KAI

Gostyń: dziś rozpoczynają się Dni Młodych Paradiso 2019

Ponad 500 młodych osób z archidiecezji poznańskiej, a także m.in. z Krakowa i Wrocławia, weźmie udział w rozpoczynających się 25 czerwca Archidiecezjalnych Dniach Młodych Paradiso, organizowanych przy bazylice oo. Filipinów w Gostyniu na Świętej Górze. Mszy św. inaugurującej Paradiso będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

Trzyminutowy film o dr Wandzie Błeńskiej

Na Facebooku i YouTubie w niedzielę 23 czerwca, w dniu imienin dr Wandy Błeńskiej i w 75. rocznicę jej uwięzienia w czasie II wojny światowej, został opublikowany trzyminutowy film o Matce Trędowatych. Dr Błeńska, która przez ponad 40 lat pracowała wśród trędowatych w Ugandzie, jest kandydatką na ołtarze archidiecezji poznańskiej.

Życzenia dla abp. Edwarda Ozorowskiego

Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski, dalsze życie i posługę księdza Arcybiskupa powierzam, przesyłając dar braterskich pozdrowień w Chrystusie - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach skierowanych na ręce abp. Edwarda Ozorowskiego, arcybiskupa seniora archidiecezji białostockiej, z okazji 55. rocznicy jego święceń prezbiteratu oraz obchodzonej w tym roku 40. rocznicy przyjęcia święceń biskupich.

Nie każdy odpowiada miłością na miłość Chrystusa

Obojętność, niewdzięczność, nienawiść do Boga, złorzeczenie czy profanacja – to przykłady grzechu przeciw miłości Bożej – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wezwał do publicznego przebłagania Boga za popełnione ostatnio grzechy świętokradztwa.

Przewodniczący Episkopatu o próbie zohydzenia i Kościoła

Próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła, tak nierozerwalnie w dziejach związanego z Polską i polskością, ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu. „Bez Chrystusa – mówił św. Jan Paweł II – nie można zrozumieć dziejów Polski” – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP w wydanym 17 czerwca oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce.

Mężczyźni pielgrzymowali do sanktuarium maryjnego w Tulcach

– Wiele od nas jako mężczyzn zależy, bierzemy odpowiedzialność nie tylko za nas samych, ale i za nasze rodziny, ale czy potrafimy uznać, że nasze życie zależy od Pana Boga? - pytał bp Damian Bryl uczestników w XVI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania. Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Z Maryją w nowe czasy”.

Poznań: Druga Księga Królewska podczas Verba Sacra

Dominika Chorosińska, znana aktorka telewizyjna i filmowa, zaprezentuje fragmenty Drugiej Księgi Królewskiej w niedzielę 16 czerwca w poznańskiej katedrze. Będzie to czternasta prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem wybitnych polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.

Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy dziękuje Bogu za 100 lat istnienia

Uroczysta Msza św. z okazji stulecia akademickich studiów rolniczo-leśnych w Poznaniu była okazją do dziękczynienia profesorów i studentów za istnienie uczelni. Eucharystii w kościele św. Jana Vianneya przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Poznań: wakacyjne wyjazdy Caritas dla 200 dzieci

Dwieście ubogich dzieci z parafii archidiecezji poznańskich oraz zaangażowanych w Szkolnych Kołach Caritas skorzysta z wyjazdów organizowanych przez poznańską Caritas w ramach akcji „Wakacje z Bogiem”. W tym roku najmłodsi wyjadą do Białego Dunajca i do Stegny nad morzem.

Bp Balcerek: grozi nam mistyka gdybania

Może nam grozić tak zwana „mistyka gdybania”, wmawianie sobie i innym: gdybym żył w innych czasach, byłbym świętym – mówił podczas obchodów 20. rocznicy beatyfikacji „Poznańskiej Piątki” bp Grzegorz Balcerek. W 1999 r. św. Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy wychowanków oratorium salezjańskiego w Poznaniu.