Wystawa „Wokół obrazu Jana Matejki”

Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego – to tytuł wystawy zorganizowanej w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu z okazji stulecia uczelni. Głównym eksponatem wystawy jest obraz Jana Matejki „Założenie Akademii Lubrańskiego”.

Płótno zostało wyeksponowane na piętrze historycznego budynku Akademii, w którym mieści się obecnie muzeum, w miejscu stanowiącym tło obrazu, czyli okna z widokiem w kierunku katedry.

Wystawa nawiązuje do trzech „filarów” obchodzącego jubileusz stulecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego ‒ Akademii utworzonej przez bp. Jana Lubrańskiego w latach 1518-1519, Kolegium Jezuickiego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Jan Matejko namalował obraz w 1886 r. na zamówienie znamienitych poznańczyków z okazji 25-lecia święceń kapłańskich ks. Edwarda Likowskiego, regensa Seminarium Duchownego. Obraz przedstawia uroczystość wręczenia dokumentu erekcyjnego Akademii Lubrańskiego, a ks. Likowski, późniejszy prymas Polski, jest jedną z postaci namalowanych przez artystę.

Na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym znalazł się także pastorał bp. Andrzeja Krzyckiego ze skarbca katedry w Płocku, który Matejko uwiecznił na obrazie, oraz płótno „Madonna Lubrańskiego” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Lubrańskiego 1 w Poznaniu można oglądać do 26 czerwca 2019 r.