W sobotę 9 września 2023 r. o godz. 11.00 odbędzie się koronacja Obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach w Archidiecezji Poznańskiej.

Uroczystościom będzie przewodniczył Legat Papieski kard. Dominik Duka, a z Poznania wyruszy z tej okazji specjalny pociąg dla pielgrzymów. Korony, którymi będzie przyozdobiony Wizerunek Matki Bożej, 17 maja 2023 r. pobłogosławił Papież Franciszek.

Ojciec Święty skierował do uczestników koronacji specjalne przesłanie, w którym zapewnia, że będzie towarzyszył modlitwą uroczystościom w Smolicach. „Będziesz gorąco zachęcał wszystkich zgromadzonych, aby synowskim sercem ustawicznie czcili Najświętszą Maryję Pannę i ponadto wszystkie troski życia najpobożniej powierzali jej orędownictwu, ponieważ ona bezpiecznie i troskliwie prowadzi wszystkie swoje dzieci do Syna Bożego, który jest drogą, prawdą i życiem” – napisał papież w specjalnym przesłaniu do emerytowanego arcybiskupa Pragi.

W uroczystościach wezmą udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp kaliski Damian Bryl, bp płocki Szymon Stułkowski, bp pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak i bp Romuald Kujawski, emerytowany biskup Porto Nacional w Brazylii.

Archidiecezja Poznańska wraz ze Spółką Koleje Wielkopolskie przygotowała specjalny pociąg na uroczystość koronacji wizerunku Matki Bożej. Pociąg wyjedzie ze stacji POZNAŃ GŁÓWNY i przez stacje w CZEMPINIU, w KOŚCIANIE i w LESZNIE dojedzie do KOBYLINA. Przejazd na koronację i powrót są bezpłatne. Wyjazd z Poznania o godz. 7.15, z Czempinia o 7.37, z Kościana o 7.46, z Leszna o 8.18. Powrót z Kobylina o godz. 15.00, przyjazd do Poznania o godz. 16.51. Rozkład jazdy pociągów zawiera informację o dwóch pociągach - w rzeczywistości wyjedzie jeden (pierwszy) pociąg, ponieważ skład został powiększony o dodatkowe wagony. Z Kobylina pielgrzymi zostaną przewiezieni autobusami do Smolic (ok. 4,5 km).

Wszyscy kapłani są zaproszeni do koncelebrowania Mszy Świętej, której będzie przewodniczył Legat Ojca Świętego Franciszka (kapłani zabierają z sobą albę oraz maryjny ornat z obrysem Matki Bożej przygotowany na Nawiedzenie).

Podczas uroczystości zabrzmią pieśni w wykonaniu Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyr. ks. Szymona Bajona, m.in. specjalnie skomponowany na koronację utwór „Maryjo zdobna w złociste korony”. Śpiewnik pieśni w czasie Eucharystii koronacyjnej.

Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM.

Na stronie internetowej parafii w Smolicach można zapoznać się z historią kultu Maryjnego i z aktualnościami dotyczącymi koronacji.

Przez całą dobę transmitowany jest obraz ze świątyni na profilu YT.

Przeczytaj list pasterski Metropolity Poznańskiego przed koronacją Obrazu Matki Bożej.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego przed koronacją Cudownego Wizerunku Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach.

W galerii zdjęć poniżej prezentujemy dokładny plan uroczystości oraz mapki dojazdu na parkingi dla autokarów i samochodów osobowych. Informujemy również, że w biurze pielgrzyma (zostały oznaczone na mapkach) pielgrzymi indywidualni oraz liderzy pielgrzymek zorganizowanych będą mogli pobrać tzw. "PAKIET PIELGRZYMA", który zawiera: talon gastronomiczny na obiad, książeczkę liturgiczną oraz obrazek z cudownym wizerunkiem, koszt pakietu wynosi 30 złotych.