Więcej informacji o Wandzie Błeńskiej i nowej stronie internetowej poświęconej Misjonarce

 

NADZWYCZAJNY MIESIĄC MISYJNY W ARCHIDIECEZJI POZNAŃSKIEJ

3.10. Transitus – 800 lat misyjnej wyprawy św. Franciszka, modlitwa środowiska życia konsekrowanego w intencji misji. Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu, godz. 19.00.

5.10. Promocja książki o ks. Ignacym Cieślaku SAC - misjonarzu w Rwandzie, Synagoga w Buku.

6.10. Msza święta pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC. Kościół parafialny w Buku, godz. 12.00

9.10, godz. 18:30 – Misja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Biuro PKWP "Misja na Szewskiej", ul. Szewska 18, Poznań: Historia stowarzyszenia to już ponad 70 lat. Na spotkaniu przybliżymy naszą historię, ale przede wszystkim pokażemy współczesną działalność PKWP (ACN International). Za pośrednictwem 23 biur krajowych dzięki hojności prywatnych darczyńców z całego świata, w 139 krajach wspieramy ponad 5 tys. projektów rocznie. Pomagamy Kościołowi cierpiącemu i prześladowanemu za wiarę, ale także wspieramy nową ewangelizację. Przekazujemy informację, wspieramy modlitwą i zbieramy fundusze, by pomagać najbardziej potrzebującym. Nasza pomoc obejmuje m.in.: budowy i odbudowy, zakup pojazdów w krajach misyjnych, pomoc humanitarną, kształcenie i formację księży, osób zakonnych i świeckich, wsparcie finansowe sióstr klauzurowych, stypendia mszalne, media i publikacje religijne.

11.10. Koncert muzyki Baroku Misyjnego z Boliwii. Chór Dysonans, Katedra poznańska, Ostrów Tumski, godz. 19.30.

12.10, godz. 18:00 Msza św. za Kościół prześladowany i cierpiący w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (księża jezuici, ul. Szewska, Poznań).

16.10, godz. 18:30 – „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”. Gość na Szewskiej – ks. bp Szymon Stułkowski, Biuro PKWP "Misja na Szewskiej", ul. Szewska 18, Poznań: Papież Franciszek ogłosił październik 2019 r. Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Co zrobić, by przeżyć go owocnie? By wg zachęty Ojca Świętego, podjąć z nową energią misyjną przemianę życia i duszpasterstwa? Co to właściwie oznacza dla każdego z nas, wierzących? Jak mamy rozumieć sformułowanie Soboru Watykańskiego II, że Kościół „z natury swej jest misyjny”? Czy dotyczy to tylko tych, co wyjeżdżają do pracy w Afryce czy Ameryce Południowej? Na te i inne pytania odpowie nasz Gość, ks. bp Szymon Stułkowski, wieloletni dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, delegat arcybiskupa poznańskiego ds. misji, przewodniczący referatu misyjnego i komisji misyjnej oraz opiekun Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej.

18.10, spotkanie misyjne w parafiii św. Jana Bosko w Poznaniu.

18.00 - Msza św. w dolnym kościele
19.00 - prezentacja misyjna Marty i Daniela, DR Kongo
19.30 -  prezentacja misyjna Roberta, Boliwia
20.00 - spotkanie w oratorium przy ciastku i herbacie

20.10. Niedziela Misyjna - Msza święta pod przewodnictwem bpa Szymona Stułkowskiego, Bazylika Kolegiacka - fara poznańska (ul. Gołębia 1), godz. 12:30.

20-26.10. Leszczyński Tydzień Misyjny, parafia pw. Świętego Józefa, Leszno.

23.10, godz. 19:00 – Red Week 2019. Prezentacja Raportu „Prześladowani i Zapomniani. Chrześcijanie prześladowani za wiarę w latach 2017-2019” (kościół ojców karmelitów bosych na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu, ul. Działowa).

Iluminacja fasady kościoła ojców karmelitów bosych na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu, ul. Działowa [więcej informacji później].

18.10, spotkanie misyjne w parafiii św. Jana Bosko w Poznaniu.

18.00 - Msza św. w dolnym kościele
18.45 - czuwanie misyjne z DM Megafon
19.30 - prezentacja misyjna Uli, Peru
20.00 - spotkanie w oratorium przy ciastku i herbacie

23.10, godz. 19:00 – Red Week 2019. Prezentacja Raportu „Prześladowani i zapomniani. Chrześcijanie prześladowani za wiarę w latach 2017-2019”
Sanktuarium Świętego Józefa - kościół oo. karmelitów bosych, ul. Działowa 25, Poznań

Celem wydarzenia jest modlitwa oraz promocja raportu „Prześladowani i zapomniani”, przygotowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).  

Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie ma pojęcia o skali problemu. Od wielu lat PKWP jest głosem tych, którzy są go pozbawieni. „Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach prześladowanych za wiarę 2017-2019”, przedstawia wyniki bieżących badań PKWP oraz analizę aktów nienawiści i dyskryminacji z ostatniego czasu. Najnowsze wydanie, obejmujące okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r., koncentruje się na istotnych tendencjach w 12 krajach, w których cierpienie chrześcijan jest szczególnie dotkliwe.  

Iluminacja fasady Sanktuarium Świętego Józefa (kościoła oo. karmelitów bosych) w kolorze czerwonym ma zwrócić uwagę na chrześcijan prześladowanych i cierpiących ze względu na wyznawaną wiarę i jest znakiem naszej solidarności z nimi. Wydarzenie wpisuje się w Red Week (Czerwony Tydzień, funkcjonujący też pod nazwą Red Wednesday) o zasięgu ogólnoświatowym. W minionych latach uczestniczyły w nim takie miasta jak Rzym (Koloseum), Londyn (katedra Westminsterska, budynek parlamentu), Paryż (kościół Sacre Coeur), Aleppo (katedra św. Eliasza, Syria), Morelia (katedra Przemienienia Pańskiego, Meksyk), Rio de Janeiro (statua Chrystusa Zbawiciela, Brazylia), Manila (katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, Filipiny).

Modlitwę poprowadzi ks. bp Damian Bryl, a krótkie świadectwa powiedzą ks. Aleksander Dung z Nigerii oraz Maryam  Kurda z Iraku. Pieśni modlitewne w języku aramejskim i arabskim zaśpiewa Ola Grace Batarseh z Jordanii. W kontekście deklaracji wsparcia dla prześladowanych chrześcijan, głos zabiorą także przedstawiciele Sejmu i Senatu RP oraz władz samorządowych.

Na zakończenie, ok. godz. 19:50, odbędzie się konferencja prasowa w sali św. Edyty Stein w podziemiach klasztoru.

27.10. Msza święta za śp. dr Wandę Błeńską, parafia pw. Dobrego Pasterza, Poznań, ul. Nowina. godz. 18:00, Różaniec przy grobie o godz. 19:00.

30.10, godz. 18:30 – Wanda Błeńska. Poznańska Matka Trędowatych, Biuro PKWP "Misja na Szewskiej", ul. Szewska 18, Poznań: W 108. rocznicę urodzin Dokty – zapraszamy na spotkanie z Wandą Różycką-Zborowską, reżyserką filmu „Ikona Życia Misyjnego” oraz Martą Jelonek, współautorką książki „Wanda Błeńska. Spełnione życie”. Wanda Błeńska (30.10.1911 – 27.11.2014), doktor medycyny, leprolog – absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego oraz Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu; 43 lata leczyła trędowatych w Bulubie w Ugandzie, prowadząc dla nich ośrodek, dziś noszący jej imię; podczas II wojny światowej żołnierz AK; odznaczona wieloma nagrodami, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Świętego Sylwestra; świecka misjonarka, kandydatka na ołtarze archidiecezji poznańskiej; jeden z 25 świadków wiary wybranych z całego świata przez Watykan na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny 2019 r. (jedyna Polka). wandablenska.pl

Propozycje wsparcia dla misji:

Opatrunki dla Etiopii – zbiórka opatrunków, ubrań dla noworodków i pieniędzy na wysyłkę opatrunków dla szpitala Sióstr Misjonarek Miłości w Awassie. Wysyłka 1 kg to 12 zł. Zebrane opatrunki i ofiary prosimy dostarczyć do parafii pw. Świętego Krzyża na Górczynie w Poznaniu, ul. Częstochowska 16. Kontakt Magdalena Plekan e-mail:magda.plekan@gmail.com

Adopcja dzieci (sierot) w Kitwe w Zambii, miesięczny koszt jedzenia i nauki to 50 zł na jedno dziecko. Obecnie w tym domu uczy się około 200 dzieci. Chcemy pomóc większej liczbie potrzebujących dzieci. kontakt: ks. Jacek Stępczak www.centrummisyjne.pl —> Sieroty w Zambii