Nowi akolici

Sześciu kleryków 4. roku Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu przyjęło 31 marca posługę akolitatu. Przez kolejne dwa tygodnie odbędą praktyki katechetyczne w parafiach.

 

„Dzisiaj nasi bracia, wybrani do posługi akolity, zostają włączeni do grona sług Eucharystii, która jest sercem życia chrześcijańskiego. Nie zamyka się ona w ścianach świątyni, ale wymaga przeniesienia jej w życie tego, kto w niej uczestniczy” – mówił 31 marca 2019 r. do nowo ustanowionych akolitów archidiecezji poznańskiej bp senior Zdzisław Fortuniak. Akolitat w katedrze poznańskiej przyjęło sześciu kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, wśród nich jeden pochodzi z diecezji kaliskiej.

W homilii biskup senior, nawiązując do Ewangelii wg św. Łukasza o synu marnotrawnym, zauważył, że ojciec z przypowieści Jezusa jest wierny miłości, jaką obdarzył swojego syna. „Ojciec marnotrawnego syna jest wierny ojcostwu. Ta wierność wyraża się w natychmiastowej gotowości przyjęcia go i radości z jego powrotu” – zaznaczył kaznodzieja.

Bp Fortuniak podkreślił, że słowa „miłosierdzie” nie można zastąpić żadnym innym, gdyż nie jest to ani litość, ani przebaczenie. „To jest ojciec w Ewangelii, który rzuca się marnotrawnemu synowi na szyję” – stwierdził ks. biskup.

Podkreślił, że człowiek został wezwany, by uczestniczyć w Bożym życiu. „Aby sprostać trudom i wymaganiom wędrówki ku ziemi obiecanej, czyli niebu, potrzebujemy chleba – Eucharystii” – zaznaczył kaznodzieja. Zaapelował do nowo ustanowionych akolitów, aby wszystkie ich drogi prowadziły do Chrystusa-Ofiary, Chrystusa adorowanego i Chrystusa-Manny z nieba.

Akolitat jest dla kleryków etapem przygotowania do święceń diakonatu i prezbiteratu. Akolita może usługiwać przy ołtarzu, w razie potrzeby może też rozdawać wiernym Komunię św., a także jako nadzwyczajny szafarz zanosić ją do chorych.