Obraz „Madonna Lubrańskiego” w Poznaniu

Do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu przyjechał w dniu 17.04. 2018 r. wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz „Madonna Lubrańskiego” (1510 r.).

Dwumetrowej wysokości obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem. Uwidoczniono na nim postać jednego z najwybitniejszych poznańskich biskupów, założyciela pierwszej w Poznaniu wyższej uczelni – bp. Jana Lubrańskiego. To jedyne w sztuce przedstawienie tego wybitnego człowieka Renesansu. Obraz wykonany na desce lipowej techniką temperową powstał ok. 1510 r., jego autorem jest prawdopodobnie Stanisław Skórka.

Bp Lubrański to jedna z najwybitniejszych postaci Wielkopolski. Akademia, nazwana jego imieniem, kształciła studentów według najlepszych europejskich wzorców. Za rządów bp. Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim pojawiły się pierwsze w mieście wodociągi, wybrukowano ulice, wzniesiono nowoczesne fortyfikacje. Biskup ma ulicę swojego imienia, jedna z prestiżowych auli w budynku Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nosi jego imię. Obraz przedstawiający biskupa Jana Lubrańskiego będzie można oglądać w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym do maja przyszłego roku.

Oto krótki reportaż fotograficzny z wizyty Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Muzeum Archidiecezjalnym - pierwszego gościa specjalnej wystawy.