Biuro Regionalne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) "Misja na Szewskiej" zaprasza 12 lutego o godz. 18:30 na film dokumentalny "Powrót" oraz na spotkanie z jego autorką.

Film „Powrót” (premiera 29 listopada 2018 r.) to już trzeci dokument Jolanty Hajdasz o arcybiskupie Antonim Baraniaku, metropolicie poznańskim, sekretarzu prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Jest kontynuacją filmów „Zapomniane męczeństwo” (2012) oraz „Żołnierz Niezłomny Kościoła” (2016).

Aresztowany tej samej nocy co kard. Stefan Wyszyński, jednak w przeciwieństwie do Prymasa, który był „tylko” internowany, abp Antoni Baraniak trafił do aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie był bity, torturowany i głodzony, tylko po to, by zmusić go do zeznań przeciwko Prymasowi i by wykorzystać jego zeznania w procesie pokazowym kompromitującym Kościół. Scenariusz taki komuniści zrealizowali m.in. w Chorwacji, na Węgrzech i w Czechach. Abp Baraniak spędził w więzieniu 27 miesięcy, nie załamał się, a dzięki jego postawie Prymas Wyszyński po 1956 r. mógł wrócić do pełnienia swojej funkcji. Prawdę tę odkrywamy w ostatnich latach.  

Film „Powrót” opowiada historię, której nie powinno się pomijać i której nie wolno fałszować. Wbrew pozorom nie jest to tylko opowieść o gnębionym przez komunistów duchownym, który odegrał ważną rolę w przeciwstawianiu się zniewalaniu naszego narodu. To byłoby zbyt wielkie uproszczenie, choć to właśnie abp Baraniak był tym, który w czasie uwięzienia kardynała Wyszyńskiego wziął na siebie odpowiedzialność Prymasa za Kościół w Polsce. Rolę tę wypełnił tak dobrze, że wg słów kardynała Karola Wojtyły, Kościół w naszym kraju nie może nigdy zapomnieć o tym, co w tym najtrudniejszym czasie uczynił dla niego abp Antoni Baraniak. Ale to jeszcze nie wszystko... Dlaczego Arcybiskup został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości? Czy na pewno zasługuje On na proces beatyfikacyjny, o który upomina się obecnie coraz więcej osób? 

 

„Powrót”

Scenariusz i reżyseria: Jolanta Hajdasz, dziennikarka, reżyser, dr nauk humanistycznych
Czas trwania: 73 min.
Zwiastun: https://festiwalnnw.pl/trailery/powrot-jolanta-hajdasz/

Film „Powrót” otrzymał następujące nagrody:

  1. Feniks 2019 – Nagroda Główna Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii multimedia
    http://swk.pl/nagrody-i-wyroznienia-feniks-2019/
  2. II nagroda w kategorii dokument historyczny XXXIV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2019”
    http://www.ksfniepokalana.pl/2019/werdykt.pdf
  3. Nagroda Specjalna XIV Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków” 2019
    http://www.warszawa.mazowsze.pl/festpol/jury2019.pdf

Wszystkie filmy wydane wraz z książkami będą do zakupienia podczas spotkania.