Modlitwa za Królów i Władców Polski

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w poznańskiej katedrze. Świątynia jest bowiem najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich (12.11.2023).

„Modlitwa za pierwszych władców jest rodzajem naszej wdzięczności wobec tych, którzy wznosili zręby polskiej państwowości i kładli fundamenty chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Tego rodzaju modlitwa jest koniecznym przypomnieniem historycznej prawdy o miejscu, w którym się dla nas wszystko zaczęło” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Mszę św. poprzedziło wprowadzenie pocztów sztandarowych w asyście Wojska Polskiego. Przewodniczący Episkopatu w homilii podjął refleksję nad naturą władzy. Przypomniał, że każda społeczność ludzka musi mieć władcę, który sprawuje w niej rządy, a istnienie władzy jest niezbędne dla jedności każdego państwa.

W katedrze poznańskiej pochowani są Mieszko I, Bolesław Chrobry, Przemysł II, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odoniec, Bolesław Pobożny i Przemysł I, a także księżna Dobrawa.