KAI

Ruch Lednicki zaprasza do “modlitewnego szturmu”

Wspólnoty Ruchu Lednickiego Lednica 2000 zapraszają do "modlitewnego szturmu" w intencji Ojca Świętego w niedzielę, 10 marca 2019 roku. Akcja „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" organizowana jest już po raz drugi z okazji rocznicy wyboru kardynała Jorge Bergolio na papieża Franciszka. Rok temu inicjatywa zjednoczyła ponad 70 grup na trzech kontynentach.

Atmosfera polityczna wymaga zmiany

gądeckiPomysł by Kościół podjął się obecnie roli mediatora to nonsens, bo taka propozycja powinna wyjść najpierw od polityków wszystkich partii - stwierdził w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski trzeba realizować dobro wspólne w zupełnie inny sposób, tak z jednej, jak i z drugiej strony.

Abp Gądecki: Izrael ma także dziś misję do spełnienia dla świata

„Także dzisiaj Pan Bóg pozostaje wierny Izraelowi, także dzisiaj Izrael ma swoją szczególną misję do spełnienia dla całego świata” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa biblijnego, 17 stycznia, z okazji XXII Dnia Judaizmu. Metropolita poznański podkreślił, że jako chrześcijanie jesteśmy przekonani, że „Chrystus jest również Mesjaszem Izraela, od Boga jednak zależy, kiedy nastanie jedność Żydów i nie-Żydów, jedność wszystkich dzieci Bożych”.

Bp Bryl do dziennikarzy: najważniejszy nie jest news, ale człowiek

„W przekazywaniu informacji najistotniejsze jest to, żeby widzieć człowieka, najważniejszy jest nie news, ale człowiek, o którym mówimy i do którego mówimy” – mówił 17 stycznia wieczorem bp Damian Bryl do dziennikarzy i twórców mediów podczas spotkania opłatkowego.

Przewodniczący Episkopatu weźmie udział w pogrzebie Pawła Adamowicza

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Pawła Adamowicza. Wcześniej metropolita poznański złożył rodzinie prezydenta Gdańska wyrazy głębokiego współczucia.

Ta śmierć woła o jedność narodu

gądeckiMiłosiernego Boga proszę o życie wieczne dla Zmarłego i o ukojenie bólu wszystkich pogrążonych w żałobie – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w kondolencjach po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Bp Bryl: posługa lektoratu jest wezwaniem do służby Kościołowi

„Posługa lektoratu jest zaproszeniem i wezwaniem do służby Kościołowi, do podjęcia stylu życia, który jest przeniknięty słowem Bożym” – powiedział bp Damian Bryl, zwracając się do alumnów Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Przewodniczył on Mszy św., połączonej z obrzędem udzielenia posługi lektoratu dziesięciu klerykom trzeciego roku seminarium duchownego i jednemu z Kongregacji św. Filipa Neri na Świętej Górze w Gostyniu.

Bp Balcerek: dziękuję dudziarzom za troskę o chrześcijańską kulturę

- Bardzo dziękuję Wam za podtrzymywanie i rozwijanie tej pięknej tradycji, która nie tylko jest wyrazem pamięci i troski o kulturę naszych ojców, ale przede wszystkim pielęgnowaniem wiary, na której oparto zręby naszej cywilizacji i naszej państwowości – mówił podczas kolędowania dudziarzy w Połajewie bp Grzegorz Balcerek. Do archidiecezji poznańskiej zjechało kilkanaście zespołów dudziarzy - kolędników z Polski, a także z Łotwy, ze Słowacji i z Sardynii.

Poznań: zmarł ks. prałat Marian Lewandowski

W Poznaniu zmarł 18 stycznia ks. prałat Marian Lewandowski, wieloletni dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, znawca historii sztuki kościelnej, ochrony zabytków i zagadnień konserwatorskich. Miał 83 lata.

Bp Balcerek: dbajmy o pokój w Ojczyźnie

Dziękujemy dziś za dar Ojczyzny, Polski. To jednocześnie zobowiązuje do troski o współczesny kształt ojczystego domu – mówił w Zbąszyniu bp Grzegorz Balcerek. Msza św. o zachowanie pokoju w Ojczyźnie odbyła się podczas uroczystości odzyskania niepodległości na ziemi zbąszyńskiej.