Autorka opisuje w nim wyrażenie zgody przez Kurię Metropolitalną w Poznaniu na zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych religii w klasach maturalnych w związku z reformą szkolnictwa. Stwierdza, że rzecznik Kurii nie odpowiedział na pytanie, dlaczego zgoda nie dotyczy wszystkich klas licealnych, choć wcześniej dziennikarka wcale o to nie zapytała.

Napisaliśmy do Agnieszki Kwiatkowskiej, że naszym zdaniem informacja ta wymaga sprostowania. Dziennikarka "Gazety Wyborczej" w ogóle nie odpowiedziała na naszego e-maila. Można odnieść wrażenie, że to jest to klasyczny przykład manipulacji medialnej, czyli naginania lub przeinaczania faktów w celu wpływania na cudze poglądy.

Poniżej korespondencja w sprawie artykułu.

 

Wysłano: Wtorek, Wrzesień 3, 2019 11:24
Temat: Mniej religii w szkołach
Szczęść Boże,
chciałabym zapytać o decyzję dotyczącą zmniejszenia godzin religii w klasach maturalnych w poznańskich szkołach. Czym została spowodowana? Dlaczego akurat w klasach maturalnych? Z tego co się orientuję, miastu najbardziej zależało na zmniejszeniu liczby godzin religii w klasach pierwszych szkół średnich.
Pozdrawiam,
Agnieszka Kwiatkowska
Gazeta Wyborcza

 

Wysłano: Wtorek, Wrzesień 3, 2019 12:51
Temat: RE: Mniej religii w szkołach
Szanowna Pani,
decyzja o zawieszeniu drugiej godziny nauki religii tygodniowo została podjęta w związku ze zwiększoną liczbą oddziałów w szkołach średnich w roku szkolnym 2019/2020. Wybór klas maturalnych wynika z obciążenia uczniów przygotowaniami do matury.
Z wyrazami szacunku
ks. Maciej Szczepaniak
Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu

 

Agnieszka Kwiatkowska, Mniej religii, „Gazeta Wyborcza Poznań”, 5.09.2019, s. 1.

„[…] Początkowo proponowaliśmy, by ograniczyć religię na wszystkich poziomach w szkole średniej lub w pierwszych klasach, gdzie jest najwięcej uczniów i oddziałów – zaznacza Foligowski. Arcybiskup Gądecki zgodził się jedynie na ostatnie klasy. – Wybór klas maturalnych wynika z obciążenia uczniów przygotowaniami do matury – tłumaczy nam ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii. Nie odpowiada jednak na pytanie, dlaczego zgoda nie dotyczy wszystkich klas licealnych […]”.