Światowe Dni Młodych w Panamie

Dla młodzieży z Poznania ŚDM w Panamie rozpoczęły się w katedrze poznańskiej od Mszy Posłania.

„Gdy towarzyszymy udającym się do Panamy, myślimy o głębszym pożytku, jak powinien z tego wynikać – o owocowaniu duchowym, poza samym aspektem turystycznym i poznawaniem rzeczy odmiennych od naszej kultury” – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. dla młodych wyjeżdżających na 34. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Panamie.

W poznańskiej katedrze 11 stycznia zgromadzili się młodzi pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, ich rodzice praz bliscy, którzy modlili się o szczęśliwą podróż oraz owocny udział poznańskich pątników podczas spotkania młodych w Panamie z udziałem papieża Franciszka. Modlitwie towarzyszył Chór i Orkierstra JORDAN.

„Jeśli wyjazd ma być owocny, ma służyć dalekosiężnemu celowi, to trzeba założyć, że młody człowiek udaje się do Panamy, aby dostąpić oczyszczenia z grzechów, które ciągle powracają ze względu na grzech pierworodny. To oczyszczenie staje się powodem do radości, którą młodzież nosi w sobie, może nią apostołować” – zaznaczył abp Gądecki. Zauważył, że apostołowanie bez radości jest mizerne, nie pociąga innych.

Młodzi podróżowali autobusami na lotniska w Wiedniu, Berlinie i Frankfurcie, a następnie samolotem przez Madryt do Panamy. Do Ameryki przybyli w sobotę 12 stycznia wieczorem polskiego czasu.

ŚDM rozpoczęli od tzw. dni w diecezjach. Na zdjęciach widoczna jest modlitwa w Rio Congo prowadzona przez ks. Arkadiusza Szadego, jedno ze zdjęć przedstawia też kleryka Damiana z Eliese, miejscowym katechetą, który użyczył swój dom dla młodzieży z Poznania. "W Rio Congo mieliśmy dwa noclegi. Teraz jedziemy zwiedzać Chitre i na nocleg do Seliny" - pisze 14 stycznia w relacji z Panamy kleryk Damian.

"Spędziliśmy dwie noce w ośrodku Selina i jedziemy do Almirante, gdzie będziemy mieć spotkanie z miejscową młodzieżą oraz wspólne modlitwy" - czytamy w relacji z 16 stycznia. Na zdjęciu widać Mszę św. nad Pacyfikiem.

Młodzież uczestniczyła następnie w spotkaniach w Bocas del Toro, miasta nad Morzem Karaibskim. "Było to dla nas wyjątkowe doświadczenie, kiedy mogliśmy wraz z tutejszą młodzieżą modlić się, wymieniać swoje doświadczenia, było to niepowtarzalne, wyjątkowe. Niedługo będziemy przemieszczać się z Bocas del Toro do Almirante taksówką wodną, a następnie autokarem do Panama City, gdzie młodzież całego świata zgromadzi się wokół papieża Franciszka, aby tam wspólnie modlić się z papieżem i oddawać cześć Chrystusowi" - relacjonuje 20 stycznia kleryk Damian.

Program spotkań z Ojcem Świętym

Fot. Robert Nowak, DM JORDAN, kleryk Damian Koper.