KAI

Poznań: pomoc prawna i materialna dla bezdomnych w Tygodniu Ubogich

Pomoc w wyrobieniu dokumentów i znalezieniu pracy, możliwość skorzystania z porad lekarskich i prawnych, rozprowadzanie koców i ciepłej odzieży, a także wielbienie i uroczysty obiad – to niektóre wydarzenia i akcje przygotowane dla ubogich i bezdomnych w ramach Tygodnia Ubogich, który od 13 listopada trwa w Poznaniu. Caritas Archidiecezji Poznańskiej po raz drugi zaangażowała się w obchody Światowego Dnia Ubogich.

Poznań: Abp Gądecki wręczył papieskie medale dla prof. Jasińskiego i Pawła Wosickiego

Papież Franciszek przyznał medale „Pro Ecclesia et Pontifice” polskiemu historykowi prof. Tomaszowi Jasińskiemu oraz Pawłowi Wosickiemu, znanemu działaczowi pro-life. To jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej.

Konieczna troska o pamięć, wolność, kulturę i wiarę

Społeczeństwo, które nie pamięta o własnej przeszłości nie potrafi tworzyć podstaw harmonijnego współistnienia i wspólnego zaangażowania w realizację przyszłych celów – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w TVP z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Zwrócił uwagę na konieczność zabiegania o zachowanie polskiej kultury, wewnętrznej wolności i wiary […]

Poznań: gra patriotyczna dla młodych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Ponad sto osób z całej Wielkopolski weźmie udział w XIII Grze Patriotycznej, organizowanej 9 i 10 listopada przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W tym roku uczestnicy gry miejskiej będą rozwiązywać zagadki związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Abp Gądecki: archiwa kościelne świadkiem wielkiej tradycji Kościoła

Archiwa kościelne są świadkami ewangelizacji i świadkami wielkiej tradycji Kościoła, przykładem instytucji, która się nie zmienia, ale musi się ciągle rozwijać – powiedział w Poznaniu do archiwistów europejskich abp Stanisław Gądecki. Tematem III Konferencji Archiwistów Kościelnych Europy są archiwa jako miejsca dialogu kulturowego.

Dziennikarze i zakonnik z okazji swoich urodzin pomogli niepełnosprawnym

O. Leonard Bielecki OFM - franciszkanin, Krystian Włodarczak - z Fundacji Siepomaga, Tomasz Wolny i Przemysław Babiarz - dziennikarze TVP 4 i 5 listopada świętują swoje urodziny. Z tej okazji poprosili o finansowe wsparcie dla niepełnosprawnych z poznańskiego Stowarzyszenia na Tak. Akcja przerosła oczekiwania organizatorów.

Poznań: rekolekcje ewangelizacyjne „Powstań i idź” z charyzmatycznym kapłanem o. Antonello Caddedu (zapowiedź)

W niedzielę 25 listopada charyzmatyczny włoski kapłan, Antonello Caddedu, jeden z założycieli wspólnoty Przymierze Miłosierdzia w Brazylii, poprowadzi rekolekcje ewangelizacyjne. Organizatorzy spodziewają się ok. 2 tysiące osób z różnych miejsc w kraju, a nawet z zagranicy. Wydarzenie organizuje poznańska wspólnota Przymierze Miłosierdzia.

Poznań: 13 kleryków rozpoczęło rok propedeutyczny

Trzynastu kleryków, którzy rozpoczęli rok propedeutyczny, przyjęto uroczyście do wspólnoty alumnów Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W inauguracji roku formacyjnego, która odbyła się w poznańskim seminarium 5 listopada, uczestniczył abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki: autorytet kard. Hlonda wyrastał z prawości jego czynu i słowa

„Autorytet kard. Augusta Hlonda wyrastał z prawości jego czynu i słowa. W tym człowieku nie było niedomówień, dwuznaczności, skrywania czy przemilczania prawdy. Było ewangeliczne «tak, tak i nie, nie», albo chrześcijaństwo, albo barbarzyństwo” – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przypominając życie i posługę pasterską kard. Augusta Hlonda, którego 70. rocznica śmierci minęła 22 października. W poznańskiej katedrze, tradycyjnie od 16 lat w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, metropolita poznański przewodniczył Mszy św. z okazji dnia modlitw o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z archidiecezji poznańskiej.

Abp Gądecki: święci na ziemi byli tacy, jakimi chciał ich widzieć Bóg

„Kościół raduje się dziś, czcząc zasługi wszystkich świętych, czyli tych, którzy już tu na ziemi stali się takimi, jakimi pragnął ich widzieć Bóg” – mówił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych w Poznaniu. Metropolita poznański przewodniczył nabożeństwu żałobnemu na cmentarzu przy ul. Bluszczowej.