Msza św. za polskich królów i władców

Wspominamy dziś i dziękujemy za dzieło i wkład w kształtowanie naszej państwowości pierwszych polskich władców oraz za rewolucyjną decyzję Mieszka I o przyjęciu chrztu i otwarciu się na cywilizację zachodniej Europy – powiedział bp Damian Bryl 18 listopada, podczas Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w bazylice archikatedralnej w stolicy Wielkopolski. Poznańska katedra jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru wojskowego, który wystawiła 31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny oraz od odśpiewania hymnu narodowego.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, korpusu konsularnego, wojska, policji, straży pożarnej, organizacji kombatanckich, weterani, harcerze, delegacje poznańskich szkół, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni poznaniacy.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że mijający rok obfitował w ważne rocznice dla naszej Ojczyzny i Kościoła. Kaznodzieja wspomniał 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 1050-lecie obchodów pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Zaznaczył, że wydarzenia te powinny skłaniać nas do dziękczynienia Panu Bogu.

„Powinniśmy dziękować Bogu za to, że nasze państwo dzięki przyjęciu chrztu zostało włączone w krąg kultury zachodniej Europy, a dwa lata po tym wydarzeniu przybył na nasze ziemie bp Jordan” – zaznaczył bp Bryl. Podkreślił, że wraz z powstaniem pierwszego biskupstwa rozpoczęły się dzieje Kościoła na naszej ziemi, a w dziele chrystianizacji mieli udział władcy Polski.

Bp Bryl zaapelował, aby refleksja o przemijaniu, przywołana w dzisiejszych czytaniach liturgicznych, inspirowała nas do mądrej, odpowiedzialnej i roztropnej służby na rzecz społeczeństwa i naszej ziemskiej Ojczyzny. Zgromadzeni w bazylice archikatedralnej modlili się za Polskę, prosząc o jej pomyślność. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, znajdującym się w Złotej Kaplicy.

Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.