Przekazujemy kilka informacji na temat pielgrzymki:


1. Termin od 17 do 30 sierpnia 2015 r. (wylot i przylot – Warszawa).


2. Cena 1540 USD + 2300 zł. W tej cenie są wliczone wszystkie opłaty (także dojazd  i powrót z Warszawy i trzy posiłki dziennie).


3. Zgłoszenia na pielgrzymkę można dokonać w Kurii Metropolitalnej u księdza kanclerza, tel. 61 851 28 00 lub 601 772 833.


4. Przy zgłoszeniu trzeba podać następujące dane:

  • imię i nazwisko
  • data i miejsce urodzenia
  • adres zameldowania z kodem pocztowym
  • numer i seria paszportu oraz data ważności paszportu (paszport musi być ważny przynajmniej do 3 marca 2016 r.).
  • telefon kontaktowy
  • wpłata 500,- zł.

5. Pielgrzymkę obsługuje Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Ad Astra z Ornontowic, tel. 22-302-75-20, 795-560-888, 607-856-463, pielgrzymki@adastra.waw.pl.

Wpłat w złotówkach można dokonywać na konto:
Archidiecezja Poznańska
ul. Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań
nr konta 09 1090 1362 0000 0001 0553 9706
z dopiskiem: Gruzja 2015


Wpłat w dolarach można dokonywać na konto:
Ad Astra, Kamila Banaś, ul. Świerkowa 13, 43-178 Ornontowice
nr konta 46 2490 0005 0000 4600 5854 7634 
Swift banku: ALBPPLPW
z dopiskiem: Pielgrzymka do Gruzji i Armenii 2015 z Poznania, imię i nazwisko uczestnika.

 

 

 

 

 

GRUZJA – ARMENIA
Na krańce chrześcijańskiej Europy

Termin: 17-30 sierpień 2015 r.

I DZIEŃ – WARSZAWA – TBILISI
Przelot na trasie Warszawa – Tbilisi (wylot w późnych godzinach wieczornych). Zakwaterowanie w Tbilisi.  

II DZIEŃ – TBILISI – MTSKHETA
Tbilisi – kościół Matheki – w miejscu dawnego kompleksu pałacowego, z relikwiami gruzińskiej męczennicy Szuszanik, katedra Sioni – centrum życia religijnego Gruzinów, z relikwią krzyża św. Nino, synagoga, carskie łaźnie, pomnik Matki Gruzji.
Mtskheta – starożytna stolica i obecne centrum religijne Gruzji – świątynia Svetitskhoveli – miejsce koronacji i pochówku gruzińskich monarchów, klasztor Jvari z VI wieku, pierwowzór dla wielu gruzińskich świątyń. Nocleg w Tbilisi.

III DZIEŃ – DAVID GAREJI – BODBE
David Gareji – kompleks klasztorny z VI wieku, na półpustynnych stokach góry Gareji –  założony przez trzynastu mnichów syryjskich – przez wieki potężny ośrodek życia monastycznego. Bodbe – klasztor z IX wieku, modlitwa przy grobie patronki Gruzji – św. Nino. Nocleg w Kvareli.

IV DZIEŃ – ALAVERDI – IKHALTO – GUDAURI 
Region Kacheti – słynący z winnic i gastronomii. Katedra Alawerdi, zbudowana w czasie jednoczenia się kraju oraz przylegający do niej zespół architektoniczny, Akademia Ikhalto – ważnego ośrodka naukowy na Zakaukaziu. Podjazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Nocleg w Gudauri.

V DZIEŃ – KAZBEGI
Przy dobrych warunkach pogodowych – podziwianie białego szczyt drzemiącego wulkanu Mkinwarcweri, czyli Kazbegi, (5047 m), po gruzińsku „Lodowy Szczyt”. Góra Kazbegi jest trzecim co do wielkości szczytów Kaukazu. Kościół Trójcy Świętej w Gergheti – jedno z najświętszych miejsc w regionie Chewi.  Powrót na nocleg do Gudauri.

VI DZIEŃ – KUTAISI
Kutaisi – dwa obiekty wpisane na listę UNESCO: monastyr Gelati – ufundowany przez króla Dawida Budowniczego na początku XII wieku oraz XI – wieczna katedra Wniebowzięcia NMP, zwana Bagrati – od imienia króla Bagrata III. Nocleg w Kutaisi.

VII DZIEŃ – KUTAISI – BATUMI
Przejazd do Batumi. Wypoczynek nad Morzem Czarnym. Nocleg

VIII DZIEŃ – BATUMI
Całodzienny wypoczynek nad Morzem Czarnym. Nocleg. 

IX DZIEŃ – BATUMI – BORJOMI –  AKHALTSIKHE
Borjomi – słynne uzdrowisko z parkiem zdrojowym, degustacja wody mineralnej.
Nocleg w Akhaltsikhe.

X DZIEŃ – VARDZIA – GRANICA GRUZJA/ ARMENIA – EREWAŃ
Vardzia – malowniczy kompleks skalnego miasta, niegdyś 13 – piętrowego, zbudowanego w XII wieku, za czasów królowej Tamary. Kompleks składał się z 3 tysięcy jaskiń i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, piękne freski na ścianach cerkwi, fragmenty sieci tuneli, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata Vardzia była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Przekroczenie granicy z Armenią. Nocleg w Erewaniu.

XI DZIEŃ – KHOR VIRAP – NORAVANK
Khor Virap – klasztor „głębokiej studni” – zbudowany w miejscu, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel. Spojrzenie na świętą górę Ormian (położoną po stronie tureckiej) – Ararat, na której zgodnie z tradycją biblijną osiadła Arka Noego. Noravank – monastyr z początku XIII wieku, zbudowany na progu skalnym, w głębokim kanonie rzeki Amaghu, kościoły NMP i św. Jana Chrzciciela, kaplica św. Grzegorza Oświeciciela. Nocleg w Erewaniu.   

XII DZIEŃ – GEGHARD – GARNI – EREWAŃ
Geghard – kompleks Monastyru Świętej Włóczni - jedno z najwspanialszych dzieł architektury ormiańskiej – wpisany na listę UNESCO – wspaniałe chaczkary, kaplice i cele eremitów wykute w litej skale. Garni – hellenistyczna świątynia Mitry – irańskiego boga słońca oraz łaźnia z mozaiką bóstw morskich. Matenadaran – skarbnica tradycji narodowej – biblioteka z najcenniejszymi manuskryptami kraju, m.in. pierwszą kopią Biblii w języku ormiańskim, katedra św. Grzegorza Oświeciciela, pomnik Matki Armenii. Nocleg w Erewaniu.

XIII DZIEŃ – ECZMIADZYN – ZVARTNOTS       
Eczmiadzyn – serce Kościoła Ormiańskiego i siedziba Patriarchy – według tradycji właśnie tu św. Grzegorzowi Oświecicielowi ukazał się Chrystus i uderzył złotym młotem w miejsce, gdzie miał stanąć nowy kościół. Stąd nazwa Eczmiadzyn – miejsce, gdzie zstąpił Jednorodzony. Budowlę zaczęto wznosić na początku IV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni. Zvartnots – ruiny świątyni i pałacu, wpisane na listę UNESCO. Nocleg w Erewaniu. 

XIV DZIEŃ – EREWAŃ – WARSZAWA
Przelot na trasie Erewań – Warszawa (wylot we wczesnych godzinach porannych).




CENA:
2300 PLN + 1540 USD

CENA ZAWIERA:
- przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Erewań – Warszawa
- 13 noclegów w hotelach 3*/4* (pokoje dwuosobowe; dopłata do jednoosobowego 330 USD)
- 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, obiadokolacja)
- przejazdy autokarem wg programu
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- opiekę polskojęzycznego pilota
- opiekę przewodników lokalnych
- opiekę duchową kapłana
- ubezpieczenie KL i NNW (zawiera ubezpieczenie od chorób przewlekłych)