W homilii bp Stułkowski, nawiązując do Ewangelii z dnia, zachęcił ministrantów by tak, jak setnik oraz Szymon Piotr nie bali się zaprosić Jezusa do domu swojego życia. Chociaż czasem potrzebuje on odbudowy, jak Jerozolima po niewoli babilońskiej (por. I czytanie), Jezus chce przychodzić do człowieka. Podjęcie funkcji lektora i ceremoniarza jest dla ministrantów ważnym etapem w drodze chrześcijańskiego życia. Ksiądz biskup podziękował rodzicom ministrantów za ich zaangażowanie i towarzyszenie młodym w odkrywaniu ich drogi do Pana Boga.

Uroczysta liturgia zgromadziła lektorów przygotowywanych w ramach kursów lektorskich w Poznaniu w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, w Swarzędzu przy parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela oraz w Czempiniu. 80 pobłogosławionych w katedrze lektorów jako znak do pełnienia swojej funkcji otrzymało krzyż lektorski. Biskup zachęcił lektorów by chętnie sięgali po Pismo Święte, by ich inspirowało do dalszej formacji w służbie liturgicznej.

Krzyż ceremoniarza przyjęło 11 ministrantów przygotowujących się do swojej funkcji w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym KSW w Poznaniu. Przyszli ceremoniarze pogłębiali wiedzę nt. Mszy św., sakramentów i liturgii w ciągu roku kościelnego. Szczególnym wyzwaniem dla ceremoniarzy jest przygotowanie uroczystych asyst w parafii w czasie Triduum Paschalnego czy Mszy z udziałem biskupa. W zespole liturgicznym ceremoniarz jest odpowiedzialny za przygotowanie liturgii pod względem organizacyjnym, koordynuje zespół liturgiczny oraz wyznacza poszczególne funkcje.

Na zakończenie Mszy w katedrze Archidiecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Adam Pieckenhagen podziękował za współpracę księżom zaangażowanym w prowadzenie poszczególnych kursów. W gronie tym są: ks. Maciej Wegner, ks. Bartłomiej Dolata, ks. Piotr Kowalewski, ks. Radosław Ślendak, ks. Karol Maciejak, ks. Szymon Kaźmierczak, ks. Grzegorz Konieczny i ks. Filip Kodur. Prace duszpasterzy wspierają również animatorzy świeccy oraz starsi ceremoniarze.