Dnia 18 stycznia 2019 roku zmarł śp. ksiądz prałat Marian Lewandowski, kanonik gremialny Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu, wieloletni dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, członek archidiecezjalnej Komisji Budowlanej i Konserwatorskiej, były wykładowca sztuki kościelnej oraz ochrony zabytków, Zasłużony dla miasta Poznania.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Poznaniu:

Środa 23 stycznia 2019 r.

  • Wprowadzenie trumny do Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu  i modlitwa różańcowa o godz. 17:30
  • Msza św. o godz. 18:00

Czwartek 24 stycznia 2019 r.

  • Msza św. pogrzebowa w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu o godz. 8:00
  • Pogrzeb na cmentarzu na Miłostowie o godz. 10:00 (kaplica od ul. Gnieźnieńskiej)

Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei.

***

Ks. Marian Lewandowski urodził się 9 stycznia 1936 r. w Buku. Święcenia kapłańskie przyjął w Poznaniu w 1960 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Następnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i konserwatorstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1968 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki uzyskał status Twórcy.

Od 1967 r. pracował w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, najpierw jako kustosz, a następnie dyrektor placówki. Wykładał historię sztuki kościelnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu i Wydziale Teologicznym UAM. Był kanonikiem kapituły katedralnej.

Ks. Lewandowski przez 46 lat był członkiem archidiecezjalnej Komisji Budowlanej i Konserwatorskiej, a także konsultorem Komisji ds. Sztuki Sakralnej Konferencji Episkopatu Polski.

 

Zdjęcie pochodzi z okładki książki "Między Muzeum a Prezbiterium" - zapisu rozmowy z ks. prałatem, opublikowanej przez Wydawnictwo Święty Wojciech w 2018 r.