KAI

Poznań: abp Gądecki zasiadł do śniadania wielkanocnego z ponad 250 osobami ubogimi

Abp Stanisław Gądecki w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 21 kwietnia zasiadł do wspólnego stołu z ponad 250 osobami ubogimi, bezdomnymi i samotnymi. Śniadanie wielkanocne w salce parafialnej przy kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu po raz ósmy zorganizowała poznańska Caritas.

Abp Gądecki podczas Wigilii Paschalnej: ze zmartwychwstania wyrasta wspólnota Kościoła

Zmartwychwstanie Jezusa jest fundamentem, z którego wyrasta i na którym wznosi się cały gmach chrześcijańskiej wiary. Jest wydarzeniem, dzięki któremu powstała wspólnota Kościoła ‒ mówił podczas Wigilii Paschalnej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił w katedrze poznańskiej sakramentu chrztu św. siedemnastu osobom dorosłym.

Abp Gądecki: krzyż trwa, choć zmienia się świat

krzyż, JezusŚwiat został odkupiony przez cierpienie Jezusa i żaden człowiek nie może dodać niczego do dobra odkupienia. Równocześnie jednak, w tajemnicy Kościoła jako swego Ciała, Jezus otworzył własne odkupieńcze cierpienie na cierpienie każdego człowieka – mówił podczas liturgii Wielkiego Piątku abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował liturgię Męki Pańskiej w katedrze poznańskiej.

Abp Gądecki: Eucharystia źródłem odnowy w parafiach

Odrodzenie życia chrześcijańskiego w każdej wspólnocie parafialnej w przeważającej mierze zależy od odkrycia wielkiego daru Eucharystii, od ducha wiary i adoracji – mówił podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował wielkoczwartkową Eucharystię w katedrze poznańskiej.

Poznańscy kapłani wsparli odbudowę katedry Notre Dame

Podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek kapłani archidiecezji poznańskiej złożyli ofiary, które zostaną przeznaczone na odbudowę zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zebrano blisko 6 tys. złotych.

Abp Gądecki: prosimy o odnowienie w kapłanach ducha świętości

Prośmy o to, aby Bóg Ojciec odnowił w każdym z nas Ducha świętości, jakim zostaliśmy namaszczeni. Niech Go odnowi w sercu każdego z nas, w sercu waszej wspólnoty parafialnej. Niech wasi wierni odczuwają, że jesteśmy uczniami Ducha Świętego i nie szukamy innej tożsamości – mówił do kapłanów podczas Mszy Krzyżma abp Stanisław Gądecki.

Dzwony najstarszej polskiej katedry zabrzmią na znak solidarności z Notre Dame

katedra w Poznaniu, PoznańW środę o godz. 18.50 będą biły dzwony katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu na znak solidarności z Kościołem w Paryżu. Decyzję w tej spawie podjął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Poznań: modlitwa o powołania do kapłaństwa podczas drogi krzyżowej

Ponad 44-kilometrowej wędrówce z seminarium duchownego w Poznaniu do domu formacyjnego roku propedeutycznego w Nadziejewie towarzyszyła modlitwa w intencji powołań, za powołanych i o utwierdzenie w powołaniu. Taka trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej została zaproponowana w tym roku po raz pierwszy.

Abp Gądecki: ludzie przyjmują Jezusa albo z radością albo z nienawiścią

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma biegunami, między radosną procesją z Jezusem tych, którzy Go przyjęli a czekającą Go męką z ręki tych, którzy Go nie przyjęli – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że i w czasach Jezusa i dzisiaj są ludzie przyjmujący Go z radością i z nienawiścią.

Poznań: po raz 20. odbyło się największe widowisko pasyjne w Europie

Mimo ogromnej ulewy tłumy widzów zgromadziły się tradycyjnie pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli, by obejrzeć Misterium Męki Pańskiej. W tym roku to największe widowisko pasyjne w Europie, prezentowane w sobotę wieczorem 13 kwietnia przed Niedzielą Palmową, zostało wystawione po raz 20.