Ulicami Poznania przeszła Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie
W krzyżu Chrystusa wszyscy uczestniczymy. Uczestniczą w nim obecnie w sposób wyjątkowy Ukraińcy i Ukraina. Nie chcemy milczeć wobec tej tragedii – mówił podczas Poznańskiej Drogi Krzyżowej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu uczestniczył w nabożeństwie, które w pierwszy czwartek Wielkiego Postu zorganizowano na ulicach Poznania.
Abp Gądecki podkreślił, że poprzez to wielkopostne nabożeństwo wierni oddają cześć cierpiącemu Zbawicielowi w celu przebłagania za grzechy własne i innych, a w tym roku jest to też modlitwa błagalna o pokój na Ukrainie. Podziękował wiernym w Polsce za gościnność wobec ukraińskich uchodźców wojennych i przypomniał treść listu wystosowanego do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, w którym prosił, by ten zaapelował o ustanie działań wojennych.
„Panie, który umarłeś za wszystkich agresorów i za wszystkie ofiary, daj naszym czasom pokój!” – modlili się uczestnicy nabożeństwa.
Rozważania pasyjne przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej wygłosił ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
„Kiedy zewsząd ogrania nas zło – w ostatnich dniach może tragiczniej niż kiedykolwiek – pojawia się pytanie o to, kiedy i jak Bóg zadziała. W jaki sposób wszechwładny Stwórca wszechświata okaże swoją potęgę w naszej historii, naznaczonej bólem i lękiem. Ludzie wiary przyzywają Bożej potęgi, chociaż nigdy nie wiedzą, w jaki sposób Bóg swoją moc okaże” – mówił przy XI stacji „Pan Jezus przybity do krzyża” ks. rektor Frąckowiak.
W Poznańskiej Drodze Krzyżowej od lat uczestniczą przedstawiciele różnych parafii i wspólnot duszpasterskich, niosąc wielki drewniany krzyż na ulicach miasta. Rozważania były tłumaczone na język migowy dla grupy młodych głuchoniemych przez ich duszpasterza.