Bracia franciszkanie 1 sierpnia 2020 r. przejęli duszpasterstwo w parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach. Zakon Braci Mniejszych był fundatorem, budowniczym i pierwszym gospodarzem świątyni, wokół której w 1972 r. powstała parafia diecezjalna.

W uroczystości przekazania parafii franciszkanom wziął udział bp Damian Bryl i prowincjał o. Bernard Marciniak OFM, prezes Unii Franciszkańskich Prowincjałów Europy.

Klasztor wybudowali w 1682 r. franciszkanie reformaci, po kasacie zakonu przekazano go miejscowej parafii, obecnie zaś wraca do rodziny franciszkańskiej. „Brązowi” franciszkanie obecni są też w pobliskich Wronkach, gdzie znajduje się seminarium polskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu.

Bracia przejęli wszystkie budynki parafialne przy ul. Franciszkańskiej 4 w Szamotułach z dawnym klasztorem włącznie. Abp Stanisław Gądecki mianował już nowego proboszcza i wikariusza, którzy od 1 sierpnia odpowiadają za duszpasterstwo w parafii. Proboszczem został o. Eryk Robert KATULSKI OFM, a wikariuszem o. Iwo Mateusz HOEFT OFM.