Wspomnienie ks. Ignacego Cieślaka SAC

5 i 6 października w Buku odbyły na uroczystości upamiętniające ks. Ignacego Cieślaka SAC.

W sobotę 5 października o 17:30 w Sali Miejskiej odbyło się spotkanie, wystawa materiałów, rzeczy osobistych, zdjęć, a także prelekcja oraz promocja książki o ks. Ignacym Cieślaku pt. „Igol, człowiek legenda”. Na spotkaniu byli obecni: Władze Miasta i Gminy Buk, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Buku, Dyrektor Szkoły im. ks. Ignacego Cieślaka w Dobieżynie, przedstawiciele Wydawnictwa Apostolicum,  Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego oraz prowincji rwandyjskiej, a także licznie zgromadzona społeczność mieszkańców Buku i Dobieżyna. W spotkaniu uczestniczyli świadkowie życia misyjnego ks. Ignacego: siostra Lucyna Dziedzic, siostra Danuta Mazurowska, brat Jan Grabowski, o. Jan Kanty Stasiński  i wielu innych.

Natomiast dzień później tj. 6 października o godz. 12:00 w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. abp Henryka Hosera oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej postać ks. Cieślaka. Przybyło wielu gości m. in. ks. Aleksander Pietrzyk, superior pallotyński z Francji, ks. Zbigniew Rembisz, radca prowincjalny oraz dyrektor Pallotinum czy ks. Dawid Stelmach, referent misyjny, dyrektor papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Poznańskiej.

Po każdej Mszy świętej studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego oraz klerycy z Kleryckiego Koła Misyjnego rozprowadzali książkę ks. Franciszka Kani o Księdzu Cieślaku, z której dochód zostanie przeznaczony na budowę stałego ołtarza polowego w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Ruhango w Rwandzie, gdzie pracował ks. Ignacy.

Ksiądz Ignacy Cieślak był wieloletnim misjonarzem w Rwandzie, budowniczym i gorliwym kapłan. Zmarł w 2002 roku w Rwandzie, do której pojechał w 1975 roku w wieku 59 lat. Obecnie jest patronem Szkoły Podstawowej w Dobieżynie i Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Buk.

Jest możliwość zakupienia książki ks. Franciszka Kani ,,Igol, człowiek legenda”.

Kontakt:  ksjancieslak@gmail.com