KAI

Abp Gądecki: nie należy szukać pierwszeństwa, lecz pożądać pokory

„Nie należy szukać pierwszeństwa, lecz pożądać pokory. Jezus najpierw upomina uczniów zwyczajnym nakazem pokory, a następnie poucza przykładem dziecięcej niewinności” – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych, połączonej z poświęceniem odnowionego krzyża przy ul. Chwaliszewo, obok dawnego koryta Warty.

Bp Balcerek: małżeństwo jest drogą wielkiego szczęścia

Małżeństwo z woli Boga jest drogą wielkiego szczęścia i radości, jest zaproszeniem do współpracy z Bogiem w dziele stwarzania nowych ludzi przez przekazanie im nie tylko życia biologicznego, ale też duchowego – mówił do małżonków obchodzących rocznicę ślubu bp Grzegorz Balcerek.

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie „W mocy Bożego Ducha” (opis)

O założeniach drugiego roku programu duszpasterskiego, któremu będzie towarzyszyć hasło: „W mocy Bożego Ducha” oraz odkrywaniu darów i charyzmatów Ducha Świętego dyskutowano podczas Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego, które 22 września odbyło się w Poznaniu. Gościem specjalnym spotkania był prymas Węgier kard. Péter Erdő.

Kard. Erdő: sprawa rozgrywa się dziś o chrześcijaństwo lub jego brak

„Nawet jeśli mamy skłonność do gubienia się w szczegółach duchowych doświadczeń i emocji, co jest skutkiem trudnych, rozczarowujących doświadczeń ostatnich dziesięcioleci, to dzięki Bogu dziś już dostrzegamy z pełną jasnością i mocno czujemy, że sprawa rozgrywa się w istocie o samo sedno rzeczy – wiarę bądź jej brak, chrześcijaństwo bądź jego brak” – mówił w Poznaniu kard. Péter Erdő.

Bp Balcerek: chore idee są jak czołgi i działa

Warto pamiętać, że chore idee są równie niebezpieczne co czołgi i działa. Dlatego św. Jan Paweł II przestrzegał świat przed cywilizacją śmierci, czyli przed rozpowszechnianymi ideami, które są zabójcze dla przyszłości cywilizacji – mówił w 79. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę bp Grzegorz Balcerek.

Pełnomocnik chrystusowców o kontrowersyjnym wyroku sądu

- Czyny karalne, których dopuściły się osoby duchowne są haniebne i winny być ścigane, a ich sprawcy ukarani. Na gruncie obowiązujących przepisów prawa w Polsce, nie można przenosić odpowiedzialności za te czyny (w tym cywilnej odszkodowawczej) ze sprawcy na kościelne osoby prawne – czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu adwokata Krzysztofa Wyrwy, który jest pełnomocnikiem Towarzystwa Chrystusowego. Oświadczenie dotyczy wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu, skazującego zgromadzenie na zapłacenie zadośćuczynienia za czyny pedofilskie jednego z jego członków.

Zgromadzenie plenarne CCEE w Poznaniu zakończone

"Duch solidarności w Europie" – to temat dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy, która obradowała od 13 do 16 września w Poznaniu. Obrady skoncentrowane były wokół tematyki wolontariatu i solidarności oraz innych aktualnych wyzwań, przed jakimi stoi Kościół w Europie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele 33 krajowych konferencji biskupich oraz hierarchowie, którzy są jedynymi ordynariuszami katolickimi w tych krajach, gdzie konferencja episkopatu nie istnieje. Ze strony Stolicy Apostolskiej obecny był kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Poznań: nieszpory z okazji 1050-lecia biskupstwa poznańskiego

W poznańskiej katedrze odbyły się 15 września wieczorem uroczyste nieszpory z udziałem biskupów Europy biorących udział w Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Modlitwę jubileuszową w Złotej Kaplicy, gdzie znajduje się sarkofag ze szczątkami Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, odmówił abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący CCEE i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Balcerek do chorych: módlcie się o odrodzenie Kościoła w Europie

Ofiarujmy nasze cierpienia za naszych biskupów, za Kościół w Europie, by ocalał, by się duchowo odrodził – mówił podczas tradycyjnej pielgrzymki chorych i cierpiących do sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze bp Grzegorz Balcerek.

„Koniec kryzysu wiary w Europie?” – dziś debata biskupów

Hierarchowie z Czech, Danii i Włoch wezmą udział w debacie pt. „Koniec kryzysu wiary w Europie?”, organizowanej się w niedzielę (16 września) w Poznaniu. Na dyskusję związaną ze zgromadzeniem plenarnym Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zaprasza redakcja „Przewodnika Katolickiego”.