KAI

Budapeszt: przewodniczący KEP na uroczystościach ku czci św. Stefana

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki weźmie jutro udział w uroczystościach ku czci św. Stefana patrona Węgier z okazji święta narodowego. Podczas Mszy św. w katedrze w Budapeszcie pod przewodnictwem kard. Pétera Erdő, prymasa Węgier metropolita poznański wygłosi homilię na temat "chrystianizacji wczoraj i dziś".

Archidiecezja poznańska pomaga mieszkańcom Madagaskaru

W Befasie na Madagaskarze odbyły się 17 i 18 sierpnia uroczystości dziękczynne za zbudowanie kościoła, szkoły i przychodni zdrowia – daru dla mieszkańców Madagaskaru z okazji jubileuszu 1050-lecia archidiecezji poznańskiej. „Dziękuję za pomoc w budowie kościoła, szkoły i przychodni, ale jeszcze bardziej dziękuję wam za to, że przybyliście tutaj, aby być z nami” – mówił do polskiej delegacji bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD.

Abp Gądecki: prorocy mówiący prawdę są obrzucani błotem

- Dziś prorocy także są obrzucani błotem, gdy tylko ośmielą się powiedzieć prawdę zobowiązującą do nawrócenia i przemiany tak w życiu osobistym, jak i w życiu publicznym. Trzeba więc ich oczernić, aby stracili autorytet i zamilkli – powiedział abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. na stadionie sportowym w Chojnie. Abp Gądecki w nawiązaniu do historii proroka Jeremiasza.

Bp Balcerek: bluźnierstwa nie powinny nas przerażać

Niech nas nie przerażają bluźnierstwa i napaści na naszą wiarę. To zaledwie mała cząstka tego, co w niektórych częściach świata cierpią chrześcijanie, a co może stać się i naszym udziałem – mówił w święto Przemienienia Pańskiego bp Grzegorz Balcerek.

Bp Balcerek: księża nie mogą myśleć tylko o przeszłości

Byłoby błędem, gdybyśmy oglądali się wstecz i przysłowiowo chcieli „zawracać kijem rzekę”, wspominali tylko to, co było. Właśnie w takich czasach umieścił nas Bóg, trzeba to z wiarą przyjąć – mówił do poznańskich proboszczów bp Grzegorz Balcerek z okazji święta ich patrona, św. Jana Marii Vianneya.

Poznań: szkoła, kościół i przychodnia zdrowia dla misji na Madagaskarze

Archidiecezja poznańska wybudowała szkołę i kościół w Befasy na Madagaskarze, w placówce misyjnej prowadzonej przez ojców oblatów Maryi Niepokalanej. Dzieło misyjne jest formą uczczenia jubileuszu 1050-lecia archidiecezji poznańskiej i znakiem wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego w 968 r. Obecnie szkoła i kościół służą już miejscowej wspólnocie, kończy się budowa przychodni zdrowia, którą prowadzi Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Poznań: akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” dla uczniów z Białorusi

Caritas Archidiecezji Poznańskiej prowadzi zbiórkę przyborów szkolnych w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. W tym roku wypełnione m.in. kredkami, pisakami i zeszytami szkolne plecaki na początku września zostaną przekazane uczniom na Białorusi.

Dzień Adopcji Serca – ratunek dla afrykańskich dzieci bez środków do życia

Z inicjatywy Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, 5 września obchodzony jest w Kościele Dzień Adopcji Serca. Do udziału w nim Ruch „Maitri” zaprasza zgromadzenia i organizacje realizujące tę formę pomocy, ofiarodawców, przedstawicieli środowisk misyjnych oraz wszystkich, którzy chcą bliżej poznać Adopcję Serca lub się do niej włączyć. Adopcja Serca to ratunek dla wielu afrykańskich dzieci nie mających środków do życia.

Obraz Jasnogórski dotarł do sanktuarium na Świętej Górze

Sanktuarium na Świętej Górze w archidiecezji poznańskiej przeżywa nawiedzenie Matki Bożej w wizerunku jasnogórskim. „Nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej ma w waszym sanktuarium szczególny charakter. To jakby odwiedziny Matki Jasnogórskiej u Świętogórskiej Róży Duchownej” – mówił na rozpoczęcie uroczystości bp Grzegorz Balcerek.

Poznań: XXI Festyn „Warkocz Magdaleny” (zapowiedź)

Konkurs na najdłuższy warkocz, zwiedzanie niedostępnych na co dzień wnętrz bazyliki kolegiackiej, wystawa znalezisk ze starej fary, prowadzonych w miejscu dawnej poznańskiej kolegiaty na pl. Kolegiackim, gra terenowa dla rodzin, konkurencje dla dzieci – złożą się na XXI Festyn „Warkocz Magdaleny”, organizowany 28 lipca. Wydarzenie zaplanowane jest co roku w okolicach święta patronki kościoła farnego, bazyliki mniejszej − św. Marii Magdaleny. Kościół obchodzi jej święto 22 lipca.