Tytuł konferencji nawiązuje do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w trakcie pielgrzymek na Jasną Górę w 1983 r. oraz w 1991 r. Papież zwracał wówczas uwagę na słowa z modlitwy apelu jasnogórskiego: jestem – pamiętam – czuwam. Trzy proste słowa, za którymi skrywa się bogactwo duchowej rzeczywistości. Jestem oznacza wiarę w miłość, jaką Bóg otacza każdego człowieka; pamiętam – odpowiedź człowieka, który chodzi w obecności miłującego Boga; czuwam – zachęca do właściwego kształtowania sumienia i kierowania się nim w życiu codziennym.

Przesłanie apelu jasnogórskiego pozostaje wciąż aktualne. Kościół potrzebuje dziś ponownej refleksji nad darem miłości ze strony Boga. Ten dar powinien być przecież przyjęty i wprowadzony w życie na wzór Maryi. Stąd program konferencji oparty jest o ukazanie triady jestem – pamiętam – czuwam w życiu i postawie Maryi, a także w ukazaniu analogicznych perspektyw życia dla współczesnego chrześcijanina.

Konferencja rozpoczyna się o godz. 9.30 i z przerwami potrwa do godz. 17.00. Wydział Teologiczny UAM, ul. Wieżowa 2/4, Poznań.

 

PIELGRZYMUJEMY Z JASNOGÓRSKĄ MATKĄ
(jestem – pamiętam – czuwam)
Wydział Teologiczny UAM – Poznań, 25 marca 2019

9.30 – Otwarcie i wprowadzenie w obrady – ks. dr hab. Tomasz Nawracała

            Słowo wstępne – ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański

9.50 – Nowe Przymierze – ostateczne „jestem’ Boga z ludźmi – ks. dr hab. Janusz Lekan, prof. KUL (Lublin)

10.20 „Jestem przy Tobie” – prawda ludzkiego istnienia i sumienia – ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr (Poznań)

11.45 – „Pamiętam” Maryi – o. dr hab. Adam Wojtczak OMI, prof. UAM (Poznań)

12.15 – Na drogach chrześcijańskiej pamięci – ks. dr hab. Jacek Hadryś, prof. UAM (Poznań)

14.30 – Macierzyńskie czuwam Maryi nad Chrystusem i Kościołem – o. dr. hab. Grzegorz Bartosik OFM Con., prof. UKSW (Warszawa)

15.00 – W szkole „maryjnego czuwania” – ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski (Lublin)

16.15 – Peregrynacja jasnogórskiego obrazu przejawem obecności Maryi w Narodzie – ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek (Wrocław)

17.00 – Zakończenie konferencji – ks. dr hab. Paweł Wygralak, prof. UAM, Dziekan WT