sposób karmił duchowo. Wiele razy dawał tego dowody, dzielił się świadectwem swojego przeżycia i doświadczenia Chrystusa obecnego w Eucharystii” – zaznaczył metropolita poznański.

Abp Zieliński podkreślił, że Eucharystia to nie tylko pokarm, ale to także lekarstwo. Zwrócił uwagę, że według naukowców zajmujących się badaniem kondycji człowieka, jednym z większych problemów, również w naszej Ojczyźnie, wśród ludzi młodych żyjących także w dużych miastach, jest poczucie samotności. „Jesteśmy wyobcowani. Problemem młodych ludzi jest to, że są bardziej obecni w sieci, aniżeli w relacjach z drugim człowiekiem” – stwierdził.

Metropolita poznański przekonywał, że Eucharystia jest też ogromnym „lekarstwem, które może nas wydobyć z tego poczucia samotności, z zasklepienia się w sobie”. „Eucharystia jednak przede wszystkim to jest możliwość realnego spotkania się z Bogiem. Ta droga, w której odczytaliśmy Eucharystię jako siłę daną każdemu z nas, jako źródło jedności, które nas łączy” – mówił abp Zieliński.

Zachęcał, by Eucharystia prowadziła „do odkrycia tego, że nie ma lepszego wydarzenia, w którym bardziej spotykamy się z Bogiem nad Eucharystię”, a „Chrystus Eucharystyczny daje nam siłę i napełnia nas mocą swojej łaski”. Przypomniał, że dzięki przyjmowaniu Komunii Świętej „jesteśmy sobie nawzajem jeszcze bardziej bliscy”.

„Niech więc dzisiaj dobiegający końca święta Festiwal Eucharystii będzie dla nas też źródłem inspiracji do tego, żebyśmy nie tylko sami Eucharystię przyjmowali, ale żebyśmy potrafili apostołować o tym, jak wielki to dar, jak niezwykły pokarm i jak cudowną przygodą jest możliwość spotkania się z Chrystusem w Eucharystii” – powiedział abp Zieliński.