Koncert, który poprowadzi wybitny znawca muzyki Indian, ks. prof. dr hab. Piotr Nawrot, odbędzie się 19 października 2018 r. o godz. 19.30 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu.

Zostaną wówczas zaprezentowane, po raz pierwszy w Polsce, utwory misji klasztorów i katedr franciszkańskich w Ameryce Łacińskiej, odnalezione w archiwach w Boliwii i Peru, zrekonstruowane przez poznaniaka, ks. prof. dr. hab. Piotra Nawrota SVD, pracownika Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Utwory te dowodzą, że arcydzieła muzyki baroku misyjnego i katedralnego w Ameryce mogą śmiało współzawodniczyć z twórczością kompozytorów europejskich. Można więc stwierdzić, że barokowa geografia świata muzycznego obejmowała nie tylko Europę, ale również Amerykę Południową uważaną wówczas, przez niektórych, za terytorium społeczności indiańskich o niskim rozwoju kultury. Tymczasem badania o. Nawrota dowodzą, że tamtejsze kompozycje tworzone ad maiorem Dei gloriam („na większą chwałę Boga”), i z tego względu najczęściej anonimowe swoim poziomem muzycznym dorównują dziełom europejskim tego okresu, a niekiedy nawet je przewyższają.

Koncert „Muzyka Ameryki Hiszpańskiej na nowo odnaleziona" będzie unikalnym wydarzeniem o skali światowej i o wyjątkowej wartości, zarówno muzycznej, jak i historycznej oraz kulturowej. Będzie też wyjątkowym i jedynym tego rodzaju wydarzeniem w muzycznym kalendarzu Poznania w roku 2018 i podczas świętowania 100-lecia Uniwersytetu.

W programie koncertu przewidziano 7 utworów kompozytorów anonimowych oraz 2 Juana de Araujo, hiszpańskiego twórcy muzyki działającego w Ameryce Łacińskiej.

Utwory zostaną przedstawione przez poznański Chór Kameralny Dysonans, który w kwietniu tego roku z sukcesem zaprezentował się na Festiwalu Muzyki Barokowej w Boliwii, którego o. Piotr Nawrot jest dyrektorem artystycznym.